Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Autor: Zita Pleštinská | 30.1.2013 o 20:16 | (upravené 31.1.2013 o 19:44) Karma článku: 19,01 | Prečítané:  6292x

Výbor  OSN sa obáva, že Rómovia na Slovensku  sú naďalej obeťami diskriminácie, najmä v oblasti vzdelávania, zamestnania, zdravotníctva a bývania. OSN má obavy aj z toho, že mnohí Rómovia u nás stále nemajú prístup k adekvátnemu bývaniu, zamestnaniu a tiež z toho, že rómske deti sú naďalej obeťami segregácie v školskom systéme, kde nemôžu navštevovať bežné triedy. Môj odkaz členom výboru OSN je: Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Návšteva Lucie Nicholsonovej v MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch( okres Stará Ľubovňa)Návšteva Lucie Nicholsonovej v MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch( okres Stará Ľubovňa)Autor fotografií: Zita Pleštinská

Keď si „verdikt" 18-členného výboru OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva štátu číta nezainteresovaný, má tendenciu uveriť, že Rómovia na Slovensku sú diskriminovaní. Výbor OSN nám odporúča, aby sme zlepšili prístup Rómov k zamestnaniu, vzdelávaniu, bývaniu aj zdravotnej starostlivosti. Výbor vychádzal z našej druhej periodickej správy, ktorá pokrývala časové obdobie rokov 2002 až 2011. Správu sme obhajovali v máji 2012.

Problém s Rómskou diskrimináciou nie je taký, ako ho vidia  v OSN. Členovia výboru by nemali vydávať stanoviská "od zeleného stola,"  ale hľadať odpovede  medzi ľuďmi, ktorí  s problémovými občanmi žijú, dôverne ich poznajú, majú motív i záujem problém riešiť a pomáhať pri hľadaní riešení. Treba vychádzať z pozitívnych prípadov a financovať osvedčené projekty, ktoré pomáhajú Rómom zlepšiť si kvalitu života. Odporučila by som im navštíviť MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch, kde sa pedagógom úspešne darí v integrovaných triedach vzdelávať rómske deti od predškolského veku v materskej škôlke až po získanie remesla v strednej škole.

Členovia výboru OSN  by mali písať stanoviská na základe osobných skúseností  v osadách, kde by si preverili, že sociálny systém a legislatíva na Slovensku Rómov nediskrimuje, skôr naopak... veď rómskych rodičom platíme, aby deti posielali do školy, dávame im zadarmo učebné pomôcky, platíme deťom stravu , staviame im byty, ktoré si až na niektoré výnimky zdevastujú... Takýmito stanoviskami  sa vyrábajú mýty, ktoré zbytočne naháňajú milióny € do rómskej problematiky.

Gordický uhol v rómskej problematike treba rozseknúť rázne v princípe veľmi  jednoduchým opatrením :  K Rómom sa treba začať správať tak, ako k ostatným občanom. Tým neplatíme, že posielajú deti do školy, ani im nedávame zadarmo učebné pomôcky a nestaviame im zadarmo byty...

Odkaz členom výboru OSN: Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Odkaz vláde SR: Hor sa do rómskej reformy! O uplatnení najnovších odporúčaní budeme výbor OSN opäť informovať v roku 2017.

http://vybrali.sme.sk/c/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico bude opäť kandidovať na šéfa Smeru, s Kaliňákom útočili na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Čaplovič a Paška. Kandiduje aj Kaliňák.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?