Čo nám dalo a vezme Sas-kárske nie Eurovalu

Autor: Zita Pleštinská | 1.10.2011 o 17:59 | (upravené 3.10.2011 o 16:25) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1474x

Euroval schválilo dodnes 14 krajín Eurozóny. Okrem Slovenska sa čaká už len na Holandsko a Maltu. Prípadný návrh Slovenska, schváliť zmeny v Eurovale  bez podielu Slovenska, ktorý by síce  zabezpečil možné odhlasovanie v slovenskom parlamente , ale je takmer isté, že pre partnerov  v Eurozóne bude neakceptovateľný. Schválením Eurovalu  na Slovensku bez navýšenia finančných záruk by prakticky ratifikácia navýšenia Eurovalu nenastala.

Dalo nám:

Diskusiu o tejto dôležitej európskej téme v rodinách, v médiách, v pohostinstvách, v školách, na ekonomických a politických fórach. Adoptuj si Gréka, ktorý bude robiť všetko za Teba, na čo nemáš čas :- spať za Teba do 11-tej - chodiť za Teba na kávu, - dodržiavať obednú siestu - večer za Teba vysedávať v krčme. My sme si jedného adoptovali a konečne máme po starostiach. Môžeme robiť od rána do večera:-)

Keďže Euroval je na Slovensku spájaný iba s pomocou pre nezodpovedné Grécko, tento vtip o jedinečnej možnosti adoptovať si Gréka za 500 EUR  získava prvenstvo nie len na sociálnych sieťach , ale aj v priateľských rozhovoroch.

Kvôli adopcii však  nemusíme ísť ani do Grécka. Veď Grékom podobných  nájdeme päť stovák tisíc už aj na Slovenku.  Viac ako 200 000 občanom Slovenska platíme sociálne dávky aj bez toho , či položia cez deň čo len krížom slamy. Počet závislých na sociálnych dávkach nám neustále narastá. A takúto sumu  nájsť v slovenskom rozpočte už na rok 2012  tiež nie je maličkosť.

Sebavedomie, že malé Slovensko si dovolí nesúhlasiť aj s partnermi, od ktorých prioritne závisia naše ekonomické výsledky. Škoda, že nesúhlas SaS a jej dôvody proti navýšeniu Eurovalu si neosvojila aspoň jedna zo 16 krajín Eurozóny. Vtedy by mohli byť  hrdí, že svojimi argumentami dokázali presvedčiť  partnerov. Konanie SaS-ky, ktoré môže zabezpečiť blokáciu v slovenskom parlamente síce  v slovenskej verejnosti boduje, ale v celej Eurozóne nenachádza pochopenie partnerov.

Vezme nám:

Dôveryhodnosť pre našich partnerov v Eurozóne. Stávame sa nedôveryhodným partnerom nielen pre krajiny,  od ktorých prioritne závisia naše ekonomické výsledky, ale aj pre celú Eurozónu. Rovnako ako všetci členovia Eurozóny aj Slovensko ako jej 17. člen má rovnakú zodpovednosť za budúcnosť Eurozóny ako ktorýkoľvek z jej členov, či malý alebo veľký členský štát. 16-tka si to uvedomuje veľmi jasne a pre národné parlamenty navýšenie Eurovalu predstavuje šancu zabrániť dopadom  globálnej finančnej a ekonomickej krízy. Súhlasím , že pre fungovanie Eurozóny treba nastaviť jasné pravidlá, potom zabezpečiť  ich dôsledné dodržiavanie a  trestať   nezodpovedné správanie jej členov.

Íri boli tiež odporcami Lisabonskej zmluvy, ktorú nakoniec  na naliehanie EÚ na druhý pokus v opakovanom referende schválili. Dnes sú radi, že zo záchranného  mechanizmu  EFSF, takzvaného  dočasného  Eurovalu, ktorý schválil aj slovenský parlament aj s podporou SaS,  dostali na svoju záchranu niekoľko desiatok miliárd z 250 miliárdovho  euro-balíčka.  Pripomínam, že írska ekonomika bola európskym keltským tigrom. Írsko dosiahlo taký stupeň ekonomického rastu, s ktorým sa od konca 90-tych rokov zaradilo medzi najvyspelejšie krajiny Európskej únie. Stalo sa príkladom mnohých krajín vrátane Slovenska, ktoré hľadali „recept" na rýchly rast svojej ekonomiky. Dnes patrí medzi krajiny odkázané na pomoc.

Ak po ratifikácii navýšenia Eurovalu v EÚ-16-tke slovenský parlament vďaka SaS navýšenie Eurovalu zablokuje, sme na najlepšej ceste k izolácii. Je otázka, či nám bude mať v čase núdze kto pomôcť.

P.S. Keďže som optimistka, verím, že pred hlasovaním v slovenskom parlamente sa predstavitelia SaS s premierkou dohodnú na  rozumnom riešení. Držím palce!

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?