Stop! hracím automatom po Sabinove povedali aj v Podolínci

Autor: Zita Pleštinská | 15.10.2011 o 8:16 | (upravené 16.10.2011 o 18:29) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1024x

V Podolínci nájdete hracie automaty na každom kroku, preto 13.október 2011 sa zapíše do dejín mesta Podolínec ako stopka  hracím automatom. Všetky sa stanú minulosťou 1. 2. 2012 vďaka  hlasovaniu poslancov mesta v pomere  10:1. Po vášnivej diskusii poslanci naplnili dlhodobé očakávanie občanov mesta. K rozhodnutiu poslancov pomohol aj výsledok internetovej ankety, do ktorej sa zapojila  1/3 obyvateľov mesta a povedala svoje nie hracím automatom. Z necelej tisícky respondentov sa v ankete na stránke mesta  vyslovilo až 96 % za ich zrušenie.

Na pozvanie pani primátorky Ivety Bachledovej som mohla sledovať 7 hodinový  maratón schvaľovania rôznych bodov programu, ktoré vedenie mesta Podolínec pripravilo pre 11- členný poslanecký zbor mesta.  Program zastupiteľstva sa tešil veľkému záujmu občanov mesta,  ktorí trpezlivo spolu s pozvanými hosťami aj z  hosťami z neďalekej Lomničky a pod drobnohľadom zástupcov médií  čakali na stanovisko poslancov k Všeobecnému záväznému nariadeniu mesta č.3/2011( ďalej VZN) o zákaze hracích automatoch na území mesta.

Z našich spoločných okrúhlych stolov zameraných na riešenie problémov neprispôsobivých obyvateľov okresu veľmi silno zaznieval hlas  na nutnosť zmeny legislatívy o hazarde, ktorou by mesto Podolínec zrušilo hracie automaty na svojom území a skoncovalo tak s akútnym gamblérstvom obyvateľov neďalekej obci Lomnička. Táto aktivita bola  podporovaná aj duchovne- hlavne modlitbami rímsko-katolíckej komunity v Lomničke. Náš hlas poslanci NR SR schválením poslaneckého návrhu poslankyne Jany Žitňanskej a poslancov  Radoslava Prochádzku a Pavla Hrušovského vypočuli a nakoniec dali ZELENÚ úsiliu obyvateľov mesta  zrušiť v Podolínci hracie automaty. Zákonom 228/2011 Z. z. doplnili zákon 171/2005 o hazardných hrách, ktorý dal od 1.9.2011 obciam  a mestám  šancu vo VZN rozhodnúť o osude hracích automatov na svojom území. Mesto Podolínec sa už dlhodobo snažilo vyriešiť tento akútny problém, ktorý veľmi trápil občanov mesta. Vtedy platná legislatíva  s dvomi zákonmi o obecnom zriadení a zákona o hazardných hrách s rovnakou právnou silou, nedávala možnosť zabrániť  mestu povoliť hracie  automaty.

Proti VZN hlasoval iba  jeden z poslancov , ktorý  vo svojom pohostinstve na Mariánskom námestí v Podolínci prevádzkuje niekoľko z nich.  Neustále prízvukoval, že mesto stratí takmer 100 000 Eur z príjmov svojho rozpočtu, ktoré tieto prístroje prinášajú .  ( do mestskej kasy príde 1493,50 EUR z každého prístroja) Našťastie  zostal osamotený , keďže prítomní občania svojich zástupcov presvedčili, že takéto peniaze v rozpočte mesta nechcú.

" Dôležitejší je  pre nás pokoj v rodinách , preto automaty nechceme," zaznievalo v každom diskusnom príspevku prítomných občanov. „Počet závislých na gamblerstve, tých , ktorí v hracom automate neraz nechávajú celú výplatu , zadlžujú seba a svojich blízkych, neustále pribúda. Kto si na svedomie zoberie , že medzi patologickými hráčmi sa v skorom veku stávajú aj deti."

Oceňujem odvahu Podolínčanov a pripájam sa k modlitbám v Lomničke. Veľmi ma teší uznesenie z obce Lomnička, ktorým starostka obce Lomnička vyjadrila podporu  svojho zastupiteľstva VZN č.3/2011 mestu  Podolínec. Aj v tejto snahe bojovať proti gamblérstvu obyvateľov obce  vidím výsledok  trpezlivej a nenahraditeľnej práce kňazov vo farnosti a rehoľníčiek  v nízkoprahovom centre v Lomničke.

VZN 3/2011 v Podolínci beriem ako veľké povzbudenie, že aktívny prístup obyvateľov k riešeniu problémov v spoločnosti  nachádza odozvu aj u legislatívcov a vo vzájomnej spolupráci prináša kladný výsledok. Vďaka všetkým!

Verím, že Podolínec bude nasledovať aj mesto Stará Ľubovňa a ďalšie mestá a obce, veď na Slovensku máme podľa štatistík 14 269 výherných automatov v 5471 prevádzkach...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?