II. revitalizačný projekt- šanca pre nezamestnaných v 350 obciach

Autor: Zita Pleštinská | 21.9.2011 o 12:37 | (upravené 21.9.2011 o 15:13) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1354x

Vláda SR 7. septembra 2011 schválila pokračovanie projektu programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Obce sa mohli prihlásiť do 16. septembra  prostredníctvom elektronického formulára na stránke úradu vlády SR. Medzi 350 úspešnými obcami v treťom kole vládneho projektu revitalizácie krajiny máme 2 mestá a 20 obcí z okresu Stará Ľubovňa: Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka.

Obce, ktoré  sa prihlásili do II. revitalizačného projektu sa zaviazali, že za určený limit 20000 Eur z Úradu vlády SR vo svojom katastri za súhlasu vlastníka, resp. správcu pozemkov vybudujú v určenom termíne minimálne 8.000 m3 vodozádržných prvkov. Zároveň vytvoria minimálne 5 a maximálne 20 sezónnych pracovných príležitostí pre nezamestnaných podľa § 50j zákona o službách zamestnanosti z finančných prostriedkov Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu v miere spolufinancovania, vyčlenených v rozpočtovej kapitole Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Prvý realizačný projekt, ktorý sa týkal desiatich obcí v našom okrese, naštartoval po skúsenostiach starostov obcí o schopnosti vodozádržných hrádzok zachytiť prívalové vlny už v tomto roku diskusiu o tom, aké povodňové opatrenia pomôžu zabrániť  odnášaniu sedimentov i zvyšku drevnej hmoty do obce v prípade prívalových dažďov. Komunitné vodné tímy v procese realizácie 10 projektov  získali  zručnosti, ktoré budeme  môcť využiť pri realizácii II. revitalizačného projektu v ďalších obciach okresu Stará Ľubovňa.

Na Slovensku platí všeobecne, že Rómovia nechcú pracovať. Skúsenosti vodného majstra v Jakubanoch sú však opačné. Pri našom stretnutí si prácu vodných robotníkov z miestnej rómskej osady veľmi pochvaľoval.  Povedal mi, že  obyvatelia osady oceňujú, že príležitosť revitalizovať krajinu v celom chotári Jakubian dostali hlavne dlhodobo nezamestnaní z ich rómskej komunity. V údolí potôčikov  nad obcou sme si so starostami našich obcí za účasti výkonného  manažéra programu Michala Kravčíka prezreli 12. septembra v teréne 112 masívnych hrádzi, vysokých 1,5 až 2,5 metrov, ktoré robotníci už vybudovali. Do konca októbra by mal ich počet byť 186 a v rámci II. realizačného projektu sa vybudujú ďalšie.   

Na Slovensku máme tisíce nezamestnaných. Realizácia protipovodňových  opatrení nie je len o možnosti dať v obciach akúkoľvek prácu dlhodobo nezamestnaným. Je to  o revitalizácii krajiny, ochrane proti povodniam ale podľa výpovedí ľudí, ktorí dostali príležitosť pracovať na vodných projektoch, je to hlavne šanca nebyť dlhodobo na pokraji záujmu spoločnosti a zbaviť  sa  frustrácie zo spoločenskej nepotrebnosti.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?