SNP, hrdinstvo národa, začiatok ďalšej totality...

Autor: Zita Pleštinská | 29.8.2011 o 23:09 | (upravené 29.8.2011 o 23:33) Karma článku: 5,95 | Prečítané:  1066x

Roky, desaťročia museli uplynúť, aby sme sa mohli pozrieť priamo na svoju históriu, ktorú väčšinou písali nevinní svojou krvou.  Na základe zhromaždených  výpovedí pamätníkov, archívnych materiálov, dobových fotografií, korešpondencie, denníkov  by sme mali vracať  vytrhnuté stránky do našej histórie. Dlžíme ju nevinným obetiam totalitných režimov. Vojna... čo tisíce a tisíce ľudí vybudovalo, tomu je za sekundu koniec...Násilie, strach, represálie, odsúdenie a životy nevinných. To sú charakteristiky totalitných režimov.

Druhá svetová vojna zapojila do ťažkých bojov milióny mužov. Mnohí zahynuli ďaleko od svojich domov  a rodiny márne čakali na svojich synov, otcov, bratov či manželov . August 1944 bol  zlomový. SNP bolo povstaním malého národa voči nacistickej totalite, ktorú  vystriedala stalinistická a potom komunistická totalita. Sovietska armáda priniesla oslobodenie a víťazstvo nad fašizmom ale mnohým nevinným aj peklo v ruských gulagoch. O fašistickej totalite by vedeli rozprávať  státisíce nevinných Židov alebo Rómov, ktorí zomreli v koncentračných táboroch typu Osvienčim, o tej stalinistickej  tí, ktorí okúsili hrozné peklo ruských gulagov, o komunistickej tí, ktorí boli obeťami  diabolských rozsudkov „ zločineckých" KGB, NKVD alebo ŠTB.

Obdobie počas a po druhej svetovej vojne je vzdialené dnešnej generácii. V gloriole slávy, patriacej víťazovi vojny,  boli Sovieti náklonní na to, aby prepísali dejiny. Také diabolské rozsudky, aké sa zrodili v rokoch fašizmu, stalinizmu a komunizmu nedokázali vymyslieť ani starovekí Gréci, ani Rimania, ale ani všetkého schopní stredovekí inkvizítori. Hitler alebo Stalin nemali radi polovičatú robotu, kto sa raz stal pre nich nepohodlným, či to bol politik, vysokopostavený dôstojník armády, inteligent, umelec alebo obyčajný  človek- ten sa definitívne musel stratiť z povrchu zemského.

„ Za slobodu treba bojovať, potom si ju udržať a dať z nej aj iným," to sú slová Štefana Kányaiho, ktorý s niekoľkými šťastlivcami prežil desať tvrdých rokov v ruských gulagoch. Dnes pri príležitosti 67. výročia Slovenského národného povstania som zalistovala do knihy môjho otca :„ Poviem to teda vám všetkým... „ ktorú z poverenia Nadácie Katedra vydalo v roku 2010  vydavateľstvo Lilium Aurum.  Je to mozaika, ktorú zostavil z kúskov v jeho pamäti uchovanej skutočnosti, ktorá neslúži ako memoáre, alebo na oživenie skutočnej udalosti, ale aj ako žalobná reč toho, kto hrôzy stalinistickej totality v ruských gulagoch   prežil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?