reklama

Aká je EÚ a v nej Slovenská republika 1. mája 2012?

Od 1. mája 2004 nie je totiž ona Európska únia a my Slováci, ale už 8 rokov sme jej súčasťou. Súčasťou jednotného európskeho priestoru slobody, bezpečnosti a voľného trhu. Priestoru, kde sa postupne odbúravajú prekážky pre voľný pohyb osôb, kapitálu, služieb a tovaru. Priestoru, kde sa vytvára tretina svetového domáceho produktu. Priestoru, ktorý nespájajú iba obchodné dohody ale predovšetkým spoločné hodnoty. Hodnoty, na ktorých dvadsaťsedmička a jej európsky model vyrástli sú kresťanské. Európska únia je domovom pol miliardy obyvateľov, ktorí sú jednotní vo svojej rôznorodosti , pretože uznávajú základné ľudské a spoločenské hodnoty, ktorými sú sloboda, dôstojnosť, spravodlivosť, vláda práva a demokracie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Keď prechádzame našou slovenskou krajinou na rôznych miestach, v školách, na námestiach , na cestách a diaľniciach vidíme tabule, ktoré nám oznamujú, že tá či oná stavba, program, konferencia a rôzne aktivity boli spolufinancované z európskych fondov. Zasa je iba na nás, či peniaze využijeme zmysluplne alebo ich iba prejeme. V júli 2011 som bola v Bavorsku a na rieke Inn som videla nádherné polyfunkčné dielo, ktoré je preventívnym dielom pred povodňami a zároveň vybudovaná diaľnica privádza turistov do týchto nádherných končín Bavorskej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Brusel nám v zásadných otázkach nič nediktuje. V spoločných politikách rozhodujú členské štáty, určite to nie je o nás bez nás. Lisabonská zmluva dáva národným parlamentom právo vystaviť „červenú kartu" legislatíve, keď sa domnievajú, že by mohla byť ohrozená ich subsidiarita. Jeden milión občanov z minimálne deviatich členských krajín môže vyzvať Európsku komisiu, aby predložila legislatívny návrh. EÚ je pripravená na návrhy ľudí, no členské štáty menej. Kým Európska komisia si svoje úlohy v príprave Európskej občianskej iniciatívy splnila, členské štáty vrátane Slovenska zatiaľ nestihli všetko potrebné. Od 1.4.2012 je možné registrovať a spustiť Európske občianske iniciatívy (EOI), prostredníctvom ktorých môžu občania navrhovať nové európske pravidlá alebo meniť tie platné. Práve členské krajiny sa nestihli pripraviť na novú situáciu, ktorá si vyžaduje aj legislatívne zmeny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gro mojej poslaneckej práci v Európskom parlamente 2004-2009 som si odpracovala vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Okrem toho som pracovala vo výbore pre regionálny rozvoj, dopravu , pre rovnosť príležitostí, v dočasnom výbore pre klimatické zmeny a v delegáciách EP pre Ukrajinu, Austráliu a Nový Zéland. V EP som spravodajcovala rozhodnutie o financovaní európskych noriem, ktoré som doviedla do úspešného schválenia 16. mája 2006. Táto legislatíva bola odrazovým mostíkom mojej agendy v tomto výbore. Podieľala som sa na príprave legislatívneho balíčka zameraného na voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu, bezpečnosť výrobkov, označovanie CE , modernizáciu systému akreditácie, notifikácie a trhového dohľadu. Viac ako 400 mojich pozmeňujúcich návrhov bolo schválených a je zakomponovaných v nariadeniach a smerniciach, ktoré sme v tomto volebnom období pripravili a v pléne EP schválili. V súčasnosti Európska komisia aj na základe môjho podnetu organizuje kampaň CE v EÚ-27.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomínam si na naše aktivity po ničivej víchrici, ktorá narobila v roku 2004 veľa škôd vo Vysokých Tatrách. Pri hlasovaní v pléne o finančnom balíčku pre Tatry z fondu solidarity som bola nadšená z veľkej podpory kolegov naprieč politickým spektrom. Pamätám sa ako sme bojovali o navýšenie financií na odstávku blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. V mysli sa mi neraz vybavia chvíle, keď sme presviedčali Európsku komisiu, aby neoddialila vstup Slovenska do Schengenu...

Aká je EÚ a v nej Slovenská republika 1. mája 2012?

EÚ nie je vševedúca a pri výhodách sa vyskytnú aj slabé stránky a problémy. Je však iba taká, akí sme my, predstavitelia členských štátov v Európskej rade, poslanci Európskeho parlamentu, členovia Európskej komisie, ktorých nominujú jednotlivé členské štáty, sudcovia na Európskom súde, predstavitelia samosprávy nominovaní v Rade regiónov, podnikatelia z malých aj stredných podnikov a v neposlednej miere aj my sami európski občania...My všetci sme architekti Európskeho domu a na nás závisí naša budúcnosť v ňom...

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu