SMER-SD nám v rámci sľúbených istôt oddnes zrušil železničné spoje

Autor: Zita Pleštinská | 10.12.2012 o 23:54 | (upravené 12.12.2012 o 18:55) Karma článku: 12,82 | Prečítané:  1961x

10. december 2012 sa zapíše do histórie železničnej dopravy ako smutný dátum. Od dnešného dňa sa podľa nového grafikonu zredukovali a niekde úplne zrušili vlakové spoje. Osirela i naša trať  Plaveč - Stará Ľubovňa. Udialo sa tak paradoxne v dobe, keď nielen v Európe, ale na celom svete je železničná doprava  dopravným systémom, environmentálne vyhovujúcim a dokáže vzhľadom na dosiahnuté úspechy vo svojom rozvoji hlavne v  oblasti inovácií,  prepraviť  osoby a tovary nielen rýchlo, ale s požadovaným  komfortom a minimálnym dosahom na životné prostredie.

Nepomohla ani petícia za zachovanie vlakových spojov  na trati  Plaveč - Stará Ľubovňa, ktorú podpísalo viac ako 7000 občanov. Podľa nového grafikonu boli zrušené vlakové spoje na trati Plaveč - Stará Ľubovňa. Skončilo aj u študentov obľúbené Duo 840.006+840.00x v Starej Ľubovni ako Os 8306 Lipany - Plaveč - Stará Ľubovňa - Poprad-Tatry, ktoré každý deň využívalo niekoľko stoviek študentov.     Nový vlakový grafikon zredukoval aj spoje medzi Starou Ľubovňou a Kežmarkom. Namiesto doterajších jedenástich párov vlakov ich bude denne jazdiť iba sedem. Jediný osobný vlak medzi Plavčom a Lipanmi bude premávať už iba v piatky a nedele.

Trať, ktorá spája mestá Poprad, Kežmarok, Spišská Belá, Podolínec, Stará Ľubovňa, Plaveč s Lipanmi, je v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 185. Je to  jednokoľajná železničná trať na Slovensku s perspektívou cezhraničného železničného prepojenia cez poľské mestá  Muszyna- Krynica- Stary Sącz- Nový Sącz -Tarnów- až do Krakowa. Železničná spoločnosť Slovensko a.s.  chystala presun 6 vlakových jednotiek 840, ktoré verejnosť pozná ako modré vláčiky. Naša iniciatíva tomu zabránila. Mnoho rokovaní a silný tlak z regiónu presvedčil predstaviteľov ministerstva dopravy a železníc, aby tak neurobili.

V súčasnosti všetky významné miesta v okrese Stará ľubovňa, v Prešovskom kraji, vo vláde, v Železničnej spoločnosti a.s. zastávajú nominanti vládnej strany SMER-SD, ktorá nám v rámci sľubovaných istôt oddnes zrušila vlakové spoje. Pravidelne ich využívali študenti, ľudia pracujúci ale veľmi často aj dôchodcovia. Nádejala som sa, že vládna garnitúra si osvojí, v našom regióne občanmi výrazne podporovanú, iniciatívu zavedenia vlaku Eurorégió Goral a táto cestovný ruch výrazne podporujúca aktivita dostane zelenú.

http://plestinska.blog.sme.sk/c/282987/Podporte-zavedenie-vlaku-Euroregio-Goral.html

Stal sa však pravý opak. Nielenže medzinárodnej slovensko-poľskej železničnej doprave v našom cezhraničnom regióne už nikto z kompetentných nevenuje ani len minimálnu pozornosť, ale práve naopak zredukovali sa železničné spoje na minimum, dokonca okrem piatka a nedele Železničná spoločnosť a.s. na podnet ministerstva dopravy zrušila všetky spoje na trati Stará Ľubovňa - Plaveč. Som presvedčená o tom, že predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja a okresní predstavitelia mohli zabojovať viac, veď miestni aktivisti a predstavitelia samosprávy im zozbierali v petícii za zachovanie vlakových spojov v staroľubovnianskom regióne viac ako 7000 podpisov.

10. december 2012 sa zapíše do histórie železničnej dopravy v našom Prešovskom regióne ako veľmi smutný dátum. V tento deň, žiaľ, osirela i naša trať  Plaveč - Stará Ľubovňa...

P.S. Ďakujem redaktorovi časopisu Týždeň Martinovi Droppovi za reportáž Posledný vlak, ktorý bol uverejnený v týždeň 49/2012

http://www.tyzden.sk/casopis/2012/49/posledny-vlak.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?