Lomnička ako Kocúrkovo

Autor: Zita Pleštinská | 29.10.2012 o 23:03 | (upravené 30.10.2012 o 8:54) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1193x

Po predčasných voľbách je v Lomničke po starom. Voľby sa tu konali z dôvodu straty mandátu riadne zvolenej starostky Márie Oračkovej, ktorú súd uznal vinnou z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného. 27. októbra 2012  z 1076 zapísaných voličov ich k urnám prišlo 869 a platných hlasov bolo 850. Staronová starostka získala 315 hlasov.

Voľby v roku 2010 vyhrala Mária Oračková. Povolaním upratovačku, nominovalo ju HZDS-ĽS. Mária Oračková na starostovskej stoličke vystriedala svojho otca Gustáva Oračka.

Boj o  starostovskú stoličku začal už pol roka po komunálnych voľbách. Nespokojní  občania 24. februára 2011  odštartovali petíciu. Petičnú akciu za vypísanie nových volieb v Lomničke podpísalo 506 z 976 voličov.

Starostke Lomničky zanikol mandát, keďže bola právoplatne odsúdená pre prečin nevyplatenia mzdy a odstupného. Išlo o trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace, pričom výkon tohto trestu jej bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka. Starostke zanikol mandát 3. marca 2012, kedy nadobudol právoplatnosť trestný rozkaz súdu.  Keďže úradovala aj po strate mandátu, vo veci musela konať prokuratúra ako orgán, ktorý vykonáva dozor nad zachovávaním zákonnosti v územnej samospráve. Obecné zastupiteľstvo určilo  zastupujúcu starostku Kristínu Oračkovú, ktorá viedla obec do predčasných volieb. Obvodný úrad na základe listu z prokuratúry vyzval obec Lomnička, aby prostredníctvom svojho zástupcu požiadala o predčasné voľby. Predčasné voľby sa konali 27. októbra 2012 a staronová starostka voľby vyhrala.

Riadiť obec s 2300 obyvateľmi, riešiť problémy rómskej komunity, kde je 100% nezamestnanosť je pre starostku s ukončeným základným vzdelaním nemožné. Tak sa ľahko stane, že vďaka neznalosti môže urobiť kedykoľvek chybu, za čo ju súd odsúdi a zase podľa jedneho zákona stratí mandát a podľa druhého zákona môže znova kandidovať...treba financovať nové voľby...a nič sa nezmení... To je ako v Kocúrkove...

V súčasnosti platí: Podľa § 13a písmena d odseku 1 zákona o obecnom zriadení - Zákon č. 369/1990 Zb. v znení neskorších noviel o obecnom zriadení mandát starostu zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený. Podľa § 4 zákona č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí za starostu obce (primátora), v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice starostu mestskej časti (ďalej len „starosta obce (primátor)") môže byť zvolený volič, u ktorého nenastali prekážky vo výkone volebného práva podľa § 2 ods. 2 písm. b) a d) a ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 25 rokov veku.

Naši legislatívci by mali tieto dva zákony zosúladiť. Ak starosta v dôsledku  právoplatného odsúdenia podľa jedného zákona stratil mandát, nemal by mať možnosť podľa druhého zákona opätovne na tento post kandidovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?