Po novom stop prevádzkovaniu hracích automatov povedia samosprávy

Autor: Zita Pleštinská | 3.8.2011 o 12:56 | (upravené 3.8.2011 o 22:30) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1517x

O prevádzkovaní hazardných hier budú môcť od  1.septembra 2011 rozhodnúť obce, keďže  poslanci NR SR na svojej 20.schôdzi uznesením číslo 559 zo dňa 12. 7. 2011 schválili v treťom čítaní novelu zákona o hazardných hrách a zákona o obecnom zriadení. Hazardné hry podľa schválenej novely zákona bude možné prevádzkovať len na území obce, na ktorom ich prevádzkovanie nie je obmedzené všeobecne záväzným nariadením obce ( ďalej len VZN obce). Vo VZN obce sa stanoví aj primeraná lehota (minimálne tri mesiace od účinnosti VZN), v ktorej je prevádzkovateľ hazardnej hry prevádzkovanej na  území  obce povinný jej prevádzkovanie  skončiť.http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=5&CPT=359

V mnohých mestách a obciach sa pokúšali poslanci mestských alebo obecných zastupiteľstiev zakázať alebo aspoň zregulovať počty hracích automatov. Mesto Stará Ľubovňa začalo obmedzovať počty automatov už v roku 1997, keď bol ich počet  54. Po prijatí VZN zostalo v centre mesta v troch prevádzkach  23 automatov. Nespokojnosť podnikateľov, ktorí od roku 2004 povolenie nedostali, sa pretavila do sťažností cez daňový úrad, okresnú prokuratúru až krajskému súdu. Krajský súd prikázal mestu 17.decembra 2007 s okamžitou platnosťou pozastaviť výkon článku VZN, v ktorom si mesto stanovilo počet 23 automatov v prevádzkach a herniach na území mesta a s umiestnením  ďalších automatov  podľa schváleného VZN nesúhlasilo. Po nástupe do funkcii sa nová primátorka mesta Podolínec, ktorý vzhľadom na rekordný počet automatov k počtu obyvateľov dostal prezývku„ Spišský Las Vegas "   pokúšala s hracími automatmi spraviť poriadok. Totiž sťažnosti nespokojných občanov , ktorým klienti pohostinstiev s hracími automatmi znepríjemňujú život boli na dennom poriadku, keďže počet hracích automatov v 3200 obyvateľovom  meste Podolínec je už 64 a žiadostí o umiestnenie ďalších neustála pribúda. Pravidelnými klientmi niekoľko dní po 18. dni v mesiaci sú prevažne občania z rómskej dediny Lomnička. Počet ľudí závislých na gamblerstve, tých, ktorí v hracom automate neraz nechávajú všetky sociálne dávky, zadlžujú seba, svojich blízkych sa približuje už ku tisícke. Deti patologických hráčov začínajú  hrať v skorom veku a často sa rovnako stávajú tiež patologickými hráčmi.

Mnohí z vás mi určite povedia, že patologickí hráči si svoju závislosť nájdu. Starostka obce a poslanci obecného zastupiteľstva v Lomničke môžu herne s hracími automatmi na území obce  Lomnička povoliť alebo nepovoliť ale verím, že po prijatí všeobecného záväzného nariadenia v meste Podolínec si hlavne obyvatelia historického námestia mesta oddýchnu. Určite to ocenia aj turisti, ktorí Podolínec pri svojej návšteve staroľubovnianskeho okresu aj z tohto dôvodu radšej obišli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?