Bože, vďaka za premiérku Ivetu Radičovú

Autor: Zita Pleštinská | 18.3.2012 o 2:03 | (upravené 18.3.2012 o 3:05) Karma článku: 15,86 | Prečítané:  7162x

Som rada, že Slovensko malo a škoda, že už iba chvíľku bude mať premiérku. Verím, že história to ešte ocení. Bože, vďaka za premiérku Ivetu Radičovú, ktorá odovzdáva v SDKÚ-DS štafetu Lucii Žitňanskej. Na Slovensku je dlhodobá neochota politikov zaraďovať ženy na vyššie miesta. V Európe ženy bežne tvoria štvrtinu parlamentu, na Slovensku je to iba šestina. V rebríčku rovnosti postavenia žien Social Watch z 8. marca je Slovensko až v piatej desiatke spolu s Českom, Maďarskom, ale aj Paraguajom či Kirgizskom. Slovenky pritom majú oveľa väčší záujem o politiku ako v minulosti. V sobotných voľbách kandidoval rekordný počet žien - 763, o dve stovky viac ako v júni 2010. Množstvo zvolených  poslankýň však stúplo len nepatrne na číslo 24.

Vďaka pisateľom mailov , ktorých som v posledných dňoch dostala slušné množstvo, aj za inšpiráciu k tomuto článku na mojom blogu, aj za ľudí ktorí si ho budú môcť  prečítať. Vďaka za to, že mám a dokážem za niečo ďakovať. Vďaka za šálku popradskej kávy, ktorá mi vnukla skvelý nápad napísať tento blog. Veď načo máme svoje prosby a  priania, keď nevieme ďakovať? A čo máme z vďaky, keď pri nej nevieme Boha prosiť?

Vo voľbách naša strana ako súčasť pravice na slovenskej politickej scéne,  utrpela debakel.V mnohom zaslúžene. Je to vina premiérky, ktorá spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde alebo tvrdohlavosť Richarda Sulíka a jeho SaS? Súčinnosť Róberta Fica a jeho strany SMER-SD  v hlasovaní o eurovale si vyžiadalo obrovskú cenu: „ Predčasné parlamentné voľby."

Milí voliči SMERU-SD, veríte, že náš staronový premiér bude iný ? Naozaj si myslíme, že po období svojej vlády s Vladimírom Mečiarom a s Jánom Slotom bude staronový premiér Róbert Fico iný? 44,41 % Slovákov, ktorí 10.3. 2012 volili Róberta Fica, už asi  zabudlo  na zlyhania trojkoaličnej vlády v rokoch 2006 až 2010? Zabudli na nástenkový tender, pod cenu predané emisie a rôzne iné korupčné škandály, následkom ktorých premiér Róbert Fico musel odvolať 11 ministrov svojej vlády? Až 1 134 280 slovenských voličov má asi krátku pamäť alebo uverili Róbertovi Ficovi a jeho programu sociálneho štátu...

Premiérka Iveta Radičová sa k podpredsedovi NR SR Róbertovi Ficovi vždy správala slušne - čo o jeho správaní nemôžem povedať. Jej slušnosť si on vyložil ako slabosť a dourážal ju kde mohol a vytrvalo ju označoval za klamárku. Je  slušnosť v politike slabosťou? Premiérka, ako každý človek, má aj svoje slabé stránky. Zhodnotila ich a rozhodla sa odísť z politiky, pretože počas skoro dvojročného vládnutia bola hlavným terčom pre politikov zo svojej politickej rodiny,  z koalície aj z opozície. Nikto jej nemôže uprieť jej snahu priniesť do politiky slušnosť. Slušnosť, ktorá nemôže byť označovaná za slabosť! Žena v politike, premiérka na čele vlády to má náročné. Jej hlavnou zbraňou je takmer vždy iba emócia.

Dostala som veľa mailov. Všetky boli skoro rovnaké. Moji priatelia, ktorí vždy volili SDKÚ-DS mi napísali: „Krúžkovali by sme ťa, ale prečo Teba , jednu z najaktívnejších  poslancov Európskeho parlamentu v roku 2004-2009 dal Mikuláš Dzurinda na 43.miesto kandidátky SDKÚ-DS v predčasných voľbách, hoci tieto  boli postavené na európskych témach? Dzurindovi sme, aj z tohto dôvodu, prestali veriť!" Bolo mi to ľúto, lebo Mikuláš Dzurinda urobil pre Slovensko najviac zo všetkých slovenských premiérov. Keď nás po Mečiarovej vláde v EÚ odpísali, on dokázal priam nemožné: Doviesť Slovensko do EÚ, NATO, vylepšiť obraz Slovenska v EÚ a Miklošovými ekonomickými reformami urobiť zo Slovenska „Európskeho tigra." Citujem z jedného mailu: „Je mi to ľúto, že pán Dzurinda dopadol ako dopadol. Zoznámil som sa s ním v roku 1994, keď som s ním robil interview a nadobudol som dojem, že je to jeden z mála ľudí, čo by dokázali vyviesť Slovensko z mečiarovského svrabu. Vtedy som videl, že má perfektne zorganizovaný štáb informátorov; na rozdiel od Mečiara, ktorý „svietil do noci", on aj do noci pracoval. Moje očakávania potom na 100% splnil. Zhrozil som sa hlavne počas aféry „skupinka". Videl som na vlastné oči, že tento „tím" mu už nemôže dať rozumnú radu a on sám sa z uvoľneného a veselého človeka stal akosi kŕčovitým a predstierane pokojným človiečikom, hovoriacim v záhadných skratkách. U mňa však úplne prepadol tým, ako roztiahol ochranné krídla nad Mikulčíkom, Bubeníkovou a platinármi. Tak hlboký prepad a odtrhnutie od reality som od neho ani v zlom sne nečakal..."

Pred štrnástimi rokmi voliči na Slovensku zvolili osemnásť žien, pred šiestimi dvadsať a v júni 2010 vybrali 23 poslankýň. Štatistiky potvrdili, že slovenskí voliči krúžkujú hlavne mužov. SDKÚ-DS má z 11 poslancov dve ženy, KDH má zo 16 poslancov dve ženy. Most ostal bez ženy. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti majú zo 16 poslancov 4 ženy.  SaS z 11 poslancov 1 ženu. Pravica má z 57 poslancov 9 žien a SMER-DS má zo 83 poslancov  15 žien. Keďže do NR SR bolo zo 150 poslancov zvolených 24 žien, ženská energia v parlamente bude chýbať hlavne v otázkach, ktoré sa týkajú žien.

Som rada, že Slovensko malo a škoda, že už iba chvíľku bude mať ženu v premiérskom kresle. Verím, že slovenská história jej pôsobenie na čele slovenskej vlády ešte ocení. Bože, vďaka za premiérku Ivetu Radičovú, ktorá odovzdáva štafetu v strane SDKÚ-DS Lucii Žitňanskej. Lucia Žitňanská získala zo 155 744 hlasov, ktoré dostalo SDKÚ-DS  v predčasných voľbách 103 517 preferenčných krúžkov a bude sa uchádzať o dôveru politickej rodiny na predsedovskú stoličku na májovom kongrese strany.

Keďže ma veľmi zaujíma spätná väzba a vždy sa teším na názory mojich priateľov,  opäť citujem z jedného mailu: „Prosím, pani Pleštinská  odkážte pani Lucii Žitňanskej, že ak chce niečo dokázať, musí v prvom rade rozprášiť ten mrak ovadov, ktorý sa zrejme vždy vznáša okolo hláv mocných. Aparátnici, samozrejme so zreteľom na výnimky, boli príčinou problémov už za socíku a zrejme táto kasta úspešne prežíva a kazí politiku dodnes..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?