V Jakubanoch dokážu robiť s rómskymi deťmi zázraky.

Autor: Zita Pleštinská | 1.4.2011 o 16:42 | (upravené 1.4.2011 o 17:34) Karma článku: 14,95 | Prečítané:  4004x

Nelichotivá situácia v obci Lomnička ma primäla k tomu , aby som sa s rómskou agendou začala veľmi intenzívne zaoberať. Keď som pripravovala návštevu Lucie Nicholsonovej, štátnej tajomníčky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v okrese Stará Ľubovňa zameranú na rómsku agendu, rozmýšľala som, aký program zostaviť, aby mojich hostí zaujal.  Po zmapovaní situácie v obciach okresu som ho zostavila tak, aby v ňom boli pozitívne príklady, ktoré by slúžili ako recept na riešenie negatívnych príkladov. V obci Jakubany z počtu 2597 obyvateľov  obce žije viac ako jedna tretina  obyvateľov v rómskej osade. K 1. januáru 2011 bolo v obci prihlásených 911 Rómov.

O unikátnom centre vzdelávania, športu a kultúry v Jakubanoch som počúvala samé chvály. Objednala som sa u riaditeľa školy PhDr. Ladislava Žileckého, ktorý  sa môjmu záujmu potešil a dohodli sme si stretnutie. Už pri príchode do areálu školy som sa presvedčila, že škola má dobrého a šikovného gazdu, dobrého manažéra, ktorý dokáže čerpať  európske fondy  veľmi zručne v prospech vzdelávania detí v obci. Čistota žiarila na školskom dvore. Športoviská a dopravné ihrisko mi vyrazili dych. Pomyslela som si: „ Konečne vidím, že správny človek na správnom mieste dokáže získať a použiť európske peniaze tak, aby ponúkol deťom školské priestory na európskej úrovni." Keď som nakukla do skladu, za hokejovú výstroj by sa nemusel hanbiť ani prvoligový hokejový klub.

Môj úžas sa stupňoval po vstupe do riaditeľovej  skromnej kancelárii, no technicky vybavenej tak, aby  na monitore mohol sledovať situáciu v triedach a v každom priestore školy. Pod jednou strechou sa nachádzajú v tomto vzdelávacom centre Materská škola, Základná škola a Stredná škola. Stredná škola bola zriadená  v spolupráci so súkromnou strednou školou v Kežmarku, ktorú vedie Mgr. Anna  Jurgovianová, pre svojich absolventov ZŠ v odboroch Šitie konfekcie a Drevárska výroba.

V školskom roku 2010/2011 navštevuje školu 465 žiakov. Pomer Rómov je 55:45.  V materskej škole je 27 žiakov, v základnej škole je 414 žiakov a v strednej škole 24 žiakov.  Po prvý krát v histórii v tomto školskom roku otvorili v areáli ZŠ aj elokovanú triedu SŠ, kde vyučujú svojich 24 rómskych absolventov ZŠ.

Novučičké luxusné priestory v materskej škôlke prilákali do škôlky aj všetky 5-ročné rómske deti. Nechcelo sa mi veriť, že tieto deti sú z rómskej osady. V novučičko zariadených  triedach ZŠ sedeli pol na pol žiaci základnej školy. V internetovej triede veľmi zručne využívali počítače aj  internet aj rómske deti. V škole vyučujú prostredníctvom deviatich interaktívnych tabúl.  A v triedach opäť viac ako polovica rómskych detí, tiež celkom iných ako tých lomničkovských, ktoré  namiesto v škole sa naháňali  počas mojej prítomnosti  po dedine, alebo v neďalekom Podolínci  v kontajneroch vyberali vyhodené ošatenie alebo pokazené potraviny.

V strednej škole som našla 12 upravených Rómiek . Skutočné fešandy, vlastnoručne ušité šatky a vkusné zásterky násobili ich šarm. Niektoré sedeli za šicími strojmi. Niektoré strihali a pred šitím rozžehľovali látku, aby šitie bolo čo najprofesionálnejšie. Dych mi vyrazila dievčina za krosnami, ktorá zručne kus za kusom látky tkala koberec s nádherným motívom. Keď mi dievčatká ukázali výrobky, ktoré pod prísnym okom a trpezlivými rukami majsterky ušili, neverila som, že je to ich práca. Za tieto výrobky by sa nemuseli hanbiť ani profesionálne krajčírky.  V stolárskej dielni som tiež s tichým úžasom sledovala šikovné ruky a zručnosť žiakov učilišťa. Keby som ich nevidela na vlastné oči ako sú v akcii, neuverila by som, že to dokážu.

Študenti mi povedali, že po skončení deviatky by do Starej Ľubovne nešli, lebo dnes je už drahé cestovné a ďalšie náklady a rodičia by ich ani nepustili. A tak 24 rómskych detí vo veku 15 rokov sa učí remeslu, nie ako ich rovesníci z Lomničky, ktorí už v 15.-tich robia niečo iné.

Riaditeľ sa nezastavil ani teraz , keď škola má všetky predpoklady získať prvenstvo nielen v okrese Stará Ľubovňa , ale minimálne v obecných školách na Slovensku nielen svojim vybavením, ale hlavne prístupom  vo vzdelávaní rómskych detí. V Jakubanoch dokážu s rómskymi žiakmi robiť zázraky.

Šikovný riaditeľ rokoval  aj s Taiwancami. Získal dotáciu z Taiwanského grantu pre školu. Taiwanská republika poskytla škole grant vo výške 10 000,- Eur. Z týchto prostriedkov bola sčasti vybavená odborná učebňa pre predmet "Domáce práce", kuchyňa a stolovanie. Taktiež bola zakúpená profesionálna hudobná aparatúra a elektronická gitara, čím sa vytvorili  podmienky pre vznik školskej hudobnej skupiny, lebo ostatné nástroje boli zakúpené cez projekt EÚ. Delegácia taipeiskej kancelárie v Bratislave  na čele s veľvyslancom Davidom Nan-Yang Leem  po odsúhlasení taiwanskou vládou poskytla škole aj toho roku grant  vo výške 3 500,- Eur na dobudovanie hudobného štúdia a odbornej učebne pre varenie a stolovanie.

A riaditeľ vybavuje ďalej. Zariaďuje prírodnú učebňu a žiada na školu ďalšie odbory, teraz pestovanie domácich plodín na pripravených poličkách a triedenie a recyklácia odpadu. Hovorí: „ Rómske deti nenútime učiť sa všetky predmety, fyzika alebo chémia ich nebaví. Ale v remesle sú skutočne skvelé. "

23. 3. 2011 si prišla pozrieť školu, v ktorej sa dajú robiť zázraky s rómskymi  deťmi aj štátna tajomníčka MPSVaR Lucia Nicholson  a generálny riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny  Ivan Juráš . Lucia Nicholson poznamenala: „ Veľmi sa mi páči , že v tejto obci sa na rozdiel od iných neriešia iba dôsledky, ale podujali sa tu na odstraňovanie príčiny, prečo vlastne nedokážeme týchto ľudí umiestniť  na trhu práce. A tým je vzdelanie!"  Šikovnosť detí potvrdila aj miešaná kapela, v ktorej účinkuje 6-8 talentovaných žiakov školy. Nádherné a clivé rómske piesne, ale aj slovenské ľudové a populárne piesne odzrkadľovali trpezlivú prácu pedagógov školy.

Dedinka Jakubany leží pod vrchom Kečera  v staroľubovnianskom okrese. Keď navštívite  tento kút severného Spiša , určite sa vám odvďačí štedrosťou, krásou a darom pokoja. Korene v tejto obci má aj Peter Bondra, bývalý slovenský hokejový útočník, keďže z Jakubian  pochádza Petrov otec.  Obci bola vrátená časť vojenského výcvikového pásma Javorina. Starosta obce PhDr. Jozef Dufala, ktorý je už starostom tretie volebné obdobie   po súhlase v obecnom zastupiteľstve zabezpečil rekonštrukciu  budovy bývalého miestneho národného výboru nachádzajúceho sa  v strede obce, v ktorom sa  zriadila v marci tohto roku detská poradňa, komunitné centrum aj malé obecné služby. V obci pokračuje rekonštrukcia školy, dokončuje sa ďalšia bytovka a začína sa s výstavbou novej.

Obec od októbra 2010 realizuje trojročný projekt s názvom Terénna sociálna práca s podporou Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu zamestnanosť a sociálna inklúzia. V komunitnom centre pracujú dve sociálne pracovníčky a dve asistentky, ktoré monitorujú hlavne situáciu v osade a zaoberajú sa poradenstvom pre  sociálne vylúčené osoby, najmä týrané deti,  kontrolnou činnosťou v oblasti plnenia rodičovských povinností.

Obec  Jakubany bola počas ničivých povodní v júni zaliata prívalovou vodou, keď sa miestny potok Jakubianka vybrežil . Zátopa prerušila cestnú dopravu, zničila mosty v Jakubanoch aj Novej Ľubovni, urobila škody na objektoch v majetku obce a občanov. Obec Jakubany ako jedna z desiatich obcí  v okrese Stará Ľubovňa zapája do Prvého  realizačného  projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky pre rok 2011. Z programu po podpísaní zmluvy dostane 120 tis. EUR, časť na protipovodňové opatrenia  a časť na zamestnanie dlhodobo nezamestnaných na šesť mesiacov, ktorí budú pomáhať pri ich realizácii.

V Jakubanoch , v obci s rómskou komunitou, v ktorej je súhra medzi starostom a riaditeľom školy,  to funguje. Riaditeľ MŠ a ZŠ v Jakubanoch PhDr. Ladislav Žilecký si na návrh obce Jakubany prevzal 28.marca v Bratislave pri príležitosti dňa učiteľov ministerské vyznamenanie za dlhoročnú výnimočnú pedagogickú prácu.

Klobúčik z dielne šikovných krajčírok z Jakubian mi potvrdzuje,  že vzdelanie je cesta k zmene myslenia a spôsobu života v rómskej osade. Verím, že drevený pol-metrovy panáčik vystrúhaný z brezového dreva, ktorého sme po jeho autorovi Romanovi nazvali Roman, bude pripomínať Lucii Nicholson návštevu v Centre vzdelávania, športu a kultúry v Jakubanoch.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?