In memoriam: Milan Gaľa: Samohlášky 2012

Autor: Zita Pleštinská | 27.11.2012 o 23:51 | (upravené 28.11.2012 o 17:02) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  616x

V malom balíčku, ktorý mi priniesla naša poštárka práve  27. novembra 2012, kedy pod týmto dátumom v kalendári je meno Milan, som našla v obálke útlu knižku Milan Gaľa: Samohlášky 2012. Zalistovala som do nej a na jednej z prvých stránok som našla Motto: „Nebuďme smutní... Smútok inklinuje k nostalgii, nostalgia k rezignácii, rezignácia k apatii, apatia k letargii, letargia k agónii,agónia k exitu, exit ku kremácii..."

Autorova dcéra Marcela Rudy Gaľová po smrti svojho otca prichádza so zbierkou aforizmov, ktorú už autor nestihol vydať. Aj v tejto malej útlej knižke Milan Gaľa: Samohlášky 2012, vidíme každodenný život očami autora s odstupom a humorom. O Životopise: Curriculum vitae býva niekedy circulus vitiosus, O Numizmatike: Druhá strana mince spravidla predstavuje jej skutočnú hodnotu...

Aj vo chvíľach, keď nie je príliš veselo, akoby to autor robil práve kvôli tomu. Akoby veril, že sa usmejeme, veď ako v poslednom aforizme, ktorý našla jeho dcéra tesne po jeho smrti napísal: Smrtka nemá vkus. Nevyberá si..." Aforizmus má byť vtipný, ale nemusí byť za každú cenu humorný. Aby sa tá prvoplánovosť vytrácala a ľudia vnímali aj ten druhý, tretí rozmer," hovoril M. Gaľa.

"Stať sa hrdinom je niekedy jednoduchšie ako nebyť zbabelcom. Alebo alúzia na Freuda: Keď padne to tem, tabu sa začne tváriť ako téma na verejnú diskusiu."

Denne napísal jeden aforizmus. Písal vo vlaku aj lietadle. Pri rokovaniach v Európskom parlamente nám často poslal lístoček s aforizmom. Taký, aký sa nachádza aj v jeho 3. knihe. Jeho rukopis mi pripomenul naše spoločné „válčenie" v Európskom parlamente. Milan bol vtipálek a všetci sme ho mali radi.

Keď mi venoval svoju druhú knižku povedal mi: „Dosť veľa aforizmov som nepoužil, čiže existuje základ na ďalšiu knihu. Navyše moja metóda je taká, že sa snažím napísať denne jeden aforizmus. Jedna myšlienka na deň, to je 365 za rok, ak to vydelím dvoma, je to vyše 150 a to je zhruba objem takejto knižočky. Ľudia, ktorí poznajú prvú knihu, si to možno všimnú. Je to preto, že niekedy považujem tému za nevyčerpanú a v tejto oblasti sa snažím rozšíriť pohľad."

Milan mi po vydaní svojej druhej knihy povedal: „Tretia kniha by mohla vyjsť za rok, záleží to aj od ilustrátora a technických možností. Obsahový základ je však už teraz pripravený."

Žiaľ...táto tretia zbierka vyšla už len in memoriam...

Milan spomíname. Zostal si v našich srdciach a v tvojich Gaľa-aforizmoch. Tri knižočky sú na mojej poličke v knižnici v prvom rade, tak aby som ich neprehliadla. Nemajú konkurenciu, lebo sú Milan tvoje a v písaní aforizmov si bol a zostaneš jedinečný. Keď mi je smutno, vždy do nich zalistujem. Posielam Ti dnes pozdrav a blahoželanie k meninám...

Škoda, že platí: „Smrtka nemá vkus a nevyberá si...

P.S: Marcelka vďaka za knihu Milan Gaľa: Samohlášky 2012

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?