Sám vojak v poli?

Autor: Zita Pleštinská | 24.1.2011 o 2:16 | (upravené 24.1.2011 o 11:03) Karma článku: 13,24 | Prečítané:  1694x

Kaplán Martin Majda už tri roky žije v Lomničke. Aj on sa inak díval na rómsku komunitu pred 3.rokmi, keď prišiel bývať  na faru  do Lomničky   ako  teraz, keď súvislostiam  lepšie  rozumie. „Mnohí ľudia aj kňazi sa dívajú na rómsky problém mojimi očami, keď som do Lomničky vkročil prvýkrát. Aj ja som obyvateľov Lomničky  ľutoval pokiaľ som nepochopil, že klamú, kradnú, leňošia  a zneužívajú sociálny systém," hovorí mladý kaplán, ktorý si už svoje v Lomničke prežil. Martin Majda vo svojich príspevkoch vyzýva politikov, aby sa problémy súvisiace s herňami a vyplácaním sociálnych dávok konečne začali riešiť. Častokrát spolu diskutujeme a vždy, keď sa nám už zdá, že problém je riešiteľný,  narazíme na neskutočné bariéry, ktoré vychádzajú z nedokonalej legislatívy.  Malú nádej mi dal iba Števo Kužma, poslanec NR SR, keď sme  21.1. 2011 diskutovali o týchto problémoch s ľuďmi, ktorí sa problematike rómskej komunity v našom staroľubovnianskom okrese dlhodobo venujú. Škoda, že Števo, ktorý rómskej problematike rozumie ako jeden z mála poslancov, je v NR SR sám vojak v poli. A žiaľ média volajú do svojich diskusných relácií na túto tému mnohokrát tých nepovolaných.

Vo svojich 4 blogoch som sa venovala Lomničke, obci s takmer  100% rómskou komunitou a jej demografickému vývoju. Som presvedčená, že mnohí z vás, ktorí žijete v okolí Bratislavy ani netušíte, čo nás čaká a čo nás v prípade našej nečinnosti, neminie. Bijem na poplach, lebo situácia je veľmi vážna, pretože takých obcí ako Lomnička bude na Slovensku postupne pribúdať.  Prečo si nechceme pripustiť, že rómska problematika v celej svojej šírke predstavuje jeden z najvážnejších socio-spoločenských problémov súčasnosti? Život v okresoch  s marginalizovanou rómskou komunitou ( ďalej len MRK ukazuje, že je to dlhodobo neriešený problém, ktorý je časovanou bombou. Čím dlhšie sa tejto problematike venujem, čím viac sledujem názory politikov, tým viac sa mi zdá, že politici nežijúci blízko MRK si neuvedomujú vážnosť situácie a nie sú pripravení ani na riešenia. Obyvatelia žijúci v okolí osád už pochopili, že  falošné sú ich nádeje, že sa MRK zbavia, preto stavajú v beznádeji múry alebo z obcí a miest sa postupne vysťahovávajú.

Aby moje tvrdenia boli rukolapnejšie použijem pár čísiel. Podľa štatistík Úradu splnomocnenca  vlády SR na Slovensku žije 414 262 Rómov, z toho v Prešovskom kraji 130 169 Rómov a v Košickom kraji 127 380 Rómov. Na východnom Slovensku je teda najvyššia koncentrácia obyvateľov rómskeho pôvodu, pretože len v týchto dvoch krajoch  žije viac ako 250 000 Rómov.

Presuniem sa do dvoch okresov Prešovského kraja Kežmarku a našej Starej Ľubovne. Podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 v okrese Kežmarok bolo z počtu  63 231 obyvateľov 5 574 obyvateľov rómskej  národnosti a v okrese Stará Ľubovňa  z počtu 50 684  obyvateľov 1 900 obyvateľov rómskej  národnosti.

Aká je situácia  v súčasnosti? Okres Kežmarok má zo 42 obcí 23 obci s MRK. Okres  Stará Ľubovňa má zo 44 obcí 15 obcí s MRK. Teda z 86 obcí týchto dvoch okresov  je to 38 obcí s MRK, čo predstavuje  44% obcí  s MRK.  Zo 66 795 obyvateľov kežmarského okresu je 17 043 Rómov. Z 51 710 obyvateľov staroľubovnianskeho okresu je 7 732  Rómov.   Teda zo 118 505 obyvateľov týchto dvoch okresov je 24 775  Rómov čo predstavuje  20,90  % Rómov  zo všetkých obyvateľov v týchto dvoch okresoch.  Detí do 15. r. je 8 934, čo predstavuje 38,47%  zo všetkých MRK. Vo veku od 25r-do 50r. je   7 026, čo   30,25%  zo všetkých MRK. Do 60 r. 1380, čo predstavuje 5,94%  zo všetkých MRK.

Keď tieto čísla politici pochopia, tak  im nedajú spať  rovnako ako mne. Tak ako NR SR vysiela poslancov do rôznych kútov sveta, odporučila by som každému poslancovi, ktorý tvrdí, že nemáme na Slovensku rómsky problém jeden týždeň  v rómskej osade, najlepšie v deň a následný týždeň po sociálnych dávok. Nech  prídu do Starej Ľubovne na poštu 18. deň v mesiaci. Keď turista chce poslať pozdrav z pošty v tento deň, nemá šancu. A keby aj mal trpezlivosť vyčkať si v dlhokánskom rade a za rôznych okolností, som presvedčená, že nikdy viac ku nám nepríde. A že rozvíjať cestovný ruch? Zabudnite.

Zdraví, práceschopní ľudia čakajú na podporu a sociálne dávky dostávajú bez toho, aby sme od nich žiadali nejakú protihodnotu - prácu. Myslím si, že našou prvoradou úlohou je dať im prácu. Prácu akúkoľvek - zametanie, čistenie... Ale ani cent nesmú dostať len tak zadarmo. Čudujem sa, ako niekto ešte rozmýšľa, že bez peňazí Róm neprežije. Nebojte sa. Prežije. Pri troche represálií by rýchle pochopil, že bez práce, nie sú koláče.

Treba si všimnúť, že po  sociálne dávky sa dovezú  Rómovia častokrát na autách. Hneď po dávkach si nakúpia zelené umelohmotné fľaše lacného vína, ktoré si  kupujú tak dospelí ako aj deti. Fľaše sa potom váľajú po okolí v obrovských kopách a znečisťujú  celé okolie. Poriadok samozrejme nemá kto spraviť, alebo keď už neporiadok samosprávam prerastie cez hlavu, tak si najmú ľudí, ktorí urobia aký-taký poriadok. V Starej Ľubovni, z mestskej časti Podsádek, v ktorej žije asi 1000 Rómov nedávno vyviezli 7 veľkoobjemových kontajnerov.

A nemyslím si, že treba ešte aj platiť nejakým zamestnancom obce za to, že to upracú, ale treba túto prácu využiť pre tých, ktorí poberajú dávky bez vyžadovania protihodnoty. Som presvedčená že bežný smrteľník nemá ani šajnu, koľko peňazí dostane jedna takáto rodina na mesiac A keď pochopia jej členovia  a využívajú dobrovoľné nemocenské pripoistenie sa, OČR a mnohé práva, ani nehovorím.

Taktiež by bolo veľmi užitočné oveľa prísnejšie trestať obchodníkov, ktorí predajú alkohol maloletým. Aj v prípade osobitného príjemcu, obchodníci predajú alkohol a na blok napíšu základné potraviny. Okrem poriadnej pokuty by v takomto prípade mohli stratiť právo predávať alkohol. Pomohlo by  vydávať  licenciu na predaj alkoholu.

Druhým  veľmi vážnym problémom je  viac ako 63 hracích automatov v meste Podolínec. Často sa tu naskytne smutný pohľad na čakajúce deti na svojich rodičov pred herňou, v ktorej prehrá otec aj matka celý mesačný prídel peňazí. Ale aj tak je oveľa ťažšie počúvať tých závislých ľudí, ktorí si nevedia dať rady, keď všetko nahádžu do stroja a potom naozaj nemajú čo dať jesť svojim ratolestiam. Dokonca nie sú schopní deťom zaplatiť ani ten jeden-dva centy za stravu škole, ktoré by mali zaplatiť ešte k dotáciám štátu na jednu stravnú jednotku.

A pozrime sa v dni vyplácania sociálnych dávok do školských lavíc. Kde sú žiaci? Nielen v herniach s rodičmi, ale aj na rôznych nákupoch, aby sa im aspoň niečo ušlo, kým rodičia všetko nenahádžu do stroja, tak využívajú jedinečnú iba raz mesačne sa opakujúcu príležitosť niečo si kúpiť. A potom si idú  dodatočne vypýtať od lekárov ospravedlnenky, aby mali čím zakryť svoju neprítomnosť na vyučovaní. Aj tomuto neduhu sa dá zabrániť, napríklad policajnou ochrankou lekára.

Toto je každý mesiac sa opakujúci kolotoč v MRK...a všetci politici, hoci majú oči nevidia, hoci majú uši, nepočujú. Iba sem-tam, keď v našich médiách vyjdú na povrch skutočnosti z príbehov  z rómskych osád, sa spamätajú. Len, aby už nebolo neskoro...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo na olympiádu nezobrali nikoho zo Slovanu

Kto sú najväčšie slovenské nádeje?


Už ste čítali?