V Žakovciach to vedia aj s Rómami.

Autor: Zita Pleštinská | 28.5.2011 o 2:39 | (upravené 28.5.2011 o 2:51) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  1798x

Medzi pozitívne príklady „dobrej praxe" v začleňovaní Rómov do spoločnosti  na Slovensku  patria projekty, ktoré sa realizujú v Žakovciach. Sú podporované grantmi z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Jedným z projektov  je i projekt :„Šanca pre Teba" ktorý sa realizuje v období 03/2010-06/2011 vo výške 264 412,00  eur. Projekt  na regionálnej  konferencii 25.5.2011 v Košiciach predstavil projektový manažér  Ľuboš Tomko. V rámci projektu, ktorý bol podporený z Európskeho sociálneho fondu v  Operačnom programe Zamestnanosť a sociálna inklúzia sa mohol uskutočniť tréningový program pre 110 klientov. Klienti  IKV získali zručnosti v pekárni, pri výstavbe stavebných objektov a v stolárskych dielňach pri výrobe drevených hračiek a drevených polotovarov. Hlavným cieľom projektu je pracovnou terapiou a vzdelávaním vrátiť sociálne vylúčených späť do spoločnosti.

Prijímateľom pomoci je Inštitút Krista Veľkňaza ( ďalej len IKV). Toto občianske združenie založil v roku 1992 miestny farár Marián Kuffa, ktoré  v súčasnosti pomáha takmer 250 ľuďom v núdzi. Vytvára podmienky pre zamestnanosť širokého spektra obyvateľov postihnutých sociálnym vylúčením s dôrazom na zamestnanie a zlepšenie ich životných podmienok.

Národná konferencia v Bratislave 23.5.2011 a regionálna konferencia v Košiciach 25.5.2011 : „High level event on the structural funds contribution to Roma integration in Slovakia" sa za prítomnosti  členov Európskej komisii, komisárov  Johannesa Hahna, Maroša Šefčoviča a László Andora , premiérky Ivety Radičovej a predstaviteľov vlády SR , predstaviteľov miestnej štátnej správy, samosprávy, tretieho sektora a  odbornej verejnosti  zaoberala príspevkom  EÚ fondov k začleňovaniu Rómov do spoločnosti. Vystúpenia  v jednotlivých panelových diskusiách vychádzali zo skúsenosti z doterajších realizácií programov a projektov na pomoc Rómom v EÚ. Tieto cenné skúsenosti - pozitívne, aj negatívne - sú v súčasnosti vlastníctvom jednotlivých organizácií a aktivistov, ktorí vo svojich vystúpeniach na konferenciách hodnotili prínos projektov pre rómske komunity.

Z diskusie vyplynulo, že programy na pomoc Rómom neprinášajú vždy očakávané výsledky. EÚ si uvedomuje bezvýchodiskovosť situácie veľkej časti Rómov a preto vytvára mnohé koncepcie a programy, a na ich realizáciu vyčleňuje obrovské financie. Výsledky sú však ďaleko za očakávaniami, čo vplýva na rast protirómskych nálad. Niektoré členské štáty neustále navyšujú náklady na sociálnu pomoc Rómom a  zároveň sa im zvyšujú aj straty z nevyužitia ich potenciálu na trhu práce.

IKV v Žakovciach je príkladom sebestačnej komunity, ktorá si dokáže dopestovať obilie.  V mlyne v rámci pekárne  si ho pomelú. Z múky si napečú chlieb a pekárenské výrobky pre vlastnú spotrebu ale aj na predaj.  V maštaliach si vychovajú viac než 40 kusov hovädzieho dobytka a stovku svíň. Z mäsa a mlieka si pripravujú výrobky. Obydlia si stavajú sami za pomoci odborníkov v stavebných prácach. V stolárskych dielňach vyrábajú hračky a iné výrobky, predajom ktorých získavajú financie na iné aktivity.  Pestujú rýchlorastúcu vŕbu, v chránených dielňach realizujú súbor aktivít a prevádzkujú sociálny podnik. Vzdelávajú sa aj klienti aj zamestnanci IKV ako vykonávať sociálne služby inovatívnou formou a účinným  pracovným poradenstvom.

Žakovce sú príkladom, že ľudia sú schopní realizovať nápady  cez zmysluplné projekty, ktoré rozširujú možnosti ako  pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Nie však tak , že oni natŕčajú ruky pre pomoc, ale prostredníctvom svojich rúk si pomáhajú sami. Otec Marián napĺňa svoje myšlienky s láskou milujúceho otca a s prísnosťou dobrého gazdu." Milujte ľudí takých akí sú. Čím menej si to zaslúžia, tým viac ich milujte. Nemilujte ich podľa veľkosti ich zásluh, ale podľa veľkosti ich potrieb."

Som presvedčená, že v  projektoch v Žakovciach  by mohli nájsť   inšpirácie mnohé obce, ktoré si nevedia rady  s rómskymi komunitami. Rovnako  aj obyvatelia rómskych osád, ktorí by chceli využiť ponúkanú šancu na zmenu životného štýlu  a zlepšenie svojich životných podmienok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?