Revitalizácia krajiny pod taktovkou Michala Kravčíka

Autor: Zita Pleštinská | 4.9.2011 o 20:22 | (upravené 5.9.2011 o 16:12) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  2133x

V snahe predchádzať rizikám čoraz  častejších   náhlych živelných pohrôm schválila vláda SR PRK IMP 2011 teda „ Prvý realizačný projekt Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky pre rok 2011." Na Slovensku sa momentálne realizuje 190 projektov protipovodňovej prevencie. Investormi projektov sú obce, ktoré na svojich katastroch realizujú množstvo drobných vodozádržných prvkov. Tie majú jednorázovo zadržať viac ako 6 miliónov m3 dažďovej vody v ekosystémoch lesnej i poľnohospodárskej krajiny. Oceniť treba, že pri realizácii projektov našlo prácu viac ako 3.000 ľudí z radov dlhodobo nezamestnaných hlavne z marginalizovaných rómskych komunít, ktoré revitalizujú poškodenú krajinu a tým pomáhajú ochraňovať svoje komunity pred povodňami.

Povodne, ktoré postihli okres Stará Ľubovňa v roku 2010, priniesli miliónové škody, zničené majetky, traumu obyvateľov v 35 obciach okresu. Lokálne povodne neobišli náš okres ani tohto roku. Počas mesiaca júl starostovia vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity v 11. obciach okresu. Najväčšie škody spôsobila tohoročná lokálna povodeň v obci Nová Ľubovňa. Z rokliny z poľnohospodárskej krajiny sa vyvalila povodňová vlna, ktorá vodu po ceste dostala do obce a potrápila mnohých vlastníkov rodinných domov.

Do projektu, ktorý vláda schválila 9. marca, sa prihlásilo 833 obcí a zo Staroľubovnianskeho okresu do prvého kola prešlo desať obcí. „Ide o Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Hromoš, Ľubotín, Jakubany, Kyjov, Novú Ľubovňu, Orlov a Veľký Sulín.

Realizácia projektu v týchto desiatich obciach je od začiatku realizácie pod drobnohľadom garanta projektu Michala Kravčíka, poradcu splnomocnenca vlády pre protipovodňové aktivity a samosprávu. Michala, rodáka zo staroľubovnianskej dedinky Šarišské Jastrabie často nájdete s fotoaparátom v ruke ako monitoruje 10 projektov v  obciach nášho okresu priamo v teréne už od začiatku a počas ich realizácie. Starostovia i zhotovitelia projektov si na stretnutiach s Michalom Kravčíkom vymieňajú svoje skúsenosti z realizovaných projektov a radia sa  ako robiť revitalizáciu krajiny lepšie, účelnejšie a efektívnejšie.

V obci Kyjov bolo už vybudovaných viac ako 64 hrádzi s vodozádržným objemom cca 8.000 m3. Plán je vybudovať viac ako 30.000 m3 do konca októbra. V teréne momentálne pracuje denne 16 ľudí, z ktorých je 10 Rómov. V obci Orlov zrealizovali už  viac ako 118 drobných objektov s vodozádržným objemom cca 5.000 m3. Na projekte pracuje 14 ľudí a tvrdia, že to robia radi, lebo to robia pre seba. Michal vyjadril spokojnosť aj po poslednej toho týždennej návšteve v obci Jakubany.

Množstvo kritikov a hlavne neprajníkov projektu tvrdí, že revitalizácia krajiny nezabráni lokálnym povodniam a že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Mnohí starostovia  obcí však bodujú u svojich voličov, pretože prešli od slov o nutnosti protipovodňových opatrení k činom a ukázali, že dokážu realizovať finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami v krátkom čase.

Rovnako ako mnohí starostovia aj ja s určitosťou môžem povedať, že hlavne vďaka neustálemu monitorovaniu realizácie projektu pod taktovkou hydroekológa Michala Kravčíka  priamo v teréne sa vychytajú „ všetky muchy" a projekt prinesie do budúcnosti celoplošné zlepšenie povodňovej situácie na celom území Slovenskej republiky.

http://kravcik.blog.sme.sk/c/271394/Pricina-lokalnej-zaplavy-v-Novej-Lubovni.html

http://kravcik.blog.sme.sk/c/272440/Protipovodnove-impresie-pri-obnove-strechy-Europy-v-Orlove.html

http://kravcik.blog.sme.sk/c/272440/Protipovodnove-impresie-pri-obnove-strechy-Europy-v-Orlove.html

http://kravcik.blog.sme.sk/c/274568/Swarovskeho-diamanty-porozhadzovane-v-nasich-potokoch.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?