Cigán...k Bohu a k diablovi je rovnako blízko...

Autor: Zita Pleštinská | 11.8.2011 o 15:19 | (upravené 11.8.2011 o 15:56) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1459x

Na upútavkách kín v našich mestách môžeme v týchto augustových dňoch  nájsť výrazný červený plagát s fotografiou mladej cigánskej dvojice v objatí s podtitulom „K Bohu aj k diablovi je rovnako blízko". Pod ňou nájdeme zoznam účinkujúcich a sponzorov. Tento plagát nás pozýva na nový film Martina Šulíka "Cigán." Film nám približuje život v dedinke Richnava ležiacej v okrese Gelnica v Košickom kraji. V posledných komunálnych voľbách, v novembri 2010 sa prvýkrát stal starostom Róm. Sľub Vladimíra Pokutu pri nástupe na starostovskú stoličku  sa stal hitom na YouTube.  Či si to pripustíme alebo nie,  život v rómskych osadách je súčasťou nášho Slovenska.

Film s podtitulom "K Bohu aj k Diablovi je rovnako blízko" mal svetovú premiéru na 46. ročníku MFF v Karlových Varoch, kde získal zvláštnu cenu poroty a hlavný hrdina Ján Mižigár aj zvláštne uznanie za stvárnenie hlavnej postavy. Film zahájil svoju púť po slovenských kinách 12. júla 2011  pod holým nebom pod rómskou osadou pri obci Richnava, teda v dejisku svojho filmového príbehu. Diváci uvidia tento film na International Gypsy Fest v Trebišove. Film poputuje aj za oceán do kanadského Toronta, kde ho začiatkom septembra uvedú na najprestížnejšom filmovom festivale.

O Rómoch, Cigánoch, rasizme, diskriminácii sa dozvedáme denno-denne v spravodajstvách našich verejnoprávnych aj súkromných médií.  Keď sa opýtam v osade či chcú jej obyvatelia ako označenie pre svoju etnickú skupinu používať  pomenovanie „Róm" alebo  „Cigán" nedostanem jednoznačnú odpoveď. Aj z tohto dôvodu mám   dilému, či používať pojem „ Róm" alebo „ Cigán".

V rómčine pojem Róm alebo Manush znamená človek. Sú  známi aj ako Atzigan alebo Atsigan, teda kočovník, z čoho pochádza slovenské Cigán, nemecké Zigeuner, maďarské Cigány, či talianske Zingaro, anglické Gypsy. V roku 1981 sa účastníci Medzinárodnej rómskej únie na kongrese v Göttingene  dohodli, že na označovanie tejto etnickej skupiny sa bude používať termín Rómovia. Od tejto doby sa snažíme v jazyku politiky a politikov Európskej únie, všade tam, kde je ambícia upozorňovať na problémy súvisiace s týmto etnikom používať pomenovanie Rómovia.

„Cigáni" zostali v umeleckých dielach. Asi by sme sa pobavili, keby nám v reštauračnom jedálničku ponúkali rómsku pečienku, Cigánski diabli by sa volali Rómski diabli a zahrali by nám populárny nie Cigánsky ale Rómsky plač alebo v známej operete by sa spievalo: " Rómsky barón som ja, mňa každá Rómka zná..."

Nedovolím si predpovedať , ako by sa zachovali občianski aktivisti , keby sme začali používať spojenia ako  splnomocnenec vlády SR pre cigánske komunity alebo Cigánska tlačová agentúra.

Aby sme nenahnevali zástupcov ľudsko-právnych organizácii preto sa pravdepodobne vymyslel terminus technikus „ Sociálne vylúčené spoločenstvo." Žiaľ v politickej korektnosti sa často strácajú pôvodné alebo presné významy a potom aj celý zákon, ktorý sa v dielni Ministerstva práce pripravuje sa javí zložitý a málo čitateľný. Strach, že budeme obvinení z diskriminácie nás núti zaobaľovať, hoci jedným slovom by sme presne dokázali pomenovať spoločenstvo, ktoré je hlavnou cieľovou skupinou a dôvodom nového zákona.

Niekedy závidím režisérom, básnikom, textárom a spisovateľom. Nikto ich neobviní z rasizmu keď v citlivých témach použijú pomenovanie „ Cigán."  Nepočula som zatiaľ žiadnu kritiku k názvu filmu, tak prečo sa nevrátiť k pomenovaniu „ Cigáni." ?

Tento film nedokáže vyriešiť túto zložitú otázku. Jeho úspechom by mohol byť  " bezservítkový " otvorenejší dialóg  o riešeniach, ktoré by pomohli obidvom stranám...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?