Pripravovaný zákon o SVS.

Autor: Zita Pleštinská | 10.4.2011 o 13:56 | (upravené 11.4.2011 o 12:20) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  1325x

Rómovia žijú  v 2/3 členských štátov  EÚ-27. Ich počet sa odhaduje na 10 až 12 miliónov, ale najväčšie problémy má iba päť z nich: Slovensko spolu s ČR, Maďarskom, Bulharskom a Rumunskom. V súčasnosti sa v súlade s  programovým vyhlásením  Vlády  SR pripravuje zákon o SVS, teda zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách. Hlavným cieľom pripravovaného zákona je definícia SVS,  stanovenie priorít  v riešení marginalizovaných sociálnych skupín s cieľom  posilniť motiváciu ich členov pracovať, vychovávať a vzdelávať deti a starať sa o ľudsky dôstojné bývanie.Hlavne Rómovia, česť výnimkám, patria na Slovensku medzi sociálne a ekonomicky najslabšie spoločenské skupiny postihnuté chudobou a sociálnym vylúčením. Členovia tejto komunity nie sú schopní sociálnemu vylúčeniu zabrániť  individuálnym úsilím. Sociálne vylúčenie je celospoločenský problém, ktorý má negatívny vplyv na rozvojový potenciál regiónov, vedie k zhoršeniu občianskeho spolunažívania, vyhrocuje vzťah s majoritou a je príčinou narastajúceho extrémizmu.

Pozorne som si prečítala pripravovaný zákon a považujem ho za zložitý, z ktorého mi potom vzhľadom na zložité definície uniká jeho podstata. Verím, že pracovné skupiny, ktoré ho budú postupne doľaďovať  a dopiľlovať ,ho podstatne zjednodušia. Našla som v ňom niekoľko definícií SVS, ktoré budú podrobené verejnej diskusii. Keby som bola legislatívcom, moja definícia SVS by mohla znieť nasledovne:

Za SVS považujeme zoskupenie ľudí, ktorí trpia hmotnou núdzou dlhodobo, niekoľko generácií, a bývajú na jednom teritoriálnom území, prevažne v osadách. Na základe ukazovateľov sociálno-ekonomických, vzdelanostných a  úrovne bývania, prípadne iných špecifických  ukazovateľov je možné určiť stupeň rizikovosti daného územia.

Nemyslím si, podľa mojich skúseností , že členov SVS  trápi, že žijú tak, ako žijú. Naopak som presvedčená, že im takýto život vyhovuje a vôbec nemajú záujem svoj život zmeniť a začleniť sa do spoločnosti. Sami si môžu za tento stav a čestne si priznajme, že my sme ich pokazili. Priznám sa, že ani mne nevadí, že chcú žiť tak ako žijú potiaľ, pokiaľ im neplatíme z našich daní za to, aby leňošili, nič nerobili a parazitovali na nás.  A koniec koncom je chudobný ten člen SVS, ktorý má satelit, mobil, auto, ktoré kŕmi drahým benzínom alebo naftou  a hrá na automatoch?

Nedajme im sociálne dávky pre nič za nič a žiadajme od nich, že keď chcú prežiť, nech sa začlenia do spoločnosti , nech tiež rátajú centy od výplaty k výplate , nech si dokážu zo svojej mzdy zaplatiť odvody, nájomné za bývanie, elektriku, vodu , za štúdium, za jedlo. Začleňme ich do života našej spoločnosti, aby sme si boli seberovní, a potom nikto na nikoho nebude nadávať.A samozrejme, nech si upracú pred svojimi domami nie za peniaze, ale rovnako ako my. Mala som nedávno šancu presvedčiť sa o tom v Lomničke, keď haldy špiny a odpadu  v miestnom potoku nikoho "netankovali."No napokon po odvysielaní príspevku v TV-správach v Markíze 28.3.2011 sa obyvatelia obce spamätali a v sobotu 2.4.2011 si urobili brigádu a obec trochu upratali. Neviem dokedy im tento relatívny poriadok vydrží, ale je tu aspoň posun v ich zmýšľaní.

V prípade, že to sami členovia SVS nedokážu a majú záujem  zmeniť svoj spôsob života, pomôžme im! Dobudujme komunitné centrá z peňazí, ktoré sme doposiaľ dávali im na ich sociálne dávky. Máme množstvo ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie a majú ukončenú sociálnu prácu, ktorí si dnes veľmi intenzívne hľadajú svoje uplatnenie. Tak zabijeme jednou ranou dve muchy. Využijeme vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu zameranú na sociálnu prácu  a pomôžeme členom SVS začleniť sa do spoločnosti. Máme misijných dobrovoľníkov, ktorí keby dostali aspoň minimálnu mzdu, dokázali by  s mladými zo SVS robiť voľno časové aktivity od výmyslu sveta.

Kde, komu a na čo dať financie z eurofondov?  Zistime si spätnú väzbu po zafinancovaných a zrealizovaných projektoch, zhodnoťme si aktivity zafinancované EÚ na Slovensku napríklad v Európskom roku chudoby 2010. Vyvoďme trestnoprávnu zodpovednosť za nevydarené sociálne podniky, získajme naspäť peniaze, ktoré použijeme pre komunitných a misijných pracovníkov.

Desatoro je desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom, a ktoré prevzalo aj kresťanstvo a islam. Sedem  z desiatich preberme do zákona úplne jednoducho: Cti otca svojho i matku svoju, Nezabiješ. Nezosmilníš. Nepokradneš. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. Dajme do zákona o SVS  prísne tresty za ich nedodržiavanie a zabezpečme vymožiteľnosť práva.

V prípade, že na rizikovom území nedokáže starosta spravovať verejné financie, vyhlásme nútenú správu obce a dosaďme štátneho úradníka, ktorý bude správcom na tomto rizikovom území. Potom sa nemusíme zaoberať ani so vzdelaním starostu, ktorý dostal dôveru svojich voličov a ani s nápadom odčleňovať osady od obcí referendom.

Zaplaťme nie za narodenie dieťaťa, ale za výchovu a starostlivosť a uvidíme ako sa to osvedčí.

A pracovných príležitostí? Tých máme pri čistení korýt riek a rúbaní drevín v ich okolí na tisícky. Obce márne teraz hľadajú ľudí v zmysle §50j, pretože  v súčasnosti sa osadníkom neoplatí pracovať. Len lesy môžu zobrať ďalších 800 až 900 ľudí .  Lesníci veria, že nedopadnú ako niektoré obce, ktoré márne zháňajú ľudí, čo by sa podieľali na protipovodňových prácach. Ak sa členovia SVS dokážu zaktivizovať, dajme im viac a po dobrom odvedení podradnejšej roboty nech získajú lepšiu prácu samozrejme aj lepšie zaplatenú. Musíme nastaviť systém tak, aby sa členom SVS oplatilo pracovať.

Poslanec  NR SR Števo Kužma  vo svojom blogu: http://stefankuzma.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=261495&bk=24091 napísal ako treba zmeniť systém, aby sa oplatilo obyvateľom osád pracovať. Článok do dnešného dňa prečítalo viac ako 15239 ľudí a článok získal karmu 24,11. To znamená, že sa to čitateľom páči a je to zároveň veľká výzva a šanca pre našich 150 legislatívcov, ako tento zle nastavený sociálny systém zmeniť a rovnako zabezpečiť aj vymožiteľnosť práva! Už sa teším na stretnutie v Polomke, ktoré bude 12.4.2011 a dúfam, že sa posunieme v tejto agende zase o krôčik ďalej.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?