„Páni poslanci, nezoberte obciam právo limitovať hazard!"

Autor: Zita Pleštinská | 30.9.2012 o 17:04 | (upravené 30.9.2012 o 17:26) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  620x

Ministerstvo financií SR pripravilo nový návrh zákona, v ktorom chce zobrať obciam právo limitovať hazard na svojom území. O návrhu sa bude ešte rokovať v parlamente. Teda, ak návrh bude schválený, tam, kde obce herne zakázali, budú môcť od januára 2013 opäť fungovať, kým im neskončí licencia. Viacerí starostovia a primátori na svojom území automaty nechcú, pretože poznajú príbehy rodín, v ktorých sú členovia rodín, otcovia, mamy, mladiství a žiaľ už aj deti „závislí" na hazarde.

Vážení poslanci NR SR,

v mnohých mestách a obciach sa pokúšali poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev zakázať alebo aspoň zregulovať počty hracích automatov. Samosprávy konečne po mnohých výzvach legislatívcom získali od  1. septembra 2011  možnosť obmedziť na svojom území všetky druhy hazardu. Stalo sa tak 12. júla 2011 po schválení novely zákona o hazardných hrách a zákona o obecnom zriadení z dielne poslancov NR SR za KDH.

Stop! hracím automatom po Sabinove povedali poslanci v Podolínci, v Starej Ľubovni a v ďalších mestách a obciach. Keď sa im to po mnohých aktivitách od 1.9.2011 konečne podarilo, prečo majú opäť o toto právo prísť?

Osobne som sledovala schvaľovanie Všeobecného záväzného nariadenia mesta Podolínec č.3/2011 o zákaze hracích automatoch na území mesta. V Podolínci boli hracie automaty na každom kroku, a preto vďaka dvom novelám zákonov sa 13. október 2011 zapísal do dejín mesta Podolínec ako „STOPKA  hracím automatom." Po vášnivej diskusii poslanci naplnili dlhodobé očakávanie občanov mesta. K rozhodnutiu poslancov pomohol aj výsledok internetovej ankety, do ktorej sa zapojila  1/3 obyvateľov mesta a povedala svoje „nie" hracím automatom. Z necelej tisícky respondentov sa v ankete na stránke mesta  vyslovilo až 96 % za ich zrušenie." Dôležitejší je  pre nás pokoj v rodinách, preto automaty nechceme," zaznievalo v každom diskusnom príspevku prítomných občanov. „Počet závislých na gamblerstve, tých , ktorí v hracom automate neraz nechávajú celú výplatu, zadlžujú seba a svojich blízkych, neustále pribúda. Kto si na svedomie zoberie, že medzi patologickými hráčmi sa v skorom veku stávajú aj deti?

"VZN 3/2011 v Podolínci bolo pre mňa veľkým povzbudením, že aktívny prístup obyvateľov k riešeniu problémov v spoločnosti  nachádza odozvu aj u legislatívcov a vo vzájomnej spolupráci prináša kladný výsledok a hlavne pokoj do rodín.

Vážení poslanci NR SR, nedopustite, aby sa schválením návrhu zákona z dielne Ministerstva financií SR, mesto Podolínec, v ktorom na radosť všetkých obyvateľov primátorka a poslanci mestského zastupiteľstva spravili poriadok s hracími automatmi, opäť stalo „Spišským Las Vegas." Verte, že na mestskom úrade budú opäť pribúdať sťažnosti nespokojných občanov, ktorým klienti pohostinstiev s hracími automatmi ako predtým budú znepríjemňovať život. A počet hracích automatov v 3200 obyvateľovom  meste Podolínec sa priblíži opäť k číslu 64. A pravidelnými klientmi niekoľko dní po 18. dni v mesiaci budú opäť prevažne občania z rómskej dediny Lomnička. Počet ľudí závislých na gamblerstve, tých, ktorí v hracom automate neraz nechávajú všetky sociálne dávky, zadlžujú seba, svojich blízkych, sa opäť vráti k pôvodnému číslu. A deti patologických hráčov začnú  hrať v skorom veku a rovnako sa stanú tiež patologickými hráčmi...

Vážení poslanci NR SR,

prosím, nezoberte obciam právo limitovať hazard! Ponechajte samosprávam právo, aby sa mohli slobodne o  hracích automatoch rozhodnúť obyvatelia miest a obcí prostredníctvom svojich primátorov, starostov, poslancov miestnych a obecných zastupiteľstiev. Nech oni sami povedia, či to chcú, alebo nechcú. Prečo oni majú v takomto dôležitom rozhodovaní opäť stratiť slobodu rozhodovania?

Tu nemôže byť ani reč o slobode podnikania. Ani reč! Rozhodnite sa pre dobro človeka. Naliehavo Vás prosím!

 

 

P.S. Ešte tak tajne dúfam, pán nový splnomocnec pre rómsku komunitu, pán poslanec NR SR Peter Pollák, že spolu  s predsedom OĽaNO Igorom Matovičom, presvedčíte „ Smerácku 83-ku." Práve Vy, pán poslanec NR SR  Igor Matovič, ste príkladom z mesta Podolínec vo svojom vystúpení v parlamente pred schvaľovaním tejto legislatívy zarezonovali v mysliach Podolínčanov. Veď čo už gamblérom pomôže, keď podľa nového návrhu zákona na hracích automatoch nájdu mobilný kontakt na poradcu, ktorý im má dať radu, ako sa zbaviť tejto závislosti...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?