Pán prezident, nechoďte ani na užší samit do Kyjeva!

Autor: Zita Pleštinská | 10.5.2012 o 14:23 | (upravené 10.5.2012 o 15:01) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  959x

Konanie plánovaného samitu lídrov krajín strednej a východnej Európy v Jalte  Ukrajina odložila, keďže prezidenta Janukovyča európski prezidenti bojkotujú. Mnoho z nich na protest voči tomu, ako sa Kyjev správa k odsúdenej predstaviteľke opozícii Julii Tymošenkovej, odmietlo na samite svoju účasť. Samit sa v pôvodnom termíne mal konať 11. a 12. mája. Nakoniec však niekoľko prezidentov na Ukrajinu zrejme predsa len príde. Viktor Janukovyč chystá užší samit štyroch prezidentov v Kyjeve. Náš prezident prisľúbil svoju účasť. Je správne, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na užší samit nepôjde.

Niektorí politici si myslia, že Európska únia by nemala zasahovať  v prípade Ukrajiny do jej vnútorných záležitostí. Aký zmysel by však mali neustále vyhlásenia Európskej únie týkajúce sa všeobecnej platnosti ľudských práv, keby sa pripustilo v prípade Ukrajiny, že táto otázka sa týka iba jej vnútorných záležitostí? V prípadoch, ktoré sa týkajú ľudských práv,  je potrebné povedať jasné "Nie" aj formou bojkotovania samitu, a to hlavne z dôvodu, že sa jedná o takého dôležitého partnera, akým je práve Ukrajina.

9. júna 2011 prebehla v Európskom parlamente na základe spoločného uznesenia jedna z dôležitých rozpráv týkajúca sa Ukrajiny, prípadu Júlie Tymošenkovej a ďalších členov bývalej vlády. Sledovala som ju s veľkým záujmom, keďže som v rokoch 2004-2009 pracovala v Delegácii EP pre vzťahy s Ukrajinou.

Šesť rokov po Oranžovej revolúcii ukrajinskú politiku stále charakterizuje rivalita a napätie. Júlia Tymošenková má aj v súčasnosti značnú podporu ľudí na západe Ukrajiny a je nositeľkou nádejí miliónov Ukrajincov stať sa súčasťou európskej rodiny. Nemali by sme zabúdať, že Oranžová revolúcia bola priamou reakciou na pokus prezidenta Janukoviča sfalšovať prezidentské voľby v roku 2004. Za tento skutok  však nebol nikdy stíhaný.

Rovnako ako moji kolegovia v Európskom parlamente i ja  s veľkými obavami sledujem procesy s politikmi, ktorí sú obvinení niekedy až absurdným spôsobom. Metódy používané na vedenie vyšetrovania údajného porušovania zákona Júliou Tymošenkovou a ďalšími opozičnými politikmi úplne zdiskreditovali ukrajinské súdnictvo, políciu a súčasnú vládu. Správanie Janukoviča je  lakmusovým testom dôveryhodnosti a odhodlania zaviesť na Ukrajine európske hodnoty. Svoj nesúhlas  s jeho praktikami  v týchto dňoch jasne vyjadrilo mnoho európskych štátnikov.

Úradujúca ukrajinská vláda kriminalizáciou svojich politických oponentov nesmie spolitizovanými procesmi odstrániť a umlčať opozíciu.Som presvedčená o tom, že náš prezident Ivan Gašparovič, pokiaľ sa hlási k demokratom, by mal rovnako ako mnoho európskych prezidentov vyjadriť premiérovi Janukovičovi svoj jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit by nemal ísť!

Pán prezident, pokiaľ sa hlásite k demokratom, zachovajte sa  rovnako ako mnoho európskych prezidentov, ktorí vyjadrili premiérovi Janukovičovi  jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit nechoďte!

 

Počas môjho mandátu poslankyne EP som sa v Kyjeve aj v Bruseli niekoľkokrát stretla s aktérmi ukrajinskej oranžovej revolúcie,  s premiérkou vlády Júliou Tymošenkovou a s prezidentom  Viktorom Juščenkom. Stále som v kontakte s mnohými opozičnými politikmi na Ukrajine.  Rovnako sme rokovali niekoľkokrát aj s Viktorom Janukovičom, keď zastával pozíciu premiéra Ukrajinskej vlády. Bola som spoluautorkou uznesenia Európskeho parlamentu o spomienke na umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933.

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+CRE+20081022+ITEM-014+DOC+XML+V0//SK

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+MOTION+P6-RC-2008-0571+0+DOC+XML+V0//SK

V Európskom Parlamente sme veľkou väčšinou prijali uznesenie, v ktorom sme jasne zdôraznili európsky výhľad Ukrajiny. Neurobili sme to raz, ale na základe našich rokovaní v Bruseli, v Kijeve, v Donecku aj na Jalte, mnohokrát...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?