Zasľúbená zem alebo kde je všetko dovolené.

Autor: Zita Pleštinská | 1.5.2011 o 17:35 | (upravené 1.5.2011 o 18:23) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  2494x

Osada v Hermanovciach, v Jarovniciach, v Ihľanoch, v Podhoranoch, v Kolačkove, v Podsádku, obec Lomnička...Jeden a ten istý menovateľ. Neporiadok na každom kroku, haldy smetí v potoku, všade dookola smrad, pobehujúce potkany  a hrozba nákazy. Naše rómske osady sú na Slovensku síce tretím svetom, no v podstate sú„ zasľúbenou zemou," kde je všetko dovolené. Za bývanie sa neplatí. Chatrče vyrastajú na cudzích pozemkoch bez stavebného povolenia. Vodu, stočné i odvoz smetí dostávajú obyvatelia osád od svojej samosprávy sponzoringom. Psov chová každý, ale dane neplatí nikto. Toaletu si vykonávajú hocikde. Prekvitá tu ničnerobenie a lenivosť . Kedykoľvek , keď vojdete do osady, obkolesí vás kŕdeľ detí , ktoré by mali byť v škole a dospelých, ktorí sú prevažne nezamestnaní . Nikoho netrknú haldy smetia, ktoré sa kopia v miestnych potokoch.  Najveselšie je v osade v týždni poberania sociálnych dávok.  V osade sa všetci veselia, pije sa a hoduje. Zbývajúce tri týždne sú však suchoty a hladovanie. Peniaze zo sociálnych dávok sa minú v hracích automatoch, na alkohol, cigarety a  veľká časť sa vráti úžerníkom. Polícia, požiarníci,záchranári a televízne štáby sú tam prítomné každú chvíľu.

Vážim si každú aktivitu poslancov NR SR  , ktorá by pomohla zvýšiť motiváciu nájsť a udržať si zamestnanie a zároveň odstránenie negatívnej motivácie zabezpečovať si príjem cez sociálne dávky. Skupina poslancov Národnej rady SR vedená Ľudovítom Kaníkom (SDKÚ-DS) predložila do parlamentu dva návrhy noviel zákonov, ktorými sa majú znížiť rodičovské príspevky a príspevky pri narodení dieťaťa pre dlhodobo nepracujúcich. Novela zákona o rodičovskom príspevku má zvýšiť motiváciu nájsť a udržať si zamestnanie aj v nižšie platených pozíciách a zároveň odstrániť negatívnu motiváciu u sociálne vylúčených skupín obyvateľstva, zabezpečovať a zvyšovať si svoj príjem prostredníctvom sociálnych dávok viazaných na počet detí.

Aký bude osud týchto noviel? Opäť skončia v šuplíku? Sociologička SAV Zuzana Kusá  označila návrh  za skryto etnický alebo rasistický. Poslanec NR SR Braňo Ondruš, ktorý ma v SMERE-SD na starosti túto tému , tiež nesúhlasí. Hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slavomíra Sélešová  označila návrh za racionálny, ale priznala, že ministerstvo s nim nie celkom súhlasí.

Chceme „ neprispôsobivých" prerobiť, alebo radšej ich nechať tak? Čo je pre nich lepšie? Vieme to my? Vedia to oni? Rómsky problém nie je problémom samotných Rómov, ale je to problém nás občanov Slovenskej republiky. Ak neurobíme systémové zmeny, podľa demografickej predpovede bude v SR v roku 2015 žiť v osadách viac ako 800 000 neprispôsobivých Rómov. Budú tvoriť 20% niekde až 50% obyvateľov našich obcí . S nezamestnanosťou si neporadíme, pretože práve oni budú tvoriť 80% všetkých nezamestnaných.  Nebudeme mať odvahu ani politickú vôľu prijať žiaden návrh, pretože každý bude označený za skryto etnický alebo rasistický. A Slovensko bude postupne  zasľúbenou zemou neprispôsobivých, v ktorej bude všetko dovolené...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?