Eštebáci nie sú našou minulosťou...

Autor: Zita Pleštinská | 22.4.2012 o 17:23 | (upravené 22.4.2012 o 23:38) Karma článku: 11,37 | Prečítané:  1267x

V týchto dňoch si môžeme v kinách pozrieť  film Eštebák. Dej filmu sa  odohráva v časoch najťažšej normalizácie v období po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy, ktorý nakrútil režisér Juraj Nvota. Slovenská spoločnosť trpí stále pohnútkami  eštebákov, ktorí kým nevymrú budú spôsobovať degradáciu slovenskej politickej scény a Slovenska ako takého. Aj z tohto dôvodu je tento film dôležitým svedectvom boja mnohých synov a dcér Slovenského národa, ktorí prežili útrapy väzenia.. Je abecedou socializmu, ktorý už našťastie dnešná generácia štyridsať- tridsať- tníkov, vysokoškolákov, stredoškolákov... pozná iba z kníh... Príčiny tragédie ľudstva spočívajú v tom, že samo sebe je vinníkom a aj katom.  V citátoch Honore de Balzaca (1799-1850) nájdeme: „Milujem pravdu. Myslím, že ju ľudstvo potrebuje. Ale ešte viac treba ľuďom lož, pretože: lož im lichotí, lož ich utešuje, lož prebúdza v nich nekonečné nádeje. Bez lži by ľudstvo zahynulo od zúfalstva a nudy!"

Téma o agentoch štátnej bezpečnosti nie je pre Slovensko témou minulosti, hlavne po nedávnom  incidente spisovateľa Tomáša Janovica a jeho manželky s Drahoslavom Machalom. Vo wikipédii sa dozvieme, že Machala  bol  podľa registračného zväzku číslo 22659 komunistickej ŠtB od roku 1979 vedený ako agent s krycím menom Pamír  a od r. 1984 ako dôverník s krycím menom Drahoš. Logicky sa vynára naliehavá otázka:  „Existuje vôbec  spôsob, ktorým môžeme po strašných svedectvách o praktikách všemocnej zločineckej organizácie definitívne zamedziť ich reprízam?"

V súvislosti s prekladom otcovej knihy  „ Poviem to teda vám všetkým"  sa mi dostalo do rúk mnoho kníh o praktikách  Štátnej bezpečnosti. Príbehy odvážnych väzňov svedomia, nepokorených a nekompromisných, ktorí nechceli spolupracovať a búrili sa proti totalitnému režimu,  ktorý „dusil"  každý prejav slobody, slobodu vyznania, slobodu slova, názoru, tlače, mysle...

Minulosť a prítomnosť akosi rysujú aj budúcnosť, teda to, čo nás čaká. Je dobré zabúdať na zlé veci a myslieť dopredu.  Dôležité je však poučiť sa aj z toho zlého. Minulosť je dôležitá. Memoáre by nemali slúžiť iba na oživenie skutočnej udalosti, ale aj ako žalobná reč tých, ktorí dôsledky praktík Štátnej bezpečnosti prežili....Čo sa raz stalo, to sa nikdy nemôže stratiť bez stopy... teda oné kruté päťdesiate roky budovania socializmu, ktoré priniesli toľko nevysloviteľného utrpenia mnohým statočným ľuďom. Viacerých odsúdili, umučili, a aj popravili... Nekalé praktiky ŠtB pri vyhľadávaní triedneho nepriateľa som mala možnosť zažiť aj na vlastnej koži . Otec, ktorý prežil  9 rokov v ruských gulagoch, bol pod drobnohľadom ŠtB. Vedel, že pozvanie tejto organizácie neveští nič dobrého...Mal totiž vlastné skúsenosti s NKVD a vedel, že „osvedčenou" pracovnou metódou nielen KGB, ale  aj  ŠtB je lož, pod­vod, zákernosť, násilie a krutosť spojená s vyšetrovacími skúsenosťami príslušníkov a s rôznymi metódami  mučenia. K nevinnému človeku "šmahom ruky" dokázali klamstvom priradiť trestný čin: „Ukážte nám človeka, triedneho nepriateľa, a my mu už niečo nájdeme, aby sme ho odsúdili..."

Keď sa začítam do dnes prístupných dokumentov  ŠTB, žasnem nad tým, kto všetko bol registrovaný ako spolupracovník tejto zločineckej organizácie. Dnes mnohí z nich vystupujú bez najmenšej stopy hanby ako demokrati, reprezentanti práva a spravodlivosti a  zanietení obhajcovia ľudských práv...Slováci majú zrejme krátku pamäť...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?