Dobrovoľníci menia svet k lepšiemu

Autor: Zita Pleštinská | 19.9.2011 o 15:04 | (upravené 19.9.2011 o 16:53) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  769x

Rok 2011 bol vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva, ako vďaka miliónom Európanov, ktorí   vo voľnom čase bez nároku na honorár pracujú pre svoje komunity.  Práca dobrovoľníka je o dobrom pocite z toho, že niekomu pomohol. Mnohí žijú a pomáhajú ľuďom, ktorí sú odsunutí na okraj spoločnosti. Tým najchudobnejším  z chudobných. Hoci žijeme v mediálnej dobe, o dobrovoľníkoch, ľuďoch, ktorí pomáhajú núdznym, sa veľa nehovorí. Sú to ľudia s veľkým srdcom, ktorí sú ochotní investovať svoj čas, skúsenosti, zručnosti, vedomosti a schopnosti  bez nároku na finančnú odmenu. Ich prínos pre spoločnosť  sa nedá mnohokrát  ani vyčísliť.

Rehoľné sestry Terézia,  Jacoba, Pavla a Viktória z Misie školských sestier sv. Františka pracujú v nízkoprahovom  dennom centre pre deti a rodinu v Lomničke . Sú vybavené veľkou dávkou trpezlivosti pre  sociálne poradenstvo, základné sociálne služby, ošetrovateľskú starostlivosť a organizáciu voľnočasových  aktivít. Mnohovravná je aj práca dobrovoľníkov v pastoračnom centre Rómov  v Čičave, v rómskom duchovno-spoločenskom stredisku v Krížovej Vsi. Džido pani - Živá voda, katolícka rómska gospelová kapela z Krížovej Vsi, vedie mladých ľudí k poznaniu Boha. Bez pomoci dobrovoľníkov  by kapela nedokázala byť  na festivaloch úspešná, zbližovať  ľudí  a vzájomne sa obohacovať. Ľudia ,  ktorí sa  vracajúci z výkonu trestu, alkoholici, narkomani nachádzajú svoj domov a dobrovoľnícke srdcia v Inštitúte Krista Veľkňaza  v Žakovciach.  Veľa dobrovoľníkov prostredníctvom Fóra pomoci starším, ktoré má sídlo v Prievidzi, pomáha staršej generácii mnohými zaujímavými aktivitami. Poznám veľa nadšencov pracujúcich v sociálnej sfére , ktorí sú združení  v lokálnych partnerstvách sociálnej inklúzie. Ich platy ani zďaleka nezodpovedajú ich prínosu pre spoločnosť.  Bez ich terénnej práce by sme nemali podrobne zmapovanú situáciu marginalizovaných skupín obyvateľov a mnohé úspešné projekty, ktoré sa zrealizovali a realizujú.

V prospech širokej turistickej verejnosti  nezištne pracujú dobrovoľníci značkujúci turistické chodníky. Na turistických značkovaných chodníkov na Slovensku v celkovej dĺžke  viac ako 13 000 km odpracovali  tisícky hodín , aby sprístupnili najkrajšie a najzaujímavejšie kúty našej vlasti. Práca značkára je len pre fanatikov. Okrem toho mnohí z nich stihnú organizovať turistický život vo svojom okolí, spracúvajú podklady pre vydávané turistické mapy, sú spoluautormi turistických publikácií, zabezpečujú pre značkované turistické trasy potrebné informačné prvky - smerovky a tabuľky miestneho názvu, zabezpečujú schodnosť turistických chodníkov.

Veľa dobrovoľníkov, ktorým nie sú ľahostajné znečistené rieky, vyrúbané lesy, zamorené ovzdušie, nelegálne skládky, sa angažuje v oblasti ochrany  životného prostredia.  Každý rok dobrovoľníci vyzbierajú v blízkosti rieky  Dunajec tisíce vriec odpadu, ktorý  nedbanliví turisti zabudnú v Pieninách.

Dobrovoľníkov nájdeme aj v rôznych oblastiach života v našich mestách a obciach. Pôsobia v mnohých speváckych, divadelných ale aj v hasičských spolkoch. Zachovávajú tradície a dedičstvo otcov.

V tomto Európskom roku dobrovoľníctva 2011, obzvlášť v  23. a 24. septembrový deň, ktoré sú dňami dobrovoľníctva na Slovensku,  máme príležitosť dobrovoľníkom poďakovať. Svojim veľkým a úprimným „ Ďakujem" spomeňme si na ľudí, ktorí pomáhajú  nie z povinnosti, ani za peniaze , ale z lásky. Sú to známi aj  neznámi hrdinovia, bez ktorých by bola naša spoločnosť oveľa chudobnejšia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?