Pán splnomocnenec Pollák a pán minister Kaliňák,

Autor: Zita Pleštinská | 22.11.2012 o 15:43 | (upravené 22.11.2012 o 17:03) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  633x

prečítala som si Vaše rómske reformné desatoro a vydýchla som si. Konečne. Štát sa postará! Štát bude systematicky vyhodnocovať, štát určí jednoznačné hraničné kritériá, štát sa nemôže spoliehať na nezodpovedných rodičov, štát určí minimálny rozsah verejnoprospešných prác, štát upraví sociálny systém, štát odškodní majiteľov pozemkov, štát nebude príspevok na bývanie automaticky vyplácať, štát zavedie opatrenia...Super! Konečne budú problémy s neprispôsobivými občanmi vyriešené a ich susedia budú môcť pokojne spať, veď: Štát sa postará!

Mnohé z týchto opatrení, ktoré v rómskej reforme uvádzate ako nové, prevratné a prinášajúce úspech, už starostovia a primátori poznajú a tvrdia, že pokiaľ nepríde k legislatívnym zmenám zákonov týkajúcich sa marginalizovanej komunity, tieto opatrenia neprinesú očakávaný efekt.

Škoda, že nepotrebujete pomoc opozičných poslancov a odmietate 30 opatrení, ktoré Vám poslala poslankyňa  Lucia Nicholsonová v mene SaS-ky. Zamietli ste aj poslanecké návrhy trojice poslancov SDKÚ-DS Ľudovita Kaníka, Pavla Freša a Viliama Novotného, ktoré vychádzajú zo skúseností starostov primátorov, sociálnych pracovníkov a ich  práce v teréne. V prípade ich schválenia by sa okamžite začali riešiť problémy týkajúce sa marginalizovanej komunity, ktoré vznikli chybami v legislatíve a preukázali sa  v praxi.

Zariaďte, aby poslanci Smeru-SD  schválili poslaneckú novelu Exekučného poriadku, ktorú predložili poslanci SDKÚ-DS Kaník, Frešo a Novotný , ktorá chce exekvovať časť sociálnych dávok. Odstraňuje sa s ňou zlý a nespravodlivý stav, na základe ktorého sa poberatelia dávok a príspevkov v hmotnej núdzi vyhýbajú plateniu pohľadávok vďaka absolútnemu vylúčeniu týchto dávok a príspevkov z predmetu exekúcie.

Zariaďte, aby poslanci Smeru-SD  nehlasovali na decembrovej parlamentnej schôdzi za vládnu novela zákona o hazarde, aby sa v mestách s rómskou komunitou a v rómskych obciach nemuseli zase trápiť zastupiteľstvá s gamblérmi. Horko-ťažko sa minulý rok presadilo dovolenie zakázať automaty cez VZN pre mestské a obecné zastupiteľstvá, tak zachovajte tento stav! Síce nahneváte podnikateľov s hazardom, ktorí bohatnú na ľudskej biede, ale  ušetríte oveľa viac na liečbe gamblerov.

Pán splnomocnenec Pollák a pán minister Kaliňák,

v  minulosti štát už viackrát zlyhal, keď sa snažil riešiť život iných za nich samotných. Centralizácia, teda „štát sa postará" nevyrieši plošnými opatreniami problémy s neprispôsobivými občanmi. Iné kroky si vyžaduje obec, kde sú Rómovia v menšine a iné tam, kde predstavujú majoritné obyvateľstvo. Iný model funguje v Lomničke a v Žehre, iný v Toporci alebo v Jakubanoch. Aj keď to dobre znie, že "Štát sa postará" verím viac v decentralizáciu, teda „Štát vytvorí podmienky," aby sa prijali legislatívne zmeny zákonov týkajúce sa marginalizovanej komunity, na základe podnetov zdola a postup si zvolí samospráva.  Malo by  sa vychádzať z vyhodnotenia všetkého, čo sa doposiaľ pre rómske komunity urobilo a z námetov na čo zabudnúť a čo naopak posilniť. Odporúčam vrátiť sa aj k stratégii integrácie Rómov do roku 2020, schválenej v januári 2012, ktorá je podkladom na čerpanie peňazí z eurofondov.

Úspech rómskej reformy vidím iba v spolupráci s poslancami NR SR, obcami a mestami, neziskovými organizáciami, cirkvami, školskými inštitúciami a samotnými Rómami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?