Grécko si od nás po vyše 1100 rokoch účtuje cestovné aj diéty...

Autor: Zita Pleštinská | 6.11.2011 o 18:22 | (upravené 7.11.2011 o 0:31) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  1464x

Sv. Cyril a Metod  sa narodili v Salonike, známej ako Thessalonica, prvý v roku 827 a druhý v roku 826. Keď k nám  v roku 863 Konštantín a Metod prišli a doniesli našim predkom kresťanstvo, ešte sme   nevedeli, že si po vyše 1100  rokoch Grécko vyúčtuje od Slovenska cestovné aj diéty... Tak ako tento vtip, ktorý koluje na Slovensku vznikajú nové vtipy, vtipné texty o gréckej kríze, o gréckych, ale aj svetových politikoch (Karamanlis, Papandreou, Merkelová, Sarkozi)...

Grécko je  v súčasnosti snáď najviac spomínanou krajinou sveta. Neprispelo k tomu žiadne víťazstvo športovcov na olympiáde či majstrovstvách sveta, ale môže za to zlé hospodárenie a veľké dlhy štátu. V Grécku panuje neistota a nechcem pomyslieť, čo by sa dialo, keby krajina vypadla z Európskej únie. Keby sa Gréci vrátili k svojej drachme, všetci by boli milionári. Akurát milión drachiem by možno nemalo hodnotu  ani jediného eura. Nikto zatiaľ  presne nepovedal dôsledky pre nás, nevyčíslil škody, ktoré by nám vznikli, keby Eurozóna nechala Grécko nekontrovane zbankrotovať. Prípadný odchod Grécka z eurozóny by navýšil grécky dlh, teda kríza v Európe by sa ešte viac  prehĺbila, nehovoriac o megapáde hodnoty eura.

Grécko to je aj Rhodos, slnko a pláž. Grécko to je aj  Metaxa, gyros, alebo  tzatziki. Grécko to je Akropola, Parthenon, dovolenka, more...

Dnešné Grécko to je mediálna trauma eurozóny, pre ktorú zbytočne padla slovenská vláda, a ktorá zbytočne rozdeľuje slovenskú  pravicu. Kedysi priatelia, dnes rivali znižujú šancu vládnuť pravici aj po predčasných voľbách a to hrá súčasnej opozícii do kariet.

Je všetko pravda, čo slovenské média o situácii v Grécku prinášajú? A politici na Slovensku? Neprihrievajú si iba svoju predvolebnú polievočku?

Napísal mi môj priateľ z Grécka: "Grécky ľud hovorí jasné ÁNO šetreniu a spomínanej  eurodohode. Vláda je už unavená bojom s večne nespokojnými demonštrantami, ktorých je ledva 200. 000. Nie je to celé Grécko, ako to prezentujú vaše  slovenské médiá, ktoré  z nespokojných spravili celé Grécko. Väčšina Grékov si uvedomuje dôsledky prípadného vystúpenia Grécka z EÚ a z eurozóny,  preto úsporné opatrenia a šetrenia podporuje. "

A nakoniec nejde  o Grécko ako také, ide o členský štát EÚ. Nikdy nevieme, či nebudeme v podobnej situácii aj my, keďže drvivá väčšina krajín v únii je zadlžených. Grécko je testom súdržnosti EÚ. Ak Európska únia zlyhá teraz, zlyhá aj v budúcnosti!

Poprosme našich spoločných svätých Cyrila a Metoda o príhovor za Slovensko, Grécko a celú európsku rodinu...

P.S: Inšpiráciu k môjmu blogu som dostala  počas dnešnej  relácii o 5 minút 12, v ktorej prebiehal  duel Richard Sulík - Ivan Mikloš.  Boj pravicových politikov mi pripadal ako názov môjho blogu. Predsa o eurozóne, ani o Grécku  sa nerozhodne na slovenskej politickej  scéne. V niekedy nezmyselnom možno aj vtipnom boji  sa znehodnocujú úspechy pravicovej vlády Ivety Radičovej. Úspech pravice vidím iba v spojení síl, v spoločnej interpretácii toho, čo sa nám podarilo a čo sa nám spolu ešte môže podariť napríklad v tak vážnej agende ako je schválenie rozpočtu, zmena zákona o hmotnej núdzi alebo „ Ani cent  bez práce....."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?