reklama

Lomnička: V minulosti Rómska minorita je v súčasnosti majoritou

Dnes tu žije okolo 2300 obyvateľov(z nich  je približne 15 Nerómov). Počas posledných štyroch rokov sa narodilo viac než 250 detí.  Do miestnej  základnej školy by teda mala dnes chodiť jedna tretina obyvateľov. V tomto školskom roku  v 49 triedach je zapísaných 753 žiakov, ktorých vyučuje 65 pedagógov. Pozoruhodných je 11 prvých ročníkov. Obec Lomnička, kde žila a tvorila slovenská spisovateľka Terézia Vansová, je dnes takmer výhradne rómskou obcou. V minulosti v Lomničke žili iba tri rómske rodiny. Boli medzi nimi aj tí, ktorí vyrábali pluhy, sekery, podkovy a iné výrobky. Nikdy si nežili nad pomery. Čo bolo pre nich príznačné, že síce žobrali, ale nekradli. Situácia sa začala meniť počas kolektivizácie. Ľudia, ktorých nasťahovali po vysídlení Nemcov do nemeckých domov, sa postupne vracali do dedín, z ktorých pochádzali. Aj tí, ktorí zostali dlhšie, sa z Lomničky sťahovali, keď už bolo jasné, že v dedine rómski obyvatelia prevládnu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

V obci s rómskou majoritou vyhráva voľby ten, kto má najväčšiu rodinu. Pred voľbami niektoré politické strany ťažili na nenávisti voči nim a iné zase na ich jednoduchosti a podplatiteľnosti. V obci Lomnička vyhráva voľby HZDS-ĽS, no mnohí voliči nemajú ani len tušenie o akú stranu ide. V posledných komunálnych voľbách zvíťazila kandidátka HZDS-ĽS 39.ročná Mária Oračková, ktorá je dcérou terajšieho starostu Gustáva Oračka. Ten starostoval v obci dve volebné obdobia a predtým 8 rokov pôsobil ako zástupca starostu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlády od roku 1990 rómsky problém neriešili. Máme s tým v našom okrese Stará Ľubovňa veľké starosti, naše deti budú mať ešte väčšie a vnúčatá už nebudú môcť ísť cez deň von bez strachu z prepadnutia. Pri neriešení tohto problému hrozí v roku 2030 realita, že podobná situácia ako je v Lomničke bude vo viacerých obciach v okrese Stará Ľubovňa, na Spiši a v okresoch Gelnica, aj v iných kútoch Slovenska.

Som presvedčená, že ma budú hlavne mimovládne organizácie za tieto riadky kritizovať, ale nech mi povedia, ako rómsky problém riešiť. Odsudzujú nás, že sme rasisti, ale pýtajte sa ľudí, ktorí žijú v blízkosti neprispôsobivých ľudí. Najprv sú humanisti, v ľútosti im dávajú jedlo, požičajú peniaze, ale keď robia ešte okolo tretej ráno hluk, naštve to aj najväčšieho dobrodinca. Potom sa čudujeme, že nám v obciach s rómskou komunitou vyrastajú múry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Staviame sociálne byty, vyplácame obrovské dávky, ktoré však skončia vo vreckách úžerníkov a Rómovia si nedokážu zaplatiť nájomné, ani elektrinu, teplo a vodu. Dokonca nie sú schopní zaplatiť ani niekoľko centové obedy v školách pre svoje deti. Sociálna pomoc Rómom je výchova k závislosti od štátu , pretože Rómovia žijú podľa sociálneho vzorca, ktorí sme im vytvorili my, Nerómovia.

Niekedy premýšľam: "Prečo staviame Rómom byty na východnom Slovensku, kde nie je práca. Keď ich už staviame, tak ich postavme pri Bratislave. Tam je dosť práce aj pre nich.

.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu