Vďaka Ivete Radičovej za prvý aj druhý realizačný projekt PRK IMP

Autor: Zita Pleštinská | 20.12.2011 o 18:29 | (upravené 20.12.2011 o 20:32) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  1289x

Starostovia obcí z okresu Stará Ľubovňa, ktorí sa zapojili do programu  protipovodňovej ochrany a revitalizácie krajiny v I. realizačnom projekte sa zišli 19. decembra 2011 na konferencii : "Obnova krajiny - protipovodňová prevencia" v obci Lesnica, aby zhodnotili výsledky projektu obnovy poškodenej krajiny. Na konferencii starostovia prezentovali a zhodnotili realizované práce vo svojich  obciach spolu s výkonným manažérom programu Ing. Michalom Kravčíkom CSc. z Úradu vlády SR.  V diskusii  vystúpili aj ďalší účastníci konferencie - zástupcovia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a realizátori projektov. Oceniť treba, že pri realizácii projektov našlo v okrese prácu  viac ako 300 ľudí z radov dlhodobo nezamestnaných hlavne z marginalizovaných rómskych komunít, ktorí revitalizujú poškodenú krajinu a tým pomáhajú ochraňovať svoje komunity pred povodňami.

Prvého realizačného projektu programu revitalizácie, ktorý je financovaný z úradu vlády a z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu sa v okrese Stará Ľubovňa zúčastnilo 10 obcí (Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Hromoš, Ľubotín, Jakubany, Kyjov, Novú Ľubovňu, Orlov a Sulín). Do druhého projektu je momentálne zapojených 22 zo 44 obcí okresu ( Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka)  a jeho ukončenie je naplánované v marci 2012. Prezentácie starostov obcí potvrdili  manažérske schopnosti Ivety Kundrátovej, starostky obce Matysová, ktorá aj napriek tomu, že v I. kole obec neprešla, zrealizovala protipovodňové opatrenia z vlastného rozpočtu obce, Stanislava Turlíka, starostu obce Nová Ľubovňa, Miroslava Pokrivčáka, starostu obce Hraničné, Petra Timočka, starostu obce Orlov, Juraja Chamilu, starostu obce Kyjov, Jána Horánskeho z obce Kolačkov,  a ďalších.

V okrese Stará Ľubovňa  vďaka týmto projektom  získalo prácu 301 dlhodobo nezamestnaných. V 1.realizačnom projekte pre 94 osôb (1.4.-30.9.2011) bolo vyčlenených z Európskeho sociálneho fondu 280 699,26 EUR. V 2.realizačnom projekte 207 osôb( 1.10. 2011 -31.3.2012) 594 697,76 EUR . Sekundárne bolo do projektov pracovne zapojených ďalších cca 220 pracovníkov cez firmy, ktoré realizovali tieto opatrenia.

Na projekty revitalizácie a prevencie pred povodňami získali tieto obce spolu 2 milióny 400 tisíc eur, vďaka ktorým už bolo vybudovaných viac ako 3 500 vodozádržných prvkov. Tieto dokážu v krajine zadržať viac ako pol milióna m3 vody.

Realizované projekty sú zo strany starostov hodnotené pozitívne a očakávajú v budúcom roku ich ďalšie pokračovanie. Starosta obce Litmanová Vasiľ Vislocký poznamenal: "Na obecnom úrade už evidujeme žiadosti občanov, ktorí by sa chceli do projektu zapojiť v ďalších kolách."  Starosta Jakubian Jozef Dufala vo svojej prezentácii povedal :"  Na Slovensku platí všeobecne, že Rómovia nechcú pracovať. Skúsenosti nášho vodného majstra v Jakubanoch sú však opačné. Obyvatelia osady oceňujú, že príležitosť revitalizovať krajinu v celom chotári Jakubian dostali hlavne dlhodobo nezamestnaní z  rómskej komunity."

Starostovia  obcí prešli od slov o nutnosti protipovodňových opatrení k činom a ukázali, že dokážu realizovať finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami v krátkom čase. Realizácia protipovodňových  opatrení nie je len o možnosti dať v obciach akúkoľvek prácu dlhodobo nezamestnaným. Je to  o revitalizácii krajiny, ochrane proti povodniam ale podľa výpovedí ľudí, ktorí dostali príležitosť pracovať na vodných projektoch, je to hlavne šanca nebyť dlhodobo na pokraji záujmu spoločnosti a zbaviť  sa  frustrácie zo spoločenskej nepotrebnosti."

Naše poďakovanie patrí premiérke Vlády SR Ivete Radičovej za jej podporu projektu prevencie pred povodňami. Rovnako Ing. Michalovi Kravčíkovi CSc. výkonnému manažérovi tohto programu z Úradu vlády SR, splnomocnencovi vlády SR pre územnú samosprávu a integrovaný manažment povodí a krajiny Ing. Martinovi Kováčovi, Mgr. Helene Polákovej, vedúcej sekretariátu splnomocnenca vlády SR a tímu pracovníkov za ústretovosť, rýchle a promptné manažovanie projektu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?