SMER-SD nám v rámci sľúbených istôt oddnes zrušil železničné spoje

Autor: Zita Pleštinská | 10.12.2012 o 23:54 | (upravené 12.12.2012 o 18:55) Karma článku: 12,82 | Prečítané:  1939x

10. december 2012 sa zapíše do histórie železničnej dopravy ako smutný dátum. Od dnešného dňa sa podľa nového grafikonu zredukovali a niekde úplne zrušili vlakové spoje. Osirela i naša trať  Plaveč - Stará Ľubovňa. Udialo sa tak paradoxne v dobe, keď nielen v Európe, ale na celom svete je železničná doprava  dopravným systémom, environmentálne vyhovujúcim a dokáže vzhľadom na dosiahnuté úspechy vo svojom rozvoji hlavne v  oblasti inovácií,  prepraviť  osoby a tovary nielen rýchlo, ale s požadovaným  komfortom a minimálnym dosahom na životné prostredie.

Nepomohla ani petícia za zachovanie vlakových spojov  na trati  Plaveč - Stará Ľubovňa, ktorú podpísalo viac ako 7000 občanov. Podľa nového grafikonu boli zrušené vlakové spoje na trati Plaveč - Stará Ľubovňa. Skončilo aj u študentov obľúbené Duo 840.006+840.00x v Starej Ľubovni ako Os 8306 Lipany - Plaveč - Stará Ľubovňa - Poprad-Tatry, ktoré každý deň využívalo niekoľko stoviek študentov.     Nový vlakový grafikon zredukoval aj spoje medzi Starou Ľubovňou a Kežmarkom. Namiesto doterajších jedenástich párov vlakov ich bude denne jazdiť iba sedem. Jediný osobný vlak medzi Plavčom a Lipanmi bude premávať už iba v piatky a nedele.

Trať, ktorá spája mestá Poprad, Kežmarok, Spišská Belá, Podolínec, Stará Ľubovňa, Plaveč s Lipanmi, je v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 185. Je to  jednokoľajná železničná trať na Slovensku s perspektívou cezhraničného železničného prepojenia cez poľské mestá  Muszyna- Krynica- Stary Sącz- Nový Sącz -Tarnów- až do Krakowa. Železničná spoločnosť Slovensko a.s.  chystala presun 6 vlakových jednotiek 840, ktoré verejnosť pozná ako modré vláčiky. Naša iniciatíva tomu zabránila. Mnoho rokovaní a silný tlak z regiónu presvedčil predstaviteľov ministerstva dopravy a železníc, aby tak neurobili.

V súčasnosti všetky významné miesta v okrese Stará ľubovňa, v Prešovskom kraji, vo vláde, v Železničnej spoločnosti a.s. zastávajú nominanti vládnej strany SMER-SD, ktorá nám v rámci sľubovaných istôt oddnes zrušila vlakové spoje. Pravidelne ich využívali študenti, ľudia pracujúci ale veľmi často aj dôchodcovia. Nádejala som sa, že vládna garnitúra si osvojí, v našom regióne občanmi výrazne podporovanú, iniciatívu zavedenia vlaku Eurorégió Goral a táto cestovný ruch výrazne podporujúca aktivita dostane zelenú.

http://plestinska.blog.sme.sk/c/282987/Podporte-zavedenie-vlaku-Euroregio-Goral.html

Stal sa však pravý opak. Nielenže medzinárodnej slovensko-poľskej železničnej doprave v našom cezhraničnom regióne už nikto z kompetentných nevenuje ani len minimálnu pozornosť, ale práve naopak zredukovali sa železničné spoje na minimum, dokonca okrem piatka a nedele Železničná spoločnosť a.s. na podnet ministerstva dopravy zrušila všetky spoje na trati Stará Ľubovňa - Plaveč. Som presvedčená o tom, že predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja a okresní predstavitelia mohli zabojovať viac, veď miestni aktivisti a predstavitelia samosprávy im zozbierali v petícii za zachovanie vlakových spojov v staroľubovnianskom regióne viac ako 7000 podpisov.

10. december 2012 sa zapíše do histórie železničnej dopravy v našom Prešovskom regióne ako veľmi smutný dátum. V tento deň, žiaľ, osirela i naša trať  Plaveč - Stará Ľubovňa...

P.S. Ďakujem redaktorovi časopisu Týždeň Martinovi Droppovi za reportáž Posledný vlak, ktorý bol uverejnený v týždeň 49/2012

http://www.tyzden.sk/casopis/2012/49/posledny-vlak.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?