Lucia Nicholsonová pripravuje odvážne kroky.

Autor: Zita Pleštinská | 3.4.2011 o 16:15 | (upravené 4.4.2011 o 0:05) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  2788x

V dňoch 23.3.-24.3.2011 pri svojej návšteve v okrese Stará Ľubovňa štátna tajomníčka MPSVaR  Lucia Nicholson veľmi jasne deklarovala, že rómska agenda je jej srdcovkou. Pri riešení problémov, ktoré  si preveruje v teréne, chce prijať razantné opatrenia. Počas dvojdňovej návštevy aj za prítomnosti generálneho riaditeľa ÚPSVaR -u Ivana Juráša a  riaditeľa odboru pre sociálne vylúčené spoločenstvá na MPSVaR  Martina Vavrinčíka navštívila Centrum vzdelávania, kultúry a športu v Jakubanoch, komunitné centrum v mestskej časti Starej Ľubovne  v Podsádku. Veľmi ocenila voľno-časové aktivity pracovníkov komunitného centra v Podsádku , výsledkom čoho je, že traja mladí z rómskej komunity podali prihlášku na Vysokú školu. Prisľúbila pomoc pri zachovaní komunitného centra, ktoré patrí  na Slovensku medzi najaktívnejšie. Posilnenie kapacít je nevyhnutné, pretože Mesto Stará Ľubovňa pripravuje zavedenie E-pay kariet v pilotnom projekte medzi prvými mestami na Slovensku.

Výsledky, ktoré dosahujú v Jakubanoch od detí v materskej škôlke až po stredoškolákov ju doslova šokovali, ale zároveň ju  naplnili nádejou. Rómske deti potvrdili, že kľúčom k úspechu Rómov  je jednoznačne vzdelanie, ktoré im pomôže umiestniť sa na pracovnom trhu.

Stretla sa s kňazmi farnosti Lomnička a sestrou Teréziou a prisľúbila pomoc pri zriadení komunitného centra v Lomničke.  Počas pracovnej večeri diskutovala s predsedom Horno- toryského ZMOZU, primátorom mesta Lipany Eduardom Vokálom, o veľmi precízne pripravených paragrafoch zákonov, ktoré treba zmeniť, aby nedeformovali  sociálny systém na Slovensku.

Počas II. okrúhleho stola, ktorý sme zorganizovali  24.3.2011 na pôde mestského úradu v Podolínca veľmi jasne odpovedala na závery z I. okrúhleho stola, ktoré sme jej v 13. bodoch pripravili. Dostali sme podrobnú informáciu o pripravovanom zákone o sociálne vylúčených spoločenstvách, ktorý sa pripravuje na odbore riaditeľa Martina Vavrinčíka. Štátna tajomníčka diskutovala problémy Lomničky so starostkou obce Máriou Oračkovou, riaditeľkou materskej a základnej školy Jankou Hanečákovou a setričkou Teréziou, Máriou Krausovou, ktorá pracuje v nízko-prahovom centre v Lomničke.

Na mestskom úrade diskutovala aj s obyvateľmi  Podolínca,ktorí žijú v blízkosti rómskej obce Lomnička. Obyvatelia mesta sa posťažovali, že sa  cítia  diskriminovaní. Ceny ich nehnuteľností sú oveľa nižšie a v prípade, že sa im naskytne šanca, Podolínec opustia. Trpieť hýrenie Rómov najmä v období vyplácania sociálnych dávok okolo 18. dňa v každom mesiaci si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Dostať sa do obchodu v čase vyplácania dávok znamená ovládať šikovný slalom medzi plnými igelitkami  na chodníkoch historického námestia.

Štátna tajomníčka ocenila odvahu novej primátorky Podolínca, ktorá ihneď po nástupe do funkcie začala vážnu a často vyostrenú situáciu riešiť. V čase dávok dvojica mestských policajtov upozorňuje rómskych spoluobčanov, že odpadky a hlavne ohorky cigariet patria do určených nádob. Keď nepomôže upozornenie, pristupujú k pokutám. Pani primátorka si odkladá  fotodokumentáciu, aby v prípade, že neporiadok robia tí istí neporiadnici,  patrične zakročila. Nádeja sa, že pripravovanou zmenou zákona o hazarde sa podarí znížiť počet 64 hracích automatov na minimum, alebo úplne zakázať.

Štátna tajomníčka počas II. okrúhleho stola v Podolínci prízvukovala, že MPSVaR pripravuje zmenu zákona o sociálnych dávkach na princípe zásluhovosti. Dostala podporu zo strany predstaviteľov samosprávy, ktorú reprezentovali aj primátor Spišskej Belej a starostovia Rakús a Toporca. Riaditeľ strednej  odbornej  škole sv. Klementa Hofbauera v Podolínci Jozef Goč predstavil svoju školu, v ktorej študujú rómske deti. Riaditeľ Detského domova sv. Klementa Hofbauera v Podolínci Štefan Straka požiadal, aby zmena zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele riešila umiestňovanie detí v domovoch čo najbližšie k ich bydlisku.

Po okrúhlom stole sa hostia presvedčili o avizovaných problémoch v Lomničke a pozreli si priestory vynovenej školy v Lomničke. V obci absentuje partnerstvo vedenia obce a školy, čo znásobuje intenzitu problémov v Lomničke. Našou spoločnou prioritnou úlohou bude tento stav v Lomničke, ktorý generuje ďalšie vážne problémy,  zmeniť.

Prvé kroky v riešení rómskej agendy od nástupu vlády Ivety Radičovej:

V súčasnosti počet nezamestnaných na Slovensku prekročil hranicu 400 000 osôb, pričom vyše 200 000 osôb je nezamestnaných dlhodobo. Integráciu znevýhodnených skupín na trh práce najmä v zaostávajúcich regiónoch s vysokou nezamestnanosťou sa vláda Ivety Radičovej podujala aktívne riešiť.

Boli prijaté:

  1. Vytvoria sa nové pracovné príležitosti v zmysle § 50j zákona o službách zamestnanosti v oblasti realizácie opatrení na ochranu pred povodňami. Zákon č. 373/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (NR SR 19.8.2011)
  2. Zníženie rodičovského príspevku na polovicu v prípade, že si dieťa neplní školskú dochádzku. Stane sa tak v prípade, že tri po sebe nasledovné kalendárne mesiace si dieťa riadne neplní školskú dochádzku  a v mesiaci vymešká 15 a viac neospravedlnených vyučovacích hodín( NR SR 2.12.2010)
  3. Uplatňovaním schváleného prvého  realizačného  projektu  Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky pre rok 2011 pre 200 obcí sa vytvorí 2500 pracovných príležitostí a 2000 sezónnych pracovných miest. Gestor programu revitalizácie krajiny, pripravuje v zmysle uznesenia vlády SR aj druhý realizačný projekt na rok 2011. Každá obec zapojená do prvého realizačného projektu zamestná na 6 mesiacov zhruba desiatich uchádzačov o zamestnanie na základe §50j zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti. ( Úrad vlády 9.3.2011, II. realizačný projekt bude predložený do 15.5.2011.).
  4. Správcovia ciest a vodných tokov môžu celoročne využívať  nekvalifikovanú pracovnú silu na odstraňovanie odpadov a nečistôt pri cestách a na brehoch riek, a to celoročne. Príležitosť  na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných schválenie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti zo 4. decembra 2003( NR SR- 29.3.2011)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?