Ako chutí karpellen

Autor: Zita Pleštinská | 30.8.2011 o 14:53 | (upravené 30.8.2011 o 15:05) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  877x

Slovensko je krajinou mimoriadne bohatou na ľudové zvyky a tradície, ktoré podmienili vývoj kultúrnych a folklórnych oblastí. Čo dedina, mesto - to iné zvyky. Preto je iste zaujímavé pozrieť sa dozadu a priblížiť si život našich dedov a pradedov a pozrieť sa ako ich ovplyvňovali jednotlivé zvyky a tradície počas roka. Dozvedieť sa ako prebiehali na dedine rôzne udalosti krstiny, svadba, pohreb.  „Jak še gazduvalo, košylo, grabalo i mlučylo zboze."

Viete čo je karpellen? O karpellene som čítala v dielach Terézie Vansovej , ktorá spolu so svojim manželom evanjelickým farárom Jánom Vansom pôsobila v Lomničke. Polievka uvarená z karpellenu je typické jedlo, ktoré varia vo Forbasoch. Karpellen je zelenina, ktorá patrí do čeľade kapustovitých. Je to dvojročná rastlina, ktorá v prvom roku vytvára koreňovú buľvu bielej až fialkastej farby a  poznáme ju aj pod názvom kvaka. Zemiaky, ako druhý chlieb, boli obľúbenou potravou. Najchudobnejší boli často odkázaní iba na „ kapušniarku" a zemiaky.

„ Polifku s karpieľuf od Kuboscika „ spolu s „gruľovníkom" a „gruľovou paučou", pirohmi plnenými „gruľami „ zapraženými voňavou slaninkou  som  ochutnala na oslave 700.výročia prvej zmienky o obci Forbasy, ktorá sa konala 28.8.2011. Po svätej omši v kostole svätej Doroty  sa ženičky a mladé devy oblečené v miestnych forbašských  krojoch rozbehli ku svojim domom, kde ponúkali  rôzne špeciality okoloidúcim. Z pôjdov zniesli a pred domami vystavili rôzne predmety, ktoré boli voľakedy  typickými pri gazdovaní. Upútala ma výstavka historických poľnohospodárskych strojov, ktorú tvorili  mláťačky od malých „gapľoviek" až po veľké. Do bubna sa vložili „snopky". Na ich pohon najprv slúžili „gapľe", neskôr parné „lokomobily," stabilné motory a potom elektromotory. Za mláťačkou bol aj balikovač slamy. Všetky stroje nielen vystavovali, ale obyvatelia obce v malej ukážke aj účastníkom osláv predstavili.

Asi by mnohí chceli vrátiť život na dedine do minulosti. Tešiť sa z dobrej úrody, mať okolo seba úprimných ľudí, tak ako voľakedy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?