Rómsky vodný tím v Jakubanoch potešil štátnu tajomníčku

Autor: Zita Pleštinská | 25.9.2011 o 18:00 | (upravené 27.9.2011 o 10:39) Karma článku: 4,70 | Prečítané:  1145x

Viac ako 2000 pracovných príležitostí sa počas tohto leta vytvorilo v 190 slovenských obciach na oprave poškodenej krajiny. 23.septembra 2011 prišla do Jakubian aj štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová v doprovode splnomocnenca Vlády SR Martina Kováča a manažéra projektu Michala Kravčíka, aby sa presvedčila, čo dokázal 10 členný tím z rómskej osady v Jakubanoch v rámci projektu revitalizácie krajiny. http://www.youtube.com/watch?v=yOxdKIxN4Ng

Rómska komunita v Jakubanoch sa obáva častých bleskových povodní hroziacich zo severnej strany Levočských vrchov, preto privítala šancu zapojiť sa do projektu revitalizácie krajiny. V teréne sme sa presvedčili, že 10 robotníci svoju prácu robia veľmi zodpovedne. Vďaka dohľadu starostu obce Jakubian Jozefa Dufalu a vedúceho stavby Branislava Ilkoviča sú práce na hrádzke profesionálne zvládnuté.

Vodní robotníci sa nechcú vrátiť po 6-tich mesiacoch práce opäť do evidencie nezamestnaných a radi  by pracovali aj  ďalej, keďže obec Jakubany uspela aj v III. kole revitalizácie krajiny.  Štátna tajomníčka prisľúbila , že navrhne legislatívne podporovať takýto druh práce na viac rokov, aby robotníci mohli využiť rozvinuté zručnosti aj naďalej.

Riaditeľ školy v Jakubanoch PhDr. Ladislav Žilecký odporučil, že by sa v rámci strednej školy v Jakubanoch mohol vytvoriť odbor vodného majstra. Absolventi školy by tak neskončili na úrade práce a  našli by uplatnenie v rámci revitalizačného projektu ako zamestnanci firmy.

Najväčšia chudoba je tam, kde je nedostatok pracovných príležitostí, preto prioritou vlády sú  programy pre dlhodobo nezamestnaných. Na Slovensku potrebujeme projekty, ktoré prinášajú viacnásobné efekty. Jedným z nich je určite aj Projekt revitalizácie krajiny, ktorý v treťom  kole na šesť mesiacov vytvorí až 3500 pracovných príležitostí.

V okrese Stará Ľubovňa nájde prácu na šesť mesiacov 220 dlhodobo nezamestnaných v 2 mestách a 20 obciach :Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka.

http://kravcik.blog.sme.sk/c/276259/Romovia-revitalizuju-krajinu-a-uspesne.html#ixzz1Yyu69s42.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?