Dobrovoľníci menia svet k lepšiemu

Autor: Zita Pleštinská | 19.9.2011 o 15:04 | (upravené 19.9.2011 o 16:53) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  735x

Rok 2011 bol vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva, ako vďaka miliónom Európanov, ktorí   vo voľnom čase bez nároku na honorár pracujú pre svoje komunity.  Práca dobrovoľníka je o dobrom pocite z toho, že niekomu pomohol. Mnohí žijú a pomáhajú ľuďom, ktorí sú odsunutí na okraj spoločnosti. Tým najchudobnejším  z chudobných. Hoci žijeme v mediálnej dobe, o dobrovoľníkoch, ľuďoch, ktorí pomáhajú núdznym, sa veľa nehovorí. Sú to ľudia s veľkým srdcom, ktorí sú ochotní investovať svoj čas, skúsenosti, zručnosti, vedomosti a schopnosti  bez nároku na finančnú odmenu. Ich prínos pre spoločnosť  sa nedá mnohokrát  ani vyčísliť.

Rehoľné sestry Terézia,  Jacoba, Pavla a Viktória z Misie školských sestier sv. Františka pracujú v nízkoprahovom  dennom centre pre deti a rodinu v Lomničke . Sú vybavené veľkou dávkou trpezlivosti pre  sociálne poradenstvo, základné sociálne služby, ošetrovateľskú starostlivosť a organizáciu voľnočasových  aktivít. Mnohovravná je aj práca dobrovoľníkov v pastoračnom centre Rómov  v Čičave, v rómskom duchovno-spoločenskom stredisku v Krížovej Vsi. Džido pani - Živá voda, katolícka rómska gospelová kapela z Krížovej Vsi, vedie mladých ľudí k poznaniu Boha. Bez pomoci dobrovoľníkov  by kapela nedokázala byť  na festivaloch úspešná, zbližovať  ľudí  a vzájomne sa obohacovať. Ľudia ,  ktorí sa  vracajúci z výkonu trestu, alkoholici, narkomani nachádzajú svoj domov a dobrovoľnícke srdcia v Inštitúte Krista Veľkňaza  v Žakovciach.  Veľa dobrovoľníkov prostredníctvom Fóra pomoci starším, ktoré má sídlo v Prievidzi, pomáha staršej generácii mnohými zaujímavými aktivitami. Poznám veľa nadšencov pracujúcich v sociálnej sfére , ktorí sú združení  v lokálnych partnerstvách sociálnej inklúzie. Ich platy ani zďaleka nezodpovedajú ich prínosu pre spoločnosť.  Bez ich terénnej práce by sme nemali podrobne zmapovanú situáciu marginalizovaných skupín obyvateľov a mnohé úspešné projekty, ktoré sa zrealizovali a realizujú.

V prospech širokej turistickej verejnosti  nezištne pracujú dobrovoľníci značkujúci turistické chodníky. Na turistických značkovaných chodníkov na Slovensku v celkovej dĺžke  viac ako 13 000 km odpracovali  tisícky hodín , aby sprístupnili najkrajšie a najzaujímavejšie kúty našej vlasti. Práca značkára je len pre fanatikov. Okrem toho mnohí z nich stihnú organizovať turistický život vo svojom okolí, spracúvajú podklady pre vydávané turistické mapy, sú spoluautormi turistických publikácií, zabezpečujú pre značkované turistické trasy potrebné informačné prvky - smerovky a tabuľky miestneho názvu, zabezpečujú schodnosť turistických chodníkov.

Veľa dobrovoľníkov, ktorým nie sú ľahostajné znečistené rieky, vyrúbané lesy, zamorené ovzdušie, nelegálne skládky, sa angažuje v oblasti ochrany  životného prostredia.  Každý rok dobrovoľníci vyzbierajú v blízkosti rieky  Dunajec tisíce vriec odpadu, ktorý  nedbanliví turisti zabudnú v Pieninách.

Dobrovoľníkov nájdeme aj v rôznych oblastiach života v našich mestách a obciach. Pôsobia v mnohých speváckych, divadelných ale aj v hasičských spolkoch. Zachovávajú tradície a dedičstvo otcov.

V tomto Európskom roku dobrovoľníctva 2011, obzvlášť v  23. a 24. septembrový deň, ktoré sú dňami dobrovoľníctva na Slovensku,  máme príležitosť dobrovoľníkom poďakovať. Svojim veľkým a úprimným „ Ďakujem" spomeňme si na ľudí, ktorí pomáhajú  nie z povinnosti, ani za peniaze , ale z lásky. Sú to známi aj  neznámi hrdinovia, bez ktorých by bola naša spoločnosť oveľa chudobnejšia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico bude opäť kandidovať na šéfa Smeru, s Kaliňákom útočili na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Čaplovič a Paška. Kandiduje aj Kaliňák.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?