reklama

SNP, hrdinstvo národa, začiatok ďalšej totality...

Roky, desaťročia museli uplynúť, aby sme sa mohli pozrieť priamo na svoju históriu, ktorú väčšinou písali nevinní svojou krvou. Na základe zhromaždených výpovedí pamätníkov, archívnych materiálov, dobových fotografií, korešpondencie, denníkov by sme mali vracať vytrhnuté stránky do našej histórie. Dlžíme ju nevinným obetiam totalitných režimov. Vojna... čo tisíce a tisíce ľudí vybudovalo, tomu je za sekundu koniec...Násilie, strach, represálie, odsúdenie a životy nevinných. To sú charakteristiky totalitných režimov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Druhá svetová vojna zapojila do ťažkých bojov milióny mužov. Mnohí zahynuli ďaleko od svojich domov a rodiny márne čakali na svojich synov, otcov, bratov či manželov . August 1944 bol zlomový. SNP bolo povstaním malého národa voči nacistickej totalite, ktorú vystriedala stalinistická a potom komunistická totalita. Sovietska armáda priniesla oslobodenie a víťazstvo nad fašizmom ale mnohým nevinným aj peklo v ruských gulagoch. O fašistickej totalite by vedeli rozprávať státisíce nevinných Židov alebo Rómov, ktorí zomreli v koncentračných táboroch typu Osvienčim, o tej stalinistickej tí, ktorí okúsili hrozné peklo ruských gulagov, o komunistickej tí, ktorí boli obeťami diabolských rozsudkov „ zločineckých" KGB, NKVD alebo ŠTB.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obdobie počas a po druhej svetovej vojne je vzdialené dnešnej generácii. V gloriole slávy, patriacej víťazovi vojny, boli Sovieti náklonní na to, aby prepísali dejiny. Také diabolské rozsudky, aké sa zrodili v rokoch fašizmu, stalinizmu a komunizmu nedokázali vymyslieť ani starovekí Gréci, ani Rimania, ale ani všetkého schopní stredovekí inkvizítori. Hitler alebo Stalin nemali radi polovičatú robotu, kto sa raz stal pre nich nepohodlným, či to bol politik, vysokopostavený dôstojník armády, inteligent, umelec alebo obyčajný človek- ten sa definitívne musel stratiť z povrchu zemského.

„ Za slobodu treba bojovať, potom si ju udržať a dať z nej aj iným," to sú slová Štefana Kányaiho, ktorý s niekoľkými šťastlivcami prežil desať tvrdých rokov v ruských gulagoch. Dnes pri príležitosti 67. výročia Slovenského národného povstania som zalistovala do knihy môjho otca :„ Poviem to teda vám všetkým... „ ktorú z poverenia Nadácie Katedra vydalo v roku 2010 vydavateľstvo Lilium Aurum. Je to mozaika, ktorú zostavil z kúskov v jeho pamäti uchovanej skutočnosti, ktorá neslúži ako memoáre, alebo na oživenie skutočnej udalosti, ale aj ako žalobná reč toho, kto hrôzy stalinistickej totality v ruských gulagoch prežil.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu