Sviečka za nášho otca biskupa Františka Tondru...

Autor: Zita Pleštinská | 3.5.2012 o 13:19 | (upravené 3.5.2012 o 19:11) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  1351x

Dnes, 3. mája 2012, v košickej nemocnici po ťažkej chorobe vo veku 76 rokov zomrel bývalý spišský diecézny biskup a bývalý predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.

Naša obec Chmeľnica , nemecky Hopgarten,  je farnosťou pri Starej Ľubovni,  a žije v nej početná nemecká menšina. Žiaci už od detstva vyrastajú v dvojjazyčnom prostredí. Každoročne sa  u nás konajú Dni kultúry spišských Nemcov pod mottom Deutsche Kultur Erbe unserer Väter - Nemecká kultúra dedičstvo našich otcov.

Keď zalistujeme do obecnej kroniky nájdeme v nej práve v kapitolách týkajúcich sa tejto udalosti, že slávnostná svätá omša bola takmer v každom ročníku slávností spojená s menom otca biskupa Františka Tondru. Bolo to 8. júna 2005,  tiež  21. júna 2009... Poslednýkrát svätú omšu otec biskup František Tondra slávil pri tejto príležitosti na XIX. ročníku v nedeľu 5. júna 2011 a v homílii sa k zhromaždeným prihovoril v nemeckom jazyku. Otec biskup sa tešil nemeckému, goralskému a tiež rusínskemu folklóru, ktorý s obdivom sledoval počas poobedňajšieho programu na podujatí.  Rád si spolu s Chmeľničanmi zaspieval nemecké piesne. Tešil sa zo stretnutí s domácimi folklórnymi skupinami z rôznych končín Slovenska. Diskutoval s Karpatskými nemcami o ich životných skúsenostiach. Vždy ocenil záujem aj zahraničných účastníkov, ale hlavne chuť organizátorov organizovať toto podujatie.

V spomienkach a v modlitbách spolu s farníkmi farnosti Chmeľnica prednášame vďaku Všemohúcemu za nášho pastiera: „Ježišu, dobrý Pastier, ďakujeme Ti, že si našej diecéze dal biskupa Františka Tondru."

Zapaľujeme sviečku za nášho otca biskupa...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?