Po novom stop prevádzkovaniu hracích automatov povedia samosprávy

Autor: Zita Pleštinská | 3.8.2011 o 12:56 | (upravené 3.8.2011 o 22:30) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1503x

O prevádzkovaní hazardných hier budú môcť od  1.septembra 2011 rozhodnúť obce, keďže  poslanci NR SR na svojej 20.schôdzi uznesením číslo 559 zo dňa 12. 7. 2011 schválili v treťom čítaní novelu zákona o hazardných hrách a zákona o obecnom zriadení. Hazardné hry podľa schválenej novely zákona bude možné prevádzkovať len na území obce, na ktorom ich prevádzkovanie nie je obmedzené všeobecne záväzným nariadením obce ( ďalej len VZN obce). Vo VZN obce sa stanoví aj primeraná lehota (minimálne tri mesiace od účinnosti VZN), v ktorej je prevádzkovateľ hazardnej hry prevádzkovanej na  území  obce povinný jej prevádzkovanie  skončiť.http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=5&CPT=359

V mnohých mestách a obciach sa pokúšali poslanci mestských alebo obecných zastupiteľstiev zakázať alebo aspoň zregulovať počty hracích automatov. Mesto Stará Ľubovňa začalo obmedzovať počty automatov už v roku 1997, keď bol ich počet  54. Po prijatí VZN zostalo v centre mesta v troch prevádzkach  23 automatov. Nespokojnosť podnikateľov, ktorí od roku 2004 povolenie nedostali, sa pretavila do sťažností cez daňový úrad, okresnú prokuratúru až krajskému súdu. Krajský súd prikázal mestu 17.decembra 2007 s okamžitou platnosťou pozastaviť výkon článku VZN, v ktorom si mesto stanovilo počet 23 automatov v prevádzkach a herniach na území mesta a s umiestnením  ďalších automatov  podľa schváleného VZN nesúhlasilo. Po nástupe do funkcii sa nová primátorka mesta Podolínec, ktorý vzhľadom na rekordný počet automatov k počtu obyvateľov dostal prezývku„ Spišský Las Vegas "   pokúšala s hracími automatmi spraviť poriadok. Totiž sťažnosti nespokojných občanov , ktorým klienti pohostinstiev s hracími automatmi znepríjemňujú život boli na dennom poriadku, keďže počet hracích automatov v 3200 obyvateľovom  meste Podolínec je už 64 a žiadostí o umiestnenie ďalších neustála pribúda. Pravidelnými klientmi niekoľko dní po 18. dni v mesiaci sú prevažne občania z rómskej dediny Lomnička. Počet ľudí závislých na gamblerstve, tých, ktorí v hracom automate neraz nechávajú všetky sociálne dávky, zadlžujú seba, svojich blízkych sa približuje už ku tisícke. Deti patologických hráčov začínajú  hrať v skorom veku a často sa rovnako stávajú tiež patologickými hráčmi.

Mnohí z vás mi určite povedia, že patologickí hráči si svoju závislosť nájdu. Starostka obce a poslanci obecného zastupiteľstva v Lomničke môžu herne s hracími automatmi na území obce  Lomnička povoliť alebo nepovoliť ale verím, že po prijatí všeobecného záväzného nariadenia v meste Podolínec si hlavne obyvatelia historického námestia mesta oddýchnu. Určite to ocenia aj turisti, ktorí Podolínec pri svojej návšteve staroľubovnianskeho okresu aj z tohto dôvodu radšej obišli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?