Najväčšia opozičná strana šteká, ale koaličná karavána dovládne...

Autor: Zita Pleštinská | 22.10.2011 o 17:20 | (upravené 23.10.2011 o 12:28) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  898x

Poslanci zmenili Ústavu a Iveta Radičová dovládne. Je to pozitívna správa  pre EÚ, pre finančné trhy. Končí sa desaťdňová patová situácia na Slovensku.  Čo nás čaká počas nasledovných 141 dní, ktoré ostávajú na Slovensku do predčasných parlamentných volieb?

Určite  bude rušno. Pripravujú sa kandidátky politických strán s poradím kandidátov,  kongresy, volební lídri a volebné štáby, volebné programy, odborné tímy, ktoré prinesú výsledok volieb,  voľby, ktoré prinesú parlamentnú väčšinu, koaličnú dohodu, programové vyhlásenie novej vlády...

Často budeme počuť  z úst Róberta Fica, že dočasná vláda Ivety Radičovej nemá žiadne zásadné kompetencie a má len "svietiť a kúriť". Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka bude musieť vysvetľovať, že ústavné kompetencie vlády sú v relatívne veľkom rozsahu.  Kto však bude prijímať zásadné rozhodnutia v oblasti zahraničnej a vnútornej politiky a v hospodárstve?

V prezidentskom paláci bude rušno, lebo ministri dočasnej vlády budú musieť svoje kompetencie konzultovať s pánom prezidentom, ktorý bude rozhodovať  čo môžu  a nemôžu v nasledovných 141 dňoch urobiť.

Matovičovci budú vysvetľovať, prečo sa z vládnej 79-kovej  väčšiny v parlamente stala 75- ková menšina. Pravicové strany sa budú pretekať vo vysvetľovaní, kto spôsobil pád vlády, kto je za tento pat zodpovedný. V hre bude aj áno Eurovalu, ktoré spôsobilo pád vlády. Principiálnosť v politike, tuční Gréci  a nezodpovedné finančné politiky vlád Eurozóny. Politici budú vysvetľovať, kto ponúka Slovensku lepšiu víziu  či proeurópski  Junker , Merkelová, Barrosso  alebo euroskeptický Farage. Kto s kým pôjde do  novej vlády a či nová slovenská vláda bude proeurópska alebo euroskeptická.

Táto situácia prináša pozitíva aj negatíva.

Pozitívom je, že patová  situácia ukázala slovenskú politickú scénu  v plnej nahote a na povrch vyšli problémy aj  legislatívne diery v Ústave SR. Ukázalo sa , že keď prihára, poslanci NR SR sa dokážu dohodnúť naprieč politickým spektrom a prijať veľmi rýchlo ústavnou väčšinou aj zmeny v  Ústave. Život ukáže, či  zmena ústavy, ktorá  presúva právomoci na prezidenta a  mení doterajšie pravidlá delenia moci v štáte, bola správnou cestou alebo precedensom. Priala by som si, aby sa tak  rýchlo ako sa za necelých šesť hodín dokázala znovelizovať Ústava, prijímali dôležité právne normy, ktoré pomôžu  riešiť  nahromadené problémy v regiónoch.

Negatívom je, že vyhodíme 10 miliónov EUR na nové voľby a nevyhnutné reformy a zmena legislatívy  napríklad v oblasti dávok hmotnej núdzi, sociálne vylúčených spoločenstiev, vymožiteľnosti práva, po ktorej sme tak volali sa na niekoľko mesiacov zastavia. Mám obavy, že po prípadnej zmene politickej garnitúry možno aj úplne.

Apropo: Na severovýchode Slovenska začína ľudí opäť strašiť žltačka. V okrese Stará Ľubovňa zaznamenali  20. 10. 2011 už niekoľko prípadov. Prvé príznaky hepatitídy typu A sa objavili najmä v rómskych osadách Podsadok a Kolačkov. Lekári okamžite začali očkovať deti vo veku od jedného do štyroch rokov. Rodičia sa boja chodiť so svojimi deťmi do čakární lekárov, aby sa im nenakazili.  V roku 2008 sa taktiež vyskytlo niekoľko prípadov. Neskôr však vypukla epidémia a nakazených bolo niekoľko stoviek detí....a v rómskych osadách je takýchto a týmto podobných problémov, ktoré už neznesú odklad , neúrekom...

Aj v politike platí, že kto sa chce naučiť chodiť , musí aj padnúť. Padnúť môže, ale vstať musí. No cena je niekedy privysoká...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?