Pripravovaný zákon o SVS.

Autor: Zita Pleštinská | 10.4.2011 o 13:56 | (upravené 11.4.2011 o 12:20) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  1310x

Rómovia žijú  v 2/3 členských štátov  EÚ-27. Ich počet sa odhaduje na 10 až 12 miliónov, ale najväčšie problémy má iba päť z nich: Slovensko spolu s ČR, Maďarskom, Bulharskom a Rumunskom. V súčasnosti sa v súlade s  programovým vyhlásením  Vlády  SR pripravuje zákon o SVS, teda zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách. Hlavným cieľom pripravovaného zákona je definícia SVS,  stanovenie priorít  v riešení marginalizovaných sociálnych skupín s cieľom  posilniť motiváciu ich členov pracovať, vychovávať a vzdelávať deti a starať sa o ľudsky dôstojné bývanie.Hlavne Rómovia, česť výnimkám, patria na Slovensku medzi sociálne a ekonomicky najslabšie spoločenské skupiny postihnuté chudobou a sociálnym vylúčením. Členovia tejto komunity nie sú schopní sociálnemu vylúčeniu zabrániť  individuálnym úsilím. Sociálne vylúčenie je celospoločenský problém, ktorý má negatívny vplyv na rozvojový potenciál regiónov, vedie k zhoršeniu občianskeho spolunažívania, vyhrocuje vzťah s majoritou a je príčinou narastajúceho extrémizmu.

Pozorne som si prečítala pripravovaný zákon a považujem ho za zložitý, z ktorého mi potom vzhľadom na zložité definície uniká jeho podstata. Verím, že pracovné skupiny, ktoré ho budú postupne doľaďovať  a dopiľlovať ,ho podstatne zjednodušia. Našla som v ňom niekoľko definícií SVS, ktoré budú podrobené verejnej diskusii. Keby som bola legislatívcom, moja definícia SVS by mohla znieť nasledovne:

Za SVS považujeme zoskupenie ľudí, ktorí trpia hmotnou núdzou dlhodobo, niekoľko generácií, a bývajú na jednom teritoriálnom území, prevažne v osadách. Na základe ukazovateľov sociálno-ekonomických, vzdelanostných a  úrovne bývania, prípadne iných špecifických  ukazovateľov je možné určiť stupeň rizikovosti daného územia.

Nemyslím si, podľa mojich skúseností , že členov SVS  trápi, že žijú tak, ako žijú. Naopak som presvedčená, že im takýto život vyhovuje a vôbec nemajú záujem svoj život zmeniť a začleniť sa do spoločnosti. Sami si môžu za tento stav a čestne si priznajme, že my sme ich pokazili. Priznám sa, že ani mne nevadí, že chcú žiť tak ako žijú potiaľ, pokiaľ im neplatíme z našich daní za to, aby leňošili, nič nerobili a parazitovali na nás.  A koniec koncom je chudobný ten člen SVS, ktorý má satelit, mobil, auto, ktoré kŕmi drahým benzínom alebo naftou  a hrá na automatoch?

Nedajme im sociálne dávky pre nič za nič a žiadajme od nich, že keď chcú prežiť, nech sa začlenia do spoločnosti , nech tiež rátajú centy od výplaty k výplate , nech si dokážu zo svojej mzdy zaplatiť odvody, nájomné za bývanie, elektriku, vodu , za štúdium, za jedlo. Začleňme ich do života našej spoločnosti, aby sme si boli seberovní, a potom nikto na nikoho nebude nadávať.A samozrejme, nech si upracú pred svojimi domami nie za peniaze, ale rovnako ako my. Mala som nedávno šancu presvedčiť sa o tom v Lomničke, keď haldy špiny a odpadu  v miestnom potoku nikoho "netankovali."No napokon po odvysielaní príspevku v TV-správach v Markíze 28.3.2011 sa obyvatelia obce spamätali a v sobotu 2.4.2011 si urobili brigádu a obec trochu upratali. Neviem dokedy im tento relatívny poriadok vydrží, ale je tu aspoň posun v ich zmýšľaní.

V prípade, že to sami členovia SVS nedokážu a majú záujem  zmeniť svoj spôsob života, pomôžme im! Dobudujme komunitné centrá z peňazí, ktoré sme doposiaľ dávali im na ich sociálne dávky. Máme množstvo ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie a majú ukončenú sociálnu prácu, ktorí si dnes veľmi intenzívne hľadajú svoje uplatnenie. Tak zabijeme jednou ranou dve muchy. Využijeme vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu zameranú na sociálnu prácu  a pomôžeme členom SVS začleniť sa do spoločnosti. Máme misijných dobrovoľníkov, ktorí keby dostali aspoň minimálnu mzdu, dokázali by  s mladými zo SVS robiť voľno časové aktivity od výmyslu sveta.

Kde, komu a na čo dať financie z eurofondov?  Zistime si spätnú väzbu po zafinancovaných a zrealizovaných projektoch, zhodnoťme si aktivity zafinancované EÚ na Slovensku napríklad v Európskom roku chudoby 2010. Vyvoďme trestnoprávnu zodpovednosť za nevydarené sociálne podniky, získajme naspäť peniaze, ktoré použijeme pre komunitných a misijných pracovníkov.

Desatoro je desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom, a ktoré prevzalo aj kresťanstvo a islam. Sedem  z desiatich preberme do zákona úplne jednoducho: Cti otca svojho i matku svoju, Nezabiješ. Nezosmilníš. Nepokradneš. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. Dajme do zákona o SVS  prísne tresty za ich nedodržiavanie a zabezpečme vymožiteľnosť práva.

V prípade, že na rizikovom území nedokáže starosta spravovať verejné financie, vyhlásme nútenú správu obce a dosaďme štátneho úradníka, ktorý bude správcom na tomto rizikovom území. Potom sa nemusíme zaoberať ani so vzdelaním starostu, ktorý dostal dôveru svojich voličov a ani s nápadom odčleňovať osady od obcí referendom.

Zaplaťme nie za narodenie dieťaťa, ale za výchovu a starostlivosť a uvidíme ako sa to osvedčí.

A pracovných príležitostí? Tých máme pri čistení korýt riek a rúbaní drevín v ich okolí na tisícky. Obce márne teraz hľadajú ľudí v zmysle §50j, pretože  v súčasnosti sa osadníkom neoplatí pracovať. Len lesy môžu zobrať ďalších 800 až 900 ľudí .  Lesníci veria, že nedopadnú ako niektoré obce, ktoré márne zháňajú ľudí, čo by sa podieľali na protipovodňových prácach. Ak sa členovia SVS dokážu zaktivizovať, dajme im viac a po dobrom odvedení podradnejšej roboty nech získajú lepšiu prácu samozrejme aj lepšie zaplatenú. Musíme nastaviť systém tak, aby sa členom SVS oplatilo pracovať.

Poslanec  NR SR Števo Kužma  vo svojom blogu: http://stefankuzma.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=261495&bk=24091 napísal ako treba zmeniť systém, aby sa oplatilo obyvateľom osád pracovať. Článok do dnešného dňa prečítalo viac ako 15239 ľudí a článok získal karmu 24,11. To znamená, že sa to čitateľom páči a je to zároveň veľká výzva a šanca pre našich 150 legislatívcov, ako tento zle nastavený sociálny systém zmeniť a rovnako zabezpečiť aj vymožiteľnosť práva! Už sa teším na stretnutie v Polomke, ktoré bude 12.4.2011 a dúfam, že sa posunieme v tejto agende zase o krôčik ďalej.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?