Pán prezident, nechoďte ani na užší samit do Kyjeva!

Autor: Zita Pleštinská | 10.5.2012 o 14:23 | (upravené 10.5.2012 o 15:01) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  949x

Konanie plánovaného samitu lídrov krajín strednej a východnej Európy v Jalte  Ukrajina odložila, keďže prezidenta Janukovyča európski prezidenti bojkotujú. Mnoho z nich na protest voči tomu, ako sa Kyjev správa k odsúdenej predstaviteľke opozícii Julii Tymošenkovej, odmietlo na samite svoju účasť. Samit sa v pôvodnom termíne mal konať 11. a 12. mája. Nakoniec však niekoľko prezidentov na Ukrajinu zrejme predsa len príde. Viktor Janukovyč chystá užší samit štyroch prezidentov v Kyjeve. Náš prezident prisľúbil svoju účasť. Je správne, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na užší samit nepôjde.

Niektorí politici si myslia, že Európska únia by nemala zasahovať  v prípade Ukrajiny do jej vnútorných záležitostí. Aký zmysel by však mali neustále vyhlásenia Európskej únie týkajúce sa všeobecnej platnosti ľudských práv, keby sa pripustilo v prípade Ukrajiny, že táto otázka sa týka iba jej vnútorných záležitostí? V prípadoch, ktoré sa týkajú ľudských práv,  je potrebné povedať jasné "Nie" aj formou bojkotovania samitu, a to hlavne z dôvodu, že sa jedná o takého dôležitého partnera, akým je práve Ukrajina.

9. júna 2011 prebehla v Európskom parlamente na základe spoločného uznesenia jedna z dôležitých rozpráv týkajúca sa Ukrajiny, prípadu Júlie Tymošenkovej a ďalších členov bývalej vlády. Sledovala som ju s veľkým záujmom, keďže som v rokoch 2004-2009 pracovala v Delegácii EP pre vzťahy s Ukrajinou.

Šesť rokov po Oranžovej revolúcii ukrajinskú politiku stále charakterizuje rivalita a napätie. Júlia Tymošenková má aj v súčasnosti značnú podporu ľudí na západe Ukrajiny a je nositeľkou nádejí miliónov Ukrajincov stať sa súčasťou európskej rodiny. Nemali by sme zabúdať, že Oranžová revolúcia bola priamou reakciou na pokus prezidenta Janukoviča sfalšovať prezidentské voľby v roku 2004. Za tento skutok  však nebol nikdy stíhaný.

Rovnako ako moji kolegovia v Európskom parlamente i ja  s veľkými obavami sledujem procesy s politikmi, ktorí sú obvinení niekedy až absurdným spôsobom. Metódy používané na vedenie vyšetrovania údajného porušovania zákona Júliou Tymošenkovou a ďalšími opozičnými politikmi úplne zdiskreditovali ukrajinské súdnictvo, políciu a súčasnú vládu. Správanie Janukoviča je  lakmusovým testom dôveryhodnosti a odhodlania zaviesť na Ukrajine európske hodnoty. Svoj nesúhlas  s jeho praktikami  v týchto dňoch jasne vyjadrilo mnoho európskych štátnikov.

Úradujúca ukrajinská vláda kriminalizáciou svojich politických oponentov nesmie spolitizovanými procesmi odstrániť a umlčať opozíciu.Som presvedčená o tom, že náš prezident Ivan Gašparovič, pokiaľ sa hlási k demokratom, by mal rovnako ako mnoho európskych prezidentov vyjadriť premiérovi Janukovičovi svoj jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit by nemal ísť!

Pán prezident, pokiaľ sa hlásite k demokratom, zachovajte sa  rovnako ako mnoho európskych prezidentov, ktorí vyjadrili premiérovi Janukovičovi  jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit nechoďte!

 

Počas môjho mandátu poslankyne EP som sa v Kyjeve aj v Bruseli niekoľkokrát stretla s aktérmi ukrajinskej oranžovej revolúcie,  s premiérkou vlády Júliou Tymošenkovou a s prezidentom  Viktorom Juščenkom. Stále som v kontakte s mnohými opozičnými politikmi na Ukrajine.  Rovnako sme rokovali niekoľkokrát aj s Viktorom Janukovičom, keď zastával pozíciu premiéra Ukrajinskej vlády. Bola som spoluautorkou uznesenia Európskeho parlamentu o spomienke na umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933.

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+CRE+20081022+ITEM-014+DOC+XML+V0//SK

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+MOTION+P6-RC-2008-0571+0+DOC+XML+V0//SK

V Európskom Parlamente sme veľkou väčšinou prijali uznesenie, v ktorom sme jasne zdôraznili európsky výhľad Ukrajiny. Neurobili sme to raz, ale na základe našich rokovaní v Bruseli, v Kijeve, v Donecku aj na Jalte, mnohokrát...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?