II. revitalizačný projekt- šanca pre nezamestnaných v 350 obciach

Autor: Zita Pleštinská | 21.9.2011 o 12:37 | (upravené 21.9.2011 o 15:13) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1293x

Vláda SR 7. septembra 2011 schválila pokračovanie projektu programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Obce sa mohli prihlásiť do 16. septembra  prostredníctvom elektronického formulára na stránke úradu vlády SR. Medzi 350 úspešnými obcami v treťom kole vládneho projektu revitalizácie krajiny máme 2 mestá a 20 obcí z okresu Stará Ľubovňa: Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka.

Obce, ktoré  sa prihlásili do II. revitalizačného projektu sa zaviazali, že za určený limit 20000 Eur z Úradu vlády SR vo svojom katastri za súhlasu vlastníka, resp. správcu pozemkov vybudujú v určenom termíne minimálne 8.000 m3 vodozádržných prvkov. Zároveň vytvoria minimálne 5 a maximálne 20 sezónnych pracovných príležitostí pre nezamestnaných podľa § 50j zákona o službách zamestnanosti z finančných prostriedkov Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu v miere spolufinancovania, vyčlenených v rozpočtovej kapitole Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Prvý realizačný projekt, ktorý sa týkal desiatich obcí v našom okrese, naštartoval po skúsenostiach starostov obcí o schopnosti vodozádržných hrádzok zachytiť prívalové vlny už v tomto roku diskusiu o tom, aké povodňové opatrenia pomôžu zabrániť  odnášaniu sedimentov i zvyšku drevnej hmoty do obce v prípade prívalových dažďov. Komunitné vodné tímy v procese realizácie 10 projektov  získali  zručnosti, ktoré budeme  môcť využiť pri realizácii II. revitalizačného projektu v ďalších obciach okresu Stará Ľubovňa.

Na Slovensku platí všeobecne, že Rómovia nechcú pracovať. Skúsenosti vodného majstra v Jakubanoch sú však opačné. Pri našom stretnutí si prácu vodných robotníkov z miestnej rómskej osady veľmi pochvaľoval.  Povedal mi, že  obyvatelia osady oceňujú, že príležitosť revitalizovať krajinu v celom chotári Jakubian dostali hlavne dlhodobo nezamestnaní z ich rómskej komunity. V údolí potôčikov  nad obcou sme si so starostami našich obcí za účasti výkonného  manažéra programu Michala Kravčíka prezreli 12. septembra v teréne 112 masívnych hrádzi, vysokých 1,5 až 2,5 metrov, ktoré robotníci už vybudovali. Do konca októbra by mal ich počet byť 186 a v rámci II. realizačného projektu sa vybudujú ďalšie.   

Na Slovensku máme tisíce nezamestnaných. Realizácia protipovodňových  opatrení nie je len o možnosti dať v obciach akúkoľvek prácu dlhodobo nezamestnaným. Je to  o revitalizácii krajiny, ochrane proti povodniam ale podľa výpovedí ľudí, ktorí dostali príležitosť pracovať na vodných projektoch, je to hlavne šanca nebyť dlhodobo na pokraji záujmu spoločnosti a zbaviť  sa  frustrácie zo spoločenskej nepotrebnosti.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico bude opäť kandidovať na šéfa Smeru, s Kaliňákom útočili na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Čaplovič a Paška. Kandiduje aj Kaliňák.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?