Ďakujem poslancom, ktorí dnes podporili zákaz automatov v krčmách

Autor: Zita Pleštinská | 2.6.2011 o 20:37 | (upravené 2.6.2011 o 21:07) Karma článku: 11,11 | Prečítané:  2320x

Návrh novely zákona o hazardných hrách od trojice poslancov KDH Jany Žitňanskej, Radoslava Prochádzku a Pavla Hrušovského dnes do druhého čítania posunuli hlasy koaličných poslancov a  tiež  zákonodarcov za Smer-SD a SNS. Je pre mňa veľkým povzbudením, že zákaz automatov v krčmách dnes spojil koalíciu s opozíciou.

Keďže návrh novely zákona nemal podporu v klube SaS, obávala som sa , že novela zákona o hazardných hrách sa nedostane ani do druhého čítania. Potešila ma podpora novely zákona poslancom Igorom Matovičom a jeho 3 kolegov z klubu SaS.  Podľa mojej informácie za návrh hlasovalo až 92 poslancov z  koalície aj z opozície. Výsledok hlasovania je dobrou správou nielen pre mňa ,  ale aj pre  mnohých primátorov a starostov, ktorí sa pokúšali a pokúšajú na základe protestov občanov zakázať hracie automaty na území svojich miest a obcí všeobecne záväznými nariadeniami( VZN). Tie vzhľadom na nejasnosti v  dvoch zákonov týkajúcich sa problematiky hazardu skončili často na podnet podnikateľskej loby a   aj teraz končia na súdoch. Súdy potom  s okamžitou platnosťou, ako to urobil Krajský súd v Prešove v prípade mesta Stará Ľubovňa, zaviažu mesto  pozastaviť výkon článku VZN.

Legislatíva v I. čítaní hovorí, že výherné automaty budú môcť byť iba v herniach a kasínach so zákazom konzumácie alkoholu a fajčenia.  Na zriadenie herne bude podľa novely  potrebný súhlas miestneho zastupiteľstva. Zároveň by sa mal predĺžiť interval medzi jednotlivými hrami z troch na štyri sekundy a predĺžiť interval od vyplatenia výhry do začatia ďalšej hazardnej hry z dôvodu ochrany hráča pred motiváciou k impulzívnemu hraniu. V novele sa presadzuje, aby herne mohli zakázať vstup patologickým hráčom, ak o to požiadajú oni alebo ich rodinní príslušníci.

II. čítanie  je príležitosťou, aby sa  novela ešte diskutovala  v poslaneckých kluboch, v parlamentných  výboroch s  odborníkmi a našiel sa kompromis aj pre ďalších poslancov, ktorí tento návrh novely v I. čítaní nepodporili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?