Hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11,2 percent

Autor: Zita Pleštinská | 20.3.2013 o 19:53 | (upravené 21.3.2013 o 13:55) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  1235x

Učitelia boli opäť oklamaní. Hoci Kažimír  učiteľom sľúbil, že v tomto roku 2013 sa okrem päťpercentného zvýšenia tarifných platov  ich platy  navýšia o ďalších 6,2  percenta, poslanec Blanár im to svojim  pozmeňovacím návrhom, ktorý parlament  schválil, zobral..    

Protest učiteľov a študentov z púchovského gymnázia pred budovou Úradu vlády.Protest učiteľov a študentov z púchovského gymnázia pred budovou Úradu vlády.Autor: TASR

"S istotou môžem potvrdiť, že jednak legislatívne predpoklady, ktoré vytvorila vláda, jednak zdroje, ktoré sú vytvorené v štátnom rozpočte, vytvoria predpoklady, aby priemerná mzda učiteľov v roku 2013 stúpla o 94 € na 934 ," vyhlásil  v decembri 2012 pre denník Pravda minister financií Kažimír, aby upokojil štrajkujúcich učiteľov. Sľúbil, že hrubé mzdy učiteľov od roku 2013 stúpnu o 11,2  percenta.

Odborová predáčka Darina Nagyová, ktorú oslovil tiež denník Pravda, sa vyjadrila k uvedeným číslam spochybňujúco: „Prijateľných by bolo 10 percent do taríf, ale toto je imaginárne navýšenie. V tarifách je to prehľadné a je to nárokovateľná zložka platu. Takýmto imaginárnym príplatkom neverím. A už vôbec nie 11 percentám. Už zdravý rozum mi hovorí, že to nemôže vyjsť."

Po hlasovaní na marcovej parlamentnej schôdzi je jasné, kto mal v decembri 2012 pravdu.

Totiž na marcovej schôdzi poslanci vlády istôt schválili pozmeňujúci návrh vládneho poslanca Juraja Blanára. Poslanec pozmeňujúci návrh o financovaní škôl predložil pre istotu k vládnemu zákonu o uznávaní odborných kvalifikácií. Mestám, obciam či samosprávnym krajom schválený pozmeňovací návrh umožní, aby päť percent z normatívu určeného na platy mohli presúvať medzi školami, ktoré zriaďujú.

Poslanci vlády istôt si zvykli predkladať pozmeňovacie návrhy k zákonom, ktoré s nimi nesúvisia. Správne poplatky menili cez vládnu novelu zákona o hazardných hrách. Financovanie škôl najnovšie menia cez vládny zákon o uznávaní odborných kvalifikácií.

Toto je najnovšia vládna Istota. Istota, že sa v labyrinte takýchto zákonov poriadne pomotáme.

Učitelia netešte sa! Kažimírov sľub, že hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11,2 percenta, bol iba Kažimírov prvoaprílpvý žart. Vláda totiž legislatívne predpoklady ani zdroje v štátnom rozpočte nestihla vytvoriť, lebo poslanec NR SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár v zákone o uznávaní odborných kvalifikácií financovanie škôl zmenil...

Kedy hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11, 2 percenta? Hoci by som to učiteľom veľmi priala, (to ani srnka netuší...) Bude závisieť od...

 

 

http://vybrali.sme.sk/c/Hrube-mzdy-ucitelov-stupnu-o-112-percent

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?