SMER-SD dal slovenským gamblerom magický mikulášsky darček

Autor: Zita Pleštinská | 13.12.2012 o 14:44 | (upravené 13.12.2012 o 15:13) Karma článku: 11,66 | Prečítané:  875x

SMER-SD ako solidárny s najbiednejšími venoval poberateľom sociálnych dávok alebo príležitostných brigád magický mikulášsky darček. Už nemusia chodiť do iných krajov.  Hracie automaty sa po schválení vládneho návrhu zákona o hazardných hrách vracajú do krčiem.

V Podolínci je niekoľko krčiem. A v každej z nej budú môcť byť opäť dva automaty. Podľa starého zákona bolo v nich viac ako 64 automatov. Na silný apel kňazov z Lomničky, ktorá v gamblerstve nemala konkurenciu, poslanci za KDH zmenili zákon, aby v krčmách nesmeli byť automaty. Podolínec to využil. Teraz môžu mať páni farári a rehoľné sestričky v Lomničke opäť hlavu v smútku. Podobne aj v stovke slovenských miest, v Sabinove alebo v Starej Ľubovni, hoci občania mali od gamblerov z rómskych osád z Podsádku alebo Jarovníc konečne pokoj, po schválení zákona po novom už nebude stačiť iba všeobecné záväzné nariadenie obce( ďalej len VZN).

Poslanci, ktorí vládny návrh zákona o hazardných hrách schválili, im to sťažili. Nespokojní občania v obci, keď je narúšaný verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier musia zorganizovať petíciu proti umiestneniu hracích automatov v krčmách, ktorú musí podpísať 30% občanov. Podľa pôvodného vládneho návrhu zákona to bolo ešte nemožnejšie, lebo vyžadoval referendum, čo na slovenské pomery bolo takmer utópiou. Aj na základe nášho tlaku prijali poslanci pozmeňovací návrh a referendum zmenili na petíciu.

VZN obce musí schváliť 3/5 väčšina všetkých poslancov obecného zastupiteľstva, ktorých si vo voľbách volia občania. Nechápem prečo musí byť k ich rozhodovaniu ešte petícia občanov?

Vládna 83-ka mala obrovskú šancu prijať ústavný zákon o zákaze automatov mimo kasín. Slovensko mohlo nasledovať Maďarsko, ktoré to už urobilo. Sociálna vláda to žiaľ odignorovala a dala prednosť prevádzkovateľom hracích automatov, v nádeji, že naplnia pokladňu štátu, miest a obcí. SMER-SD dal slovenským gamblerom magický mikulášsky darček. Vrátil hracie automaty do krčiem. Žiaľ, liečenie závislých na gamblerstve bude stáť štát aj obec niekoľko násobne viac.

A gamblerom nepomôže ani telefónne číslo špecializovanej zdravotníckej inštitúcie pôsobiacej v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí, ktoré zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle. Toto telefónne číslo  sú totiž podľa schváleného zákona povinní prevádzkovatelia hazardných hier umiestniť na viditeľnom mieste.

P.S. Ďakujem čitateľom mojich článkov na blogu, ktorí svojim K+ podporili našu iniciatívu na reguláciu hracích automatov v mestách a obciach a články na blogu s touto tematikou odporúčali ďalej. Ďakujem poslancom NR SR, ktorí 5. decembra 2012 hlasovali proti vládnemu návrhu zákona 171/2005 Z.z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov.

Je dobojované... Uvidíme ako sa mestá a obce s gamblérstvom po prijatom zákone vysporiadajú...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?