Vďaka za prešovský Quo Vadis!

Autor: Zita Pleštinská | 13.11.2011 o 16:31 | (upravené 13.11.2011 o 20:44) Karma článku: 5,51 | Prečítané:  2379x

Včerajšia II. premiéra nového slovenského muzikálu Quo Vadis v Divadle Jonáša Záborského v Prešove  nás zdvihla  zo sedadiel  na zaslúžený Standing ovation. Režisér a autor libreta Martin Kákoš, hudobný skladateľ Gabo Dušík, textár Peter Uličný  priniesli na divadelné dosky  DJZ  v Prešove veľkolepú historickú fresku laureáta Nobelovej ceny Henryka Sienkiewicza.

Prečítala som si Sienkiewiczov romantický príbeh lásky rímskeho vojaka Viniciusa a kresťanky Lígie už niekoľkokrát. Príbeh sa  odohráva v antickom Ríme v čase vlády cisára Nera. Je to svet starovekého Ríma , kde mocenské a ľudské princípy sa konfrontujú v tragickom strete s novou duchovnou silou kresťanstva. Nedokázala som si predstaviť, že by sa takéto veľkolepé dielo dalo pretransformovať  do divadla. Osud civilizácie spred dvetisíc  rokov režisér Martin Kákoš a asistent réžie Milan Gerjak pretavili fascinujúco do muzikálu  Quo Vadis . Choreografia Jaroslava Moravčíka  za asistencie Štefana Muchu, scéna Pavla Andraška a kostýmy Ľudmily Várossovej  zaodeli historický román do muzikálového šatu s nebývalým dôvtipom a noblesou. Spevoherci  v hviezdnom obsadení ma ohúrili svojimi excelentnými výkonmi, ktoré mi neraz vtlačili slzy do očí. Vynikajúci boli aj tanečníci , ktorí  svojimi tanečnými kreáciami boli ozdobou muzikálu.    Ešte aj teraz ma bolia dlane, pretože publikum potleskom nešetrilo takmer po každej scénke muzikálu.

Scény, zobrazujúce hýrivé hostiny v paláci pološialeného cisára Nera, zhromaždenia kresťanov v rímskych katakombách a na záver scéna s fascinujúco čarovným vtiahnutim publika do cirkusu v aréne, v ktorej levy roztrhali kresťanov , boli  ohromujúce. Zaujali ma kulisy s ohňom, bravúrna tančiaca scéna, takže  počas celého divadelného predstavenia ma neopúšťali zimomriavky.

Dostali ma aj slová piesní muzikálu napríklad: „ ... Daj bacha na to, čo povieš, vždy ťahaj za dlhší koniec. Veď život je hra: ty v nej hráš, a hráš ju jedenkrát. Najnovšia správa : Odvaha vyšla z módy, kto chlieb Ti dáva na toho spievaj ódy. Zabudni na to, že chlapov zdobia činy, hrdinov sú dnes plné cintoríny...." Zaujala ma  analógia medzi našou európskou civilizáciou a civilizáciou starého Ríma, vernosť Ursusa, zrada Gréka Chilóna...

Sv. Peter v podaní Joža Stražana  a Boží hlas na záver muzikálu boli také hodnoverné, že  som sa cítila byť súčasťou celého príbehu. Každému z hercov som uverila, že do svojej muzikálovej role sa tak vžili, že postavy v muzikáli boli neveriteľne autentickými. V tejto záverečnej minúte muzikálu som v duchu ďakovala za November 1989, pretože bez neho by určite toto dielo neuzrelo svetlo sveta...

Vďaka za úchvatný a nezabudnuteľný divadelný večer na II. premiére muzikálu Quo Vadis v Divadle Jonáša Záborského v Prešove !

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?