Počet hracích automatov treba obmedziť zákonom

Autor: Zita Pleštinská | 20.4.2011 o 13:07 | (upravené 20.4.2011 o 13:24) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1670x

Dnešný stav, keď obec nemôže ovplyvniť rozmiestnenie herní a počet automatov na svojom území, pokladám za  nevyhovujúci. Mesto Stará Ľubovňa začalo obmedzovať počty automatov už v roku 1997, keď bol ich počet  54. Po prijatí VZN zostalo v centre mesta v troch prevádzkach  23 automatov. Nespokojnosť podnikateľov, ktorí od roku 2004 povolenie nedostali, sa pretavila do sťažností cez daňový úrad, okresnú prokuratúru až krajskému súdu. Krajský súd prikázal mestu 17.decembra 2007 s okamžitou platnosťou pozastaviť výkon článku VZN, v ktorom si mesto stanovilo počet 23 automatov v prevádzkach a herniach na území mesta a s umiestnením  ďalších automatov  podľa schváleného VZN nesúhlasilo.

V súčasnom právnom systéme  sú dva zákony s rovnocennou právnou silou: Zákon o obecnom zriadení , ktorý dáva právo obciam zakázať niektoré činnosti na určitú dobu a čas, ale aj povoľovať a zakazovať otvorenie akýchkoľvek prevádzok a zákon o hazardných hrách, ktorý dáva obciam  kompetenciu povoliť takúto prevádzku, ale nedáva možnosť zabrániť jej povoleniu. Mesto Stará Ľubovňa to riešilo VZN v článku 1 v bode 7, ktorého výkon krajský súd pozastavil s okamžitou platnosťou.

Mestá pod Tatrami majú v súčasnosti na počet obyvateľov nasledovné počty výherných hracích automatov:

  • Podolínec (3200 obyvateľov): 64 automatov
  • Kežmarok (16 900 obyvateľov): 46 automatov
  • Stará Ľubovňa (16 400 obyvateľov): 23 automatov
  • Spišská Belá (6 200 obyvateľov): 17 automatov
  • Spišská Stará Ves  (2 300 obyvateľov): 11 automatov

Herne sú preplnené hlavne v čase poberania sociálnych dávok. Historické centrá spišských miest sú lákadlom  pre sociálne odkázané skupiny, ktoré sa okolo prevádzok s automatmi zhromažďujú a robia neporiadok. Dávky v hmotnej núdzi poskytované štátom neslúžia  na zmiernenie a prekonanie sociálnych problémov, ale končia v hracích  prístrojoch. S gamblerstvom  sú spojené smutné príbehy mnohých rodín. Aj keď z 1 automatu dostáva mesto správny poplatok 1500 EUR , mnohí primátori sú zásadne proti výherným automatom a podporujú poslaneckú iniciatívu, pretože náklady na rodinu postihnutú gamblérstvom sú násobne väčšie.

Obce nemajú páky, ako takýmto podnikateľským aktivitám zabrániť, preto podporujem poslanecký  návrh z dielne KDH , ktorý zvýši právomoc obciam rozhodovať v tejto oblasti. Hlavným cieľom návrhu zákona je určiť, že automaty budú iba v herniach, navyše v priestoroch bez alkoholu a fajčenia a o umiestnení herní rozhodnú obecné zastupiteľstvá alebo obecné referendá.

                                                                                                               

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?