Pre koho je neriešenie rómskej problematiky nočnou morou.

Autor: Zita Pleštinská | 30.1.2011 o 19:45 | (upravené 31.1.2011 o 0:15) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  2119x

Iba ten človek , ktorý žije medzi Rómami, alebo v blízkosti ich osád pochopí mnohé skutočnosti. Keď k ním prídete a veľmi ich nepoznáte, budete ich ľutovať v akej biede mnohí žijú a budete  sa snažiť im všemožne pomôcť. Takto pristupujú k rómskemu problému členovia medzinárodných neziskových organizácií pre ľudské práva, ktorí kritizujú podmienky, v ktorých Rómovia na Slovensku žijú.  Pravdou je, že Rómom nepomôžeme, ak im budeme len všetko dávať bez vyžadovania protihodnoty. To ich nevychová. Medzi Rómami je množstvo negatív, na ktoré poukazujem len preto, aby sa začali odstraňovať. Nie som za rasistický prístup, preto chcem poukázať aj na pozitívne aktivity, ktoré sú východiskom k riešeniu dlhodobo neriešeného rómskeho problému.

K napísaniu týchto riadkov ma inšpirovala nedávna diskusia na facebooku: „ Ani korunu zadarmo", v ktorej sme diskutovali o legislatíve riešiacej rómsku problematiku. Do tejto diskusie sa zapojili ľudia z rôznych kútov Slovenska, rôznych profesií aj kňazi rímsko-katolícki aj evanjelickí, ľudia rôzneho veku aj politických názorov. Števo Kužma, poslanec NR SR hovorí, že  sociálne dávky by si mali ľudia v hmotnej núdzi odpracovať. Koaliční poslanci navrhujú širšie využitie aktivačných prác. Niektorí  diskutujúci zastávajú názor, že netreba dať ani korunu bez práce. Objavili sa aj názory, že riešením by bolo  vrátiť sa  ku "Kaníkovým" reformám.   Iní hovoria, že by to viedlo opäť  k rabovačkám.

Cirkev vidí problémy medzi Rómami a snaží sa angažovať v tejto problematike. Je čím ďalej tým viac kňazov a rehoľníkov, ktorí žijú priamo medzi Rómami. Som s nimi v kontakte, počúvam ich podnety  a mojou snahou je pomôcť Rómom.  Rovnako aj občanom, ktorí so spôsobom  života Rómov majú negatívne skúsenosti a často prichádzajú za mnou na úrad, aby mi o nich porozprávali.

So záujmom si na stránke http://www.mojakomunita.sk/web/farnost-lomnicka pozriem aktivity, ktoré ma napĺňajú radosťou. Popri všetkej práci okolo kostola, fary, pastoračného centra, učenia v škole, zdravotníckej a sociálnej službe kňazi Mgr. Ján Záhradník  a Mgr. Martin Majda  v spolupráci s rehoľnými sestrami  organizujú rôzne  duchovné aktivity. V  lete mnohí veriaci putujú na púť do Levoče. Nezabúdajú ani na rómsku púť v Gaboltove. S prvoprijímajúcimi deťmi organizujú  letné tábory v Liptovskom Jáne a vo  Važci.  Pre starších  sú v ponuke duchovné obnovy vo Važci, Spišskej Belej. Spevácky zbor sv. Kataríny  vystupuje na viacerých miesta  ako  sú Žakovce, Žehra, Spišská Sobota, Beňadovo, Sihelné. Pravidelne sa organizujú krížové cesty v Litmanovej. V Osvienčime si pripomenuli občania Lomničky rómsky Holokaust. Navštívili aj rodisko Jána Pavla II. vo Wadoviciach.. Mladí v spolupráci s rehoľnými sestričkami pripravili divadelné predstavenie o sv. Kataríne, patrónke farnosti a  každoročne na Vianoce pripravia jasličkovú pobožnosť. Sú medzi nimi aj absolventi Rómskej  animátorskej  školy  v Spišskej Belej.

Toporec, dedinka v kežmarskom okrese, má  1188 rómskych obyvateľov, z celkového počtu 1832 obyvateľov. Obec, vzhľadom ku svojim  doterajším aktivitám, zameraným na zlepšenie života Rómov robí významné aktivity aj so správcom farnosti Dr.ThLic. Tomášom Gondkovským. Do aktivít v Toporci podchytili aj mladých  Rómov z obcí Ihľany, Jurské a Holumnica. Obec pripravila niekoľko projektových zámerov, ktoré by mali dostať zelenú.

Na rómsku problematiku majú rozdielne pohľady ľudia, ktorí žijú v Bratislave, a tí, ktorí žijú na východnom Slovensku v obciach, kde sú početné rómske osady. Názory Bratislavčanov spochybňujú rómsku problematiku a jej vážnosť.  Obávam sa, že aktivita Števa Kužmu sa nestretne s porozumením a takto sa dá priestor a čas na jej násobenie.

Ľudia z východného Slovenska  sú presvedčení , že je to problém, ktorý narastá astronomickou rýchlosťou. Relevantné čísla v štatistikách nie sú , pretože veľké percento Rómov žijúcich na východnom. Slovensku má podľa Sčítania SODB 2001 v kolónke národnosť napísané - slovenská.

Na záver použijem vyjadrenie Tomáša, ktorý žije v Kolačkove, v obci v staroľubovnianskom okrese, v ktorej z 1103 obyvateľov je 321 Rómov. Tomáš mi povedal: „Vyjadrovať sa a riešiť rómsky problém nemôžu ľudia, ktorí s nimi nemajú praktické skúsenosti. Pripadá mi  to prinajmenšom ako "satira". Prial by som tým, ktorí rómsky problém nadľahčujú, aby si vyskúšali život v regiónoch, kde žijú  Rómovia. Rómovia, česť výnimkám , sú prevažne nezamestnaní  a žijú iba zo sociálnych dávok. Sem-tam vám vykradnú obchod, poškriabu vám nové auto, alebo budú vykrikovať po vašej dcére alebo manželke so sexuálnymi narážkami, okradnú Vás, alebo znásilnia bezbrannú dôchodkyňu. Po takýchto skúsenostiach  prestanete vnímať napr. šarvátky okolo voľby generálneho prokurátora a iné politické naťahovačky a ostanú Vám dve riešenia: buď začnete pracovať v silnom ekonomickom regióne ako je Bratislava alebo za hranicami našej krajiny. V prípade, že  ostanete  v malebnom kúte našej krajiny, ako je okres Stará Ľubovňa, začnete o rómskom probléme hovoriť otvorene, všade a budete sa domáhať pomoci a riešenia od politikov, ktorí pripravujú a schvaľujú zákony. Verte, že s rasizmom to nemá nič spoločné.

Pre koho je teda neriešenie rómskej problematiky nočnou morou? Pre ľudí, ktorí žijú v obciach s osadou s neprispôsobivými rómskymi obyvateľmi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo na olympiádu nezobrali nikoho zo Slovanu

Kto sú najväčšie slovenské nádeje?


Už ste čítali?