Počet hracích automatov treba obmedziť zákonom

Autor: Zita Pleštinská | 20.4.2011 o 13:07 | (upravené 20.4.2011 o 13:24) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1659x

Dnešný stav, keď obec nemôže ovplyvniť rozmiestnenie herní a počet automatov na svojom území, pokladám za  nevyhovujúci. Mesto Stará Ľubovňa začalo obmedzovať počty automatov už v roku 1997, keď bol ich počet  54. Po prijatí VZN zostalo v centre mesta v troch prevádzkach  23 automatov. Nespokojnosť podnikateľov, ktorí od roku 2004 povolenie nedostali, sa pretavila do sťažností cez daňový úrad, okresnú prokuratúru až krajskému súdu. Krajský súd prikázal mestu 17.decembra 2007 s okamžitou platnosťou pozastaviť výkon článku VZN, v ktorom si mesto stanovilo počet 23 automatov v prevádzkach a herniach na území mesta a s umiestnením  ďalších automatov  podľa schváleného VZN nesúhlasilo.

V súčasnom právnom systéme  sú dva zákony s rovnocennou právnou silou: Zákon o obecnom zriadení , ktorý dáva právo obciam zakázať niektoré činnosti na určitú dobu a čas, ale aj povoľovať a zakazovať otvorenie akýchkoľvek prevádzok a zákon o hazardných hrách, ktorý dáva obciam  kompetenciu povoliť takúto prevádzku, ale nedáva možnosť zabrániť jej povoleniu. Mesto Stará Ľubovňa to riešilo VZN v článku 1 v bode 7, ktorého výkon krajský súd pozastavil s okamžitou platnosťou.

Mestá pod Tatrami majú v súčasnosti na počet obyvateľov nasledovné počty výherných hracích automatov:

  • Podolínec (3200 obyvateľov): 64 automatov
  • Kežmarok (16 900 obyvateľov): 46 automatov
  • Stará Ľubovňa (16 400 obyvateľov): 23 automatov
  • Spišská Belá (6 200 obyvateľov): 17 automatov
  • Spišská Stará Ves  (2 300 obyvateľov): 11 automatov

Herne sú preplnené hlavne v čase poberania sociálnych dávok. Historické centrá spišských miest sú lákadlom  pre sociálne odkázané skupiny, ktoré sa okolo prevádzok s automatmi zhromažďujú a robia neporiadok. Dávky v hmotnej núdzi poskytované štátom neslúžia  na zmiernenie a prekonanie sociálnych problémov, ale končia v hracích  prístrojoch. S gamblerstvom  sú spojené smutné príbehy mnohých rodín. Aj keď z 1 automatu dostáva mesto správny poplatok 1500 EUR , mnohí primátori sú zásadne proti výherným automatom a podporujú poslaneckú iniciatívu, pretože náklady na rodinu postihnutú gamblérstvom sú násobne väčšie.

Obce nemajú páky, ako takýmto podnikateľským aktivitám zabrániť, preto podporujem poslanecký  návrh z dielne KDH , ktorý zvýši právomoc obciam rozhodovať v tejto oblasti. Hlavným cieľom návrhu zákona je určiť, že automaty budú iba v herniach, navyše v priestoroch bez alkoholu a fajčenia a o umiestnení herní rozhodnú obecné zastupiteľstvá alebo obecné referendá.

                                                                                                               

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?