Sviečka za nášho otca biskupa Františka Tondru...

Autor: Zita Pleštinská | 3.5.2012 o 13:19 | (upravené 3.5.2012 o 19:11) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  1361x

Dnes, 3. mája 2012, v košickej nemocnici po ťažkej chorobe vo veku 76 rokov zomrel bývalý spišský diecézny biskup a bývalý predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.

Naša obec Chmeľnica , nemecky Hopgarten,  je farnosťou pri Starej Ľubovni,  a žije v nej početná nemecká menšina. Žiaci už od detstva vyrastajú v dvojjazyčnom prostredí. Každoročne sa  u nás konajú Dni kultúry spišských Nemcov pod mottom Deutsche Kultur Erbe unserer Väter - Nemecká kultúra dedičstvo našich otcov.

Keď zalistujeme do obecnej kroniky nájdeme v nej práve v kapitolách týkajúcich sa tejto udalosti, že slávnostná svätá omša bola takmer v každom ročníku slávností spojená s menom otca biskupa Františka Tondru. Bolo to 8. júna 2005,  tiež  21. júna 2009... Poslednýkrát svätú omšu otec biskup František Tondra slávil pri tejto príležitosti na XIX. ročníku v nedeľu 5. júna 2011 a v homílii sa k zhromaždeným prihovoril v nemeckom jazyku. Otec biskup sa tešil nemeckému, goralskému a tiež rusínskemu folklóru, ktorý s obdivom sledoval počas poobedňajšieho programu na podujatí.  Rád si spolu s Chmeľničanmi zaspieval nemecké piesne. Tešil sa zo stretnutí s domácimi folklórnymi skupinami z rôznych končín Slovenska. Diskutoval s Karpatskými nemcami o ich životných skúsenostiach. Vždy ocenil záujem aj zahraničných účastníkov, ale hlavne chuť organizátorov organizovať toto podujatie.

V spomienkach a v modlitbách spolu s farníkmi farnosti Chmeľnica prednášame vďaku Všemohúcemu za nášho pastiera: „Ježišu, dobrý Pastier, ďakujeme Ti, že si našej diecéze dal biskupa Františka Tondru."

Zapaľujeme sviečku za nášho otca biskupa...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?