Vďaka Ivete Radičovej za prvý aj druhý realizačný projekt PRK IMP

Autor: Zita Pleštinská | 20.12.2011 o 18:29 | (upravené 20.12.2011 o 20:32) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  1383x

Starostovia obcí z okresu Stará Ľubovňa, ktorí sa zapojili do programu  protipovodňovej ochrany a revitalizácie krajiny v I. realizačnom projekte sa zišli 19. decembra 2011 na konferencii : "Obnova krajiny - protipovodňová prevencia" v obci Lesnica, aby zhodnotili výsledky projektu obnovy poškodenej krajiny. Na konferencii starostovia prezentovali a zhodnotili realizované práce vo svojich  obciach spolu s výkonným manažérom programu Ing. Michalom Kravčíkom CSc. z Úradu vlády SR.  V diskusii  vystúpili aj ďalší účastníci konferencie - zástupcovia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a realizátori projektov. Oceniť treba, že pri realizácii projektov našlo v okrese prácu  viac ako 300 ľudí z radov dlhodobo nezamestnaných hlavne z marginalizovaných rómskych komunít, ktorí revitalizujú poškodenú krajinu a tým pomáhajú ochraňovať svoje komunity pred povodňami.

Prvého realizačného projektu programu revitalizácie, ktorý je financovaný z úradu vlády a z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu sa v okrese Stará Ľubovňa zúčastnilo 10 obcí (Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Hromoš, Ľubotín, Jakubany, Kyjov, Novú Ľubovňu, Orlov a Sulín). Do druhého projektu je momentálne zapojených 22 zo 44 obcí okresu ( Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka)  a jeho ukončenie je naplánované v marci 2012. Prezentácie starostov obcí potvrdili  manažérske schopnosti Ivety Kundrátovej, starostky obce Matysová, ktorá aj napriek tomu, že v I. kole obec neprešla, zrealizovala protipovodňové opatrenia z vlastného rozpočtu obce, Stanislava Turlíka, starostu obce Nová Ľubovňa, Miroslava Pokrivčáka, starostu obce Hraničné, Petra Timočka, starostu obce Orlov, Juraja Chamilu, starostu obce Kyjov, Jána Horánskeho z obce Kolačkov,  a ďalších.

V okrese Stará Ľubovňa  vďaka týmto projektom  získalo prácu 301 dlhodobo nezamestnaných. V 1.realizačnom projekte pre 94 osôb (1.4.-30.9.2011) bolo vyčlenených z Európskeho sociálneho fondu 280 699,26 EUR. V 2.realizačnom projekte 207 osôb( 1.10. 2011 -31.3.2012) 594 697,76 EUR . Sekundárne bolo do projektov pracovne zapojených ďalších cca 220 pracovníkov cez firmy, ktoré realizovali tieto opatrenia.

Na projekty revitalizácie a prevencie pred povodňami získali tieto obce spolu 2 milióny 400 tisíc eur, vďaka ktorým už bolo vybudovaných viac ako 3 500 vodozádržných prvkov. Tieto dokážu v krajine zadržať viac ako pol milióna m3 vody.

Realizované projekty sú zo strany starostov hodnotené pozitívne a očakávajú v budúcom roku ich ďalšie pokračovanie. Starosta obce Litmanová Vasiľ Vislocký poznamenal: "Na obecnom úrade už evidujeme žiadosti občanov, ktorí by sa chceli do projektu zapojiť v ďalších kolách."  Starosta Jakubian Jozef Dufala vo svojej prezentácii povedal :"  Na Slovensku platí všeobecne, že Rómovia nechcú pracovať. Skúsenosti nášho vodného majstra v Jakubanoch sú však opačné. Obyvatelia osady oceňujú, že príležitosť revitalizovať krajinu v celom chotári Jakubian dostali hlavne dlhodobo nezamestnaní z  rómskej komunity."

Starostovia  obcí prešli od slov o nutnosti protipovodňových opatrení k činom a ukázali, že dokážu realizovať finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami v krátkom čase. Realizácia protipovodňových  opatrení nie je len o možnosti dať v obciach akúkoľvek prácu dlhodobo nezamestnaným. Je to  o revitalizácii krajiny, ochrane proti povodniam ale podľa výpovedí ľudí, ktorí dostali príležitosť pracovať na vodných projektoch, je to hlavne šanca nebyť dlhodobo na pokraji záujmu spoločnosti a zbaviť  sa  frustrácie zo spoločenskej nepotrebnosti."

Naše poďakovanie patrí premiérke Vlády SR Ivete Radičovej za jej podporu projektu prevencie pred povodňami. Rovnako Ing. Michalovi Kravčíkovi CSc. výkonnému manažérovi tohto programu z Úradu vlády SR, splnomocnencovi vlády SR pre územnú samosprávu a integrovaný manažment povodí a krajiny Ing. Martinovi Kováčovi, Mgr. Helene Polákovej, vedúcej sekretariátu splnomocnenca vlády SR a tímu pracovníkov za ústretovosť, rýchle a promptné manažovanie projektu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vadala založil na Slovensku bunku mafie, vedel už pred rokmi Gašpar

Informáciu priniesla talianska verejnoprávna televízia RAI.


Už ste čítali?