Lucia Nicholsonová pripravuje odvážne kroky.

Autor: Zita Pleštinská | 3.4.2011 o 16:15 | (upravené 4.4.2011 o 0:05) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  2769x

V dňoch 23.3.-24.3.2011 pri svojej návšteve v okrese Stará Ľubovňa štátna tajomníčka MPSVaR  Lucia Nicholson veľmi jasne deklarovala, že rómska agenda je jej srdcovkou. Pri riešení problémov, ktoré  si preveruje v teréne, chce prijať razantné opatrenia. Počas dvojdňovej návštevy aj za prítomnosti generálneho riaditeľa ÚPSVaR -u Ivana Juráša a  riaditeľa odboru pre sociálne vylúčené spoločenstvá na MPSVaR  Martina Vavrinčíka navštívila Centrum vzdelávania, kultúry a športu v Jakubanoch, komunitné centrum v mestskej časti Starej Ľubovne  v Podsádku. Veľmi ocenila voľno-časové aktivity pracovníkov komunitného centra v Podsádku , výsledkom čoho je, že traja mladí z rómskej komunity podali prihlášku na Vysokú školu. Prisľúbila pomoc pri zachovaní komunitného centra, ktoré patrí  na Slovensku medzi najaktívnejšie. Posilnenie kapacít je nevyhnutné, pretože Mesto Stará Ľubovňa pripravuje zavedenie E-pay kariet v pilotnom projekte medzi prvými mestami na Slovensku.

Výsledky, ktoré dosahujú v Jakubanoch od detí v materskej škôlke až po stredoškolákov ju doslova šokovali, ale zároveň ju  naplnili nádejou. Rómske deti potvrdili, že kľúčom k úspechu Rómov  je jednoznačne vzdelanie, ktoré im pomôže umiestniť sa na pracovnom trhu.

Stretla sa s kňazmi farnosti Lomnička a sestrou Teréziou a prisľúbila pomoc pri zriadení komunitného centra v Lomničke.  Počas pracovnej večeri diskutovala s predsedom Horno- toryského ZMOZU, primátorom mesta Lipany Eduardom Vokálom, o veľmi precízne pripravených paragrafoch zákonov, ktoré treba zmeniť, aby nedeformovali  sociálny systém na Slovensku.

Počas II. okrúhleho stola, ktorý sme zorganizovali  24.3.2011 na pôde mestského úradu v Podolínca veľmi jasne odpovedala na závery z I. okrúhleho stola, ktoré sme jej v 13. bodoch pripravili. Dostali sme podrobnú informáciu o pripravovanom zákone o sociálne vylúčených spoločenstvách, ktorý sa pripravuje na odbore riaditeľa Martina Vavrinčíka. Štátna tajomníčka diskutovala problémy Lomničky so starostkou obce Máriou Oračkovou, riaditeľkou materskej a základnej školy Jankou Hanečákovou a setričkou Teréziou, Máriou Krausovou, ktorá pracuje v nízko-prahovom centre v Lomničke.

Na mestskom úrade diskutovala aj s obyvateľmi  Podolínca,ktorí žijú v blízkosti rómskej obce Lomnička. Obyvatelia mesta sa posťažovali, že sa  cítia  diskriminovaní. Ceny ich nehnuteľností sú oveľa nižšie a v prípade, že sa im naskytne šanca, Podolínec opustia. Trpieť hýrenie Rómov najmä v období vyplácania sociálnych dávok okolo 18. dňa v každom mesiaci si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Dostať sa do obchodu v čase vyplácania dávok znamená ovládať šikovný slalom medzi plnými igelitkami  na chodníkoch historického námestia.

Štátna tajomníčka ocenila odvahu novej primátorky Podolínca, ktorá ihneď po nástupe do funkcie začala vážnu a často vyostrenú situáciu riešiť. V čase dávok dvojica mestských policajtov upozorňuje rómskych spoluobčanov, že odpadky a hlavne ohorky cigariet patria do určených nádob. Keď nepomôže upozornenie, pristupujú k pokutám. Pani primátorka si odkladá  fotodokumentáciu, aby v prípade, že neporiadok robia tí istí neporiadnici,  patrične zakročila. Nádeja sa, že pripravovanou zmenou zákona o hazarde sa podarí znížiť počet 64 hracích automatov na minimum, alebo úplne zakázať.

Štátna tajomníčka počas II. okrúhleho stola v Podolínci prízvukovala, že MPSVaR pripravuje zmenu zákona o sociálnych dávkach na princípe zásluhovosti. Dostala podporu zo strany predstaviteľov samosprávy, ktorú reprezentovali aj primátor Spišskej Belej a starostovia Rakús a Toporca. Riaditeľ strednej  odbornej  škole sv. Klementa Hofbauera v Podolínci Jozef Goč predstavil svoju školu, v ktorej študujú rómske deti. Riaditeľ Detského domova sv. Klementa Hofbauera v Podolínci Štefan Straka požiadal, aby zmena zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele riešila umiestňovanie detí v domovoch čo najbližšie k ich bydlisku.

Po okrúhlom stole sa hostia presvedčili o avizovaných problémoch v Lomničke a pozreli si priestory vynovenej školy v Lomničke. V obci absentuje partnerstvo vedenia obce a školy, čo znásobuje intenzitu problémov v Lomničke. Našou spoločnou prioritnou úlohou bude tento stav v Lomničke, ktorý generuje ďalšie vážne problémy,  zmeniť.

Prvé kroky v riešení rómskej agendy od nástupu vlády Ivety Radičovej:

V súčasnosti počet nezamestnaných na Slovensku prekročil hranicu 400 000 osôb, pričom vyše 200 000 osôb je nezamestnaných dlhodobo. Integráciu znevýhodnených skupín na trh práce najmä v zaostávajúcich regiónoch s vysokou nezamestnanosťou sa vláda Ivety Radičovej podujala aktívne riešiť.

Boli prijaté:

  1. Vytvoria sa nové pracovné príležitosti v zmysle § 50j zákona o službách zamestnanosti v oblasti realizácie opatrení na ochranu pred povodňami. Zákon č. 373/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (NR SR 19.8.2011)
  2. Zníženie rodičovského príspevku na polovicu v prípade, že si dieťa neplní školskú dochádzku. Stane sa tak v prípade, že tri po sebe nasledovné kalendárne mesiace si dieťa riadne neplní školskú dochádzku  a v mesiaci vymešká 15 a viac neospravedlnených vyučovacích hodín( NR SR 2.12.2010)
  3. Uplatňovaním schváleného prvého  realizačného  projektu  Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky pre rok 2011 pre 200 obcí sa vytvorí 2500 pracovných príležitostí a 2000 sezónnych pracovných miest. Gestor programu revitalizácie krajiny, pripravuje v zmysle uznesenia vlády SR aj druhý realizačný projekt na rok 2011. Každá obec zapojená do prvého realizačného projektu zamestná na 6 mesiacov zhruba desiatich uchádzačov o zamestnanie na základe §50j zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti. ( Úrad vlády 9.3.2011, II. realizačný projekt bude predložený do 15.5.2011.).
  4. Správcovia ciest a vodných tokov môžu celoročne využívať  nekvalifikovanú pracovnú silu na odstraňovanie odpadov a nečistôt pri cestách a na brehoch riek, a to celoročne. Príležitosť  na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných schválenie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti zo 4. decembra 2003( NR SR- 29.3.2011)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?