„ Ajhľa“ prichádza!

Autor: Zita Pleštinská | 27.11.2011 o 0:02 | (upravené 27.11.2011 o 1:23) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1278x

Reklamy v médiách, výzdoba v supermarketoch  nám ponúkajú všeličo možné čo patrí k adventnej a vianočnej atmosfére. V regáloch nájdeme adventné kalendáre a adventné vence od výmyslu sveta zhotovené z rôznych materiálov a v rôznych farebných kompozíciách. V mnohých mestách začínajú vianočné trhy, ktoré nám ponúkajú množstvo vianočných dobrôt a ozdôb. Všetko to vonkajšie, čo k adventu vianočné trhy  ponúkajú nám nedokáže urobiť z týchto štyroch predvianočných týždňov čas plný Božej milosti a požehnania. Prejsť týmto obdobím len bezduchým zachovávaním tradičných adventných zvyklostí nám nemusí naplniť  naše srdce skutočnými hodnotami a pocitom šťastia.

Média nám v poslednom čase prinášajú iba negatívne správy. Nestačíme sa čudovať , čo sa to na nás zovšadiaľ valí. Je úplne  jedno, či sú to noviny, televízia, film, rozhlas, alebo internetové fóra a sociálne siete.  Stačí si zapnúť spravodajstvo na akejkoľvek televíznej stanici. Všade len negatívne udalosti , akoby v ľuďoch už neexistovali žiadne emócie dobra a  na svete sa nedialo nič pozitívne, len  samé katastrofy a nehody, len samé vraždy, protesty a štrajky proti všetkému a všetkým.

Slovíčko „ Ajhľa" nám  odkrýva zmysel adventu. Pod  týmto krátkym slovom môžeme skryť celé obdobie príprav a očakávania vianočných sviatkov. Ajhľa, posielam svojho posla, aby pripravil cestu predo mnou, a vtedy zrazu príde do svojho chrámu Pán, ktorého hľadáte, a posol zmluvy, v ktorom máte záľubu. Ajhľa, prichádza! - vraví Hospodin mocností.

Neraz sa   snažíme spomaliť či  zastaviť čas, alebo ho, naopak, zrýchliť. Markovo evanjelium nám v    1. adventnú nedeľu pripomína Ježišo­ve slová o jeho druhom príchode: „Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas." Otvorme si svoje oči a predovšetkým svoje srdce pre udalosti, ktoré  nás čakajú... „ Lebo, aj­hľa, len čo mi za­znel v ušiach hlas tvoj­ho po­zdravu, radost­ne po­hlo sa mi v živote ne­mluv­niat­ko, povedala Alžbeta ,"  keď ju prišla navštíviť Mária.„ Aj­hľa, počneš, porodíš syna a dáš Mu meno Ježiš," sú slová anjela, ktoré povedal Márii.

Neraz si povieme ajhľa idú sviatky, a tak veľa vecí je potrebných ešte zariadiť v práci, v rodine, v osobnom živote, veď sa blíži koniec roka, a ešte toľko je toho potrebné stihnúť. Ak nám niekto slovo ajhľa pripomenie, skôr to v nás evokuje nervozitu a zhon, ako pokojný adventný čas.

„ Ajhľa„ toto kratučké adventné slovíčko prichádza v 1.adventnú nedeľu ku nám do našich  príbytkov aby nás na chvíľu zastavilo a  stíšilo. Nechce nás viesť k zhonu a stresu, ale k požehnanej pokojnej adventnej chvíli. Ajhľa v  advente znamená , že nie svet sa má hýbať v zhone a strese. Naopak! Svet sa má zastaviť a my máme vidieť, ako sa nebo hýbe, skláňa a dotýka zeme.

Adventný čas je pre nás tým poslom, ktorého Pán posiela pred sebou, aby nás   zastavil a pripravil , pretože Boh chce prísť medzi nás. Boh si želá, aby v tohoročnom advente aj  môj aj tvoj duchovný zrak zaregistroval slovíčko ajhľa, aj to, že sa tu niečo deje a koná pre mňa aj pre teba.  Ajhľa prichádza...

Hľadajme zmysel slovíčka ajhľa, aby nám tohoročný advent nepreletel iba tak ponad hlavu. Ušetrime sa od  stresových situácii, aby sa obsah Vianoc neskryl pod nánosom nepodstatných vecí. Snažme sa, aby Boh neprešiel okolo nás ako neznámy pocestný, ale aby  advent  prešiel  cez nás. Iba tak budeme pripravení na príchod Vianoc..

Dnes zapáľme prvú sviečku na adventnom venci...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?