SMER –SD nám zastavil v obciach prevenciu proti povodniam

Autor: Zita Pleštinská | 12.12.2012 o 22:04 | (upravené 12.12.2012 o 23:48) Karma článku: 18,35 | Prečítané:  2967x

Ministerstvo životného prostredia zastavilo Radičovej vládny program revitalizácie krajiny. V roku 2012 sa v projekte výstavby tzv. protipovodňových hrádzok mala realizovať jeho tretia fáza. Ušetrené peniaze dostane najväčší kritik projektu Slovenský vodohospodársky podnik. Radičovej vládny program revitalizácie krajiny si získal sympatie aj za hranicami Slovenska. Zástupcovia nórskeho Riaditeľstva ochrany vodných zdrojov a energetiky sa rozhodli preniesť skúsenosti zo Slovenska na sever Európy.

Po katastrofálnych povodniach v auguste  2010 mali mnohí starostovia obcí a povodňami postihnutí obyvatelia veľmi ťažké srdce na Slovenský vodohospodársky podnik za jeho nečinnosť v prevencii proti povodniam ale aj počas povodní. Spôsob rozhodovania na mnohých stupňoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, zastaraná technika na odštepných  závodoch a rozsah povodní  podľa mnohých sťažností starostov obcí nedokázala dostatočne pomôcť starostom pri odstraňovaní vzniknutých škôd. Najhoršie to bolo vždy s prevenciou proti povodniam. Mnohé žiadosti starostov obcí a primátorov miest adresované Slovenskému vodohospodárskemu podniku týkajúce sa akútneho stavu miestnych potokov a tokov v správe podniku, končili v šuplíku.

Aj na podnet starostov obcí premiérka Iveta Radičová  iniciovala vypracovanie komplexného programu ochrany pred povodňami. Vláda SR ho schválila 27. októbra 2010. Mal sa realizovať počas 6 rokov a v rámci zadržiavania dažďovej vody v krajine jeho cieľom bolo vybudovať vodozádržné systémy v mikropovodiach krajiny v objeme 250 miliónov m3. Žiaľ jednotlivé subjekty nenašli spoločnú reč v prevencii proti povodniam a na slovenský spôsob sa vybíjali vo vzájomnom byrokratickom boji... obcí s úradmi a Slovenským vodohospodárskym podnikom...Bol to neustály nezmyselný boj vedeckej obce proti koordinátorom projektu v snahe odstrániť "novú paradigmu" prevencie proti povodniam a v snahe zachovania "molochu" akým je stále Slovenský vodohospodársky podnik.

Vychádzajúc z mnohých rokovaní týkajúcich sa prevencie proti povodniam, ktoré som na podnet starostov obcí v našom okrese absolvovala v  pozícii prednostky obvodného úradu v Starej Ľubovni môžem potvrdiť, že nielen starostovia obcí, ale hlavne obyvatelia postihnutí povodňami privítali tento projekt. V okrese Stará Ľubovňa sa do projektu v prvom kole zapojilo 10 obcí a v druhom kole 22 obcí. Cez tento projekt sme na prevenciu proti povodniam  získali do okresu Stará Ľubovňa 2 300 000 €. Starostovia obcí, ktoré sa do projektu zapojili zamestnali v obci v každom kole projektu 10 dlhodobo nezamestnaných na dobu šesť mesiacov za minimálnu mzdu 317 mesačne a stravné lístky.

Vieme si v okrese porovnať množstvo zrealizovaných opatrení za sumu 2,3 mil v 20 obciach okresu v porovnaní len s jedným projektom na protipovodňovú ochranu obyvateľov a ich majetku. Napríklad v obci Jakubany, ktorá z projektu financovaného z prostriedkov EÚ uskutočnila úpravu potoka Šmidovec a potoka Michňov, použila sumu vo výške 745 463,98 €. Mnohé obce v okrese mali ambíciu byť úspešné  v rôznych výzvach ministerstva ŽP týkajúcich sa prevencie proti povodniam a do projektov investovali nemálo financií. Žiaľ mnohé projekty zostali iba "v obecných šuplíkoch." Občania petíciami na starostov tlačili, aby prevenciu proti povodniam nezanedbávali. Tí vzhľadom hlavne na nedostatok financií nemohli nič robiť.

Radičovej projekt dal starostom obcí nástroj na vybudovanie protipovodňových hrádzok. Dal im  do rúk šancu ako sa  zbaviť traumy z každoročných rátaní škôd a ich odstraňovania po záplavách.

V roku 2011 na projektoch prevencie pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou dal prácu  až 7700 ľuďom, ktorí sa prinavrátili k starostlivosti o svoj chotár, začali hľadať riešenia, viac medzi sebou komunikovať, navzájom si pomáhať,  učiť sa ako lepšie a efektívnejšie zrealizovať protierózne i protipovodňové opatrenia. Dokonca u  dlhodobo nezamestnaných ľudí vznikla potreba platiť si účty, lebo ak sa zamestnajú, siahne na ich zárobok exekútor. Začali si vážiť robotu i mať radosť z dobre vykonanej práce a navyše prinášali nové netradične lacnejšie riešenia v prevencii proti povodniam. Len na porovnanie, v roku 2012 sa  na poskytovanie dávok v nezamestnanosti minulo viac ako 171,9 mil.€.

Zastavením Radičovej projektu  SMER-SD zastavil v obciach prevenciu proti povodniam. Zastavil projekt, ktorý mohol byť významným nástrojom  na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných v rámci Rómskej reformy...

Na Slovensku je to už tak. Zrušíme si vždy starý projekt pred tým, ako si môžeme overiť, že ten nový bude lepší...

V tomto prípade SMER-SD zastavil program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky, ktorý podporoval prevenciu pred povodňami a zavádzal do nej systém. Program mohol vo všetkých svojich fázach počas 6 rokov zapojiť do systému prevencie pred povodňami 95 % územia rozlohy Slovenskej republiky, ktorá sa doteraz nezapájala aktívne do znižovania povodňových rizík, najmä lesy, poľnohospodársku pôdu a zastavané územia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?