Šetrenie energie alebo ekodiktatúra?

Autor: Zita Pleštinská | 1.9.2011 o 18:52 | (upravené 1.9.2011 o 19:11) Karma článku: 5,28 | Prečítané:  1427x

Dnešným dňom odzvonilo aj 60-wattovým „ Edisonovkám."  So žiarovkou , ktorá bola veľkým objavom konca 19.storočia postupne skončí jedna éra vedecko- technickej revolúcie . Ako členka výboru Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a a ochranu spotrebiteľa, dočasného výboru pre klimatické zmeny  v období 2004-2009 a spravodajkyňa rozhodnutia pre financovanie európskej normalizácie, balíčka uvádzania výrobkov na európsky trh a pravidiel označovania  „CE"  som aktívne pracovala aj na smernici EÚ o svietidlách pre domáce použitie. Táto smernica končí existenciu klasických žiaroviek v európskych domácnostiach počas ôsmich rokov, ktorý sa začal 1. septembra 2009 a skončí sa v roku 2016, keď by mali z európskeho trhu vymiznúť všetky klasické žiarovky a ďalšie svietidlá náročné na spotrebu elektriny.

Od septembra 2009 sa prestali  uvádzať na európsky trh klasické číre žiarovky so spotrebou 100 Wattov a viac. Od minulého septembra sa zákaz rozšíril na 75-Wattové žiarovky a od septembra toho roka končí výroba a dovoz čírych svetelných zdrojov s triedou efektívnosti horšou ako C a spotrebou 60 Wattov a vyššou. Predajne budú môcť svoje zásoby vypredať až  do roku 2012, kedy  sa stiahnu z trhu žiarovky až do príkonu 15 wattov. Od roku 2016 sa nebudú predávať ani halogénové žiarovky.

Zákaz uvádzať na európsky trh klasické číre žiarovky EÚ zaviedla so zámerom znížiť spotrebu elektrickej energie, znížiť emisie skleníkových plynov  a ďalších škodlivých látok.  Vďaka prechodu na energeticky efektívnejšie svietidlá môžu európske domácnosti šetriť energiu a prispieť k dosiahnutiu cieľov EÚ v oblasti ochrany klímy.

Šetrenie energie má svojich priaznivcov aj odporcov. „ Zelená" časť Európanov plesá.  Euroskeptici to považujú za ekodiktatúru. Známy euroskeptik, český prezident  Václav Klaus vyzval ku skupovaniu „ edisonoviek „. Niektorí experti by spotrebiteľské rozhodnutie nechali na výber spotrebiteľom. „Zelení" by zas  v ekológii ešte pritvrdili . Určite by rozhodnutie nenechali na výbere spotrebiteľa, veď keby bol ekologickejší výrobok len o cent drahší väčšina ľudí by si ho nekúpila.

Európska asociácia spotrebiteľov tento krok EÚ uvítala. Okrem úspor energie nový typ žiaroviek má niekoľkokrát dlhšiu životnosť ako „ edisonovka". Asociácia ANEC, ktorá zastupuje európskych spotrebiteľov v otázkach európskej normalizácie  upozornila na „riziko vysokého obsahu ortuti v nových ekologických žiarovkách." Dôležitá je aj účinná recyklácia starých žiaroviek . Spotrebitelia by mali mať právo bezplatne vrátiť staré žiarovky v predajniach.

O tom,  aký bude osud nových úsporných žiaroviek, o koľko percent sa nám v EÚ podarí ušetriť energiu, ktorá sa spotrebovala na svietenie „edisonovkami" páliacimi kovové vlákno vo vákuu za veľkého príkonu, alebo či išlo iba o ekodiktatúru, ukážu nasledovné roky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?