Bude koniec kupovaniu hlasov?

Autor: Zita Pleštinská | 3.5.2011 o 14:25 | (upravené 3.5.2011 o 16:16) Karma článku: 5,88 | Prečítané:  981x

Kupovanie hlasov voličov by malo byť novým trestným činom. Vláda vo štvrtok 28.4. 2011 odsúhlasila návrh ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, v ktorom bude  okrem iného trestné kupovanie hlasov voličov aj výstavba čiernych stavieb.  Voličský hlas by mal byť slobodným prejavom vôle voliča.  Ten, kto dá úplatok voličovi pôjde za mreže na dva roky. Ten, kto úplatok príjme,  mal by si podľa vládou schváleného návrhu, za mrežami odsedieť až päť rokov. Zákon musí  ešte udobriť slovenský parlament. Spomenula som si  na volebný príbeh, ktorý  mi obyvatelia Lomničky vyrozprávali pri mojom pracovnom jednaní v tejto našej, v malebnej tatranskej prírode ležiacej, obci. Rozpovedali mi ho s úprimnosťou, podobne ako to robia aj pred kamerami televíznych štábov. Jednoznačne mi z  toho vychádza, že Rómovia idú voliť iba vtedy, keď sa im to oplatí. Teda za odplatu! Najrukolapnejšie sa to prejavuje vo voľbách do samospráv, miestnej a regionálnej, keď si volia starostu a poslancov miestneho zastupiteľstva a župana a poslancov „vuckárskeho„ parlamentu. O účasť v ostatných voľbách voliči v Lomničke nemali veľký záujem. Napríklad  v eurovoľbách v roku 2009 boli voliť iba 2% voličov.

V súčasnosti je v Lomničke okolo 970 voličov z 2300 obyvateľov. No každé 4 roky sa počet voličov zvyšuje a za pár rokov budú mať vo voľbách  rozhodujúce slovo. Platí to aj o ďalších obciach okresu Stará Ľubovňa, v ktorých sa počet obyvateľov v miestnych osadách rýchlo navyšuje. Po skúsenosti v Lomničke  by mala vláda zároveň vyčleniť aj peniaze na výstavbu nových väzníc, aby boli pripravené do ďalších volieb.

Ako prebiehal volebný kolotoč v Lomničke v nedávnych voľbách do VÚC?  Veľmi ma zaujal tento špecifický systém volieb. Do volebnej miestnosti vstúpili  5 voliči a dostali obálku a volebný lístok.  Za plentou prázdnu obálku zalepili a čistý volebný lístok vyniesli  z volebnej miestnosti a odniesli ho na  dohodnuté miesto. Tam sa lístky zakrúžkovaním upravili  a vyplatila sa dohodnutá odmena.  Ďalší voliči si už potom do miestnosti zobrali upravené lístky a zase doniesli naspäť  z volebných miestností čisté. A tak sa to opakovalo takmer pri všetkých voličov, ktorí boli voliť. Kupovanie  hlasov v Lomničke rezonovalo  aj v médiách, ale vinník sa nenašiel. Stačí sa pozrieť do výsledkov volieb v Lomničke a pochopíte, ktorí  z politikov  by mohli vzbudiť podozrenie.

O údajnom kupovaní hlasov v miestnej levočskej osade Nad tehelňou sa po voľbách šepkalo aj v Levoči . V takmer pätnásťtisícovej Levoči rozhodlo o primátorovi dvanásť hlasov. Na políciu boli oznámené skutočnosti, že v levočskej osade ktosi počas volieb kupoval primátorove hlasy za balíčky s jablkami a múkou, tá však nezistila nič. Porazený kandidát za prehrou videl podozrenie z kupovania hlasov tamojších Rómov, preto podal odvolanie na Ústavný súd.  Ústavný súd vec dôsledne preskúmal a dospel k záveru, že voľby v Levoči boli neplatné. Rovnako sa udialo aj v obci Svinia a v ďalších obciach. V obci Svinia, v ktorej z 1660 obyvateľov žije asi 950 Rómov, si musia voľbu starostu a poslancov obecného zastupiteľstva   z dôvodu kupovania hlasov  tiež zopakovať, pretože Ústavný súd vyhlásil voľby v celom rozsahu za neplatné.

Chcem veriť, že prijatím tejto  legislatívy bude konečne koniec kupovaniu voličských hlasov. Nepríde to však samo. Dôležité bude nájsť a odsúdiť vinníkov.

Veľmi často v poslednom čase komunikujem s obyvateľmi Lomničky. Udivuje ma ich otvorenosť a pravdovravnosť.  Povedia vám všetko, o úžere, o kupovaní hlasov, o  starostke, o škole, o riaditeľke školy a o učiteľoch, o kontrolórke, o upratovačovi,  o kostole, o kňazoch, o ľuďoch, ktorí prichádzajú do Lomničky...Pochvália, posťažujú sa, aj požalujú. Vyvolávajú súcit vo mne, ktorý využívajú ako manipuláciu na dosiahnutie svojich cieľov ako je požičanie peňazí akože pre svoje deti na lekárske ošetrenie, oblečenie, jedlo, ale tuším, že peniaze využijú aj tak na alkohol, cigarety a ako návnadu do automatov...Porozprávajú mi aj o boji niekoľkých  táborov. Hlavne toho starostkinho , ale aj táborov neúspešných kandidátov na starostov. Dokonca existuje aj petícia proti starostke obce, ktorej vytýkajú, že uprednostňuje svoju rodinu  na aktivačných prácach. Porozprávajú a posťažujú sa mi aj na úžeru, avšak svedčiť proti úžerníkom zo strachu, nikto nepôjde. Ani  si nechcem predstaviť, čo nás čaká pri Sčítaní obyvateľov domov a bytov 2011, keď sčítacích komisárov bude vyberať  starostka obce.  Možno by mali viac chodiť po osade pochôdzkari, aj oni by sa veľa dozvedeli...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?