Monika Flašíková-Beňová vyzýva aj slovenskú vládu, aby konala...

Autor: Zita Pleštinská | 10.1.2013 o 15:50 | (upravené 11.1.2013 o 20:10) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1740x

Monika Flašíková-Beňová vo svojej správe ľutuje, že Rómovia v EÚ sú členskými štátmi vystavení kolektívnemu vylučovaniu a vyjadruje ľútosť nad pomalou reakciou Komisie v niektorých prípadoch. Prípady, v ktorých Európska komisia konala, sú vyhosťovanie Rómov vo Francúzsku a nesúlad maďarskej legislatívy s pravidlami o ochrane osobných údajov a nediskriminácii.

Iniciatívna správa poslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej o základných právach v EÚ v  rokoch 2010 a 2011, ktorú 12. decembra 2012 schválil Európsky parlament,  obsahuje celú pasáž o sociálnej inklúzii Rómov. Nájdeme ju v bodoch 63-73 správy:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P7-TA-2012-0500&language=SK&ring=A7-2012-0383

V týchto bodoch správy sa autorka venuje schopnosti znevýhodnených skupín v plnej miere uplatňovať svoje základné práva a vyzýva členské štáty, aby odstránili priestorovú segregáciu, vynútené vysťahovanie a bezdomovstvo, ktorým Rómovia čelia, a aby vypracovali účinné a transparentné politiky v oblasti bývania a zabránili kriminalizácii bezdomovstva. Autorka zabudla vo svojej správe na to, čo sa nazýva občianskym princípom, teda že marginalizovaná rómska alebo iná komunita má síce svoje špecifiká, ale sú to stále občania jednotlivých členských štátov. Ani v jednom bode autorka správy nepíše, že Rómovia majú nielen svoje práva, no rovnako aj svoje povinnosti. Žiaľ ani prípad Oskara Dobrovodského, ani otvorený  list učiteliek z východného Slovenska ju nepoučili...

Mnohokrát nadávame na Brusel, že nám diktuje, čo máme robiť, no akosi zabúdame na to, že za Bruselom sú tiež iba ľudia, ktorí sú nominovaní členskými štátmi Európskej Únie  do európskych inštitúcií alebo občanmi volení do Európskeho parlamentu. V Európskej Rade rozhodujú prezidenti alebo premiéri členských štátov, v Európskej komisii členovia, ktorí sú nominantmi členských štátov a v Európskom parlamente poslanci, ktorých si zvolili v európskych voľbách európski občania. Rómska agenda robí vrásky na čele mnohým predstaviteľom štátnej správy a samosprávy v niekoľkých členských štátoch Európskej Únie, medzi ktoré patrí aj Slovenská republika. Autorkou správy s pasážou o sociálnej inklúzii Rómov je práve slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD Monika Flašíková-Beňová.

Slovenská republika mala šancu cez svoju poslankyňu dať veci v Rómskej agende na pravú mieru...Tak nenadávajme na Brusel, keď Európska komisia bude riešiť segregáciu žiakov v Základnej škole v Šarišských Michaľanoch alebo iné prípady „ Porušovania práv" občanov rómskeho pôvodu v Slovenskej republike podľa odporúčaní v tejto správe.

Európska komisia dňa 5. apríla 2011 prijala rámec EÚ pre národné stratégie integrácie Rómov do roku 2020, v ktorom vyzvala členské štáty Európskej Únie, aby do konca roka 2011 poslali do Bruselu návrhy svojich národných stratégií pre integráciu Rómov do roku 2020. Vytipovala 4 oblasti - vzdelanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie, ku ktorým sa stratégia mala vyjadriť.

V januári 2012 vláda Ivety Radičovej schválila novú stratégiu, aby sa situácia s Rómami na Slovensku upokojila a problémy sa začali riešiť aktívnejšie. Stratégiu mal Úrad splnomocnenca doplniť o takzvané akčné plány. Tie by mali podrobnejšie špecifikovať záväzky, ktoré budú musieť splniť konkrétne ministerstvá. Vláda chcela, aby sa Rómovia vzdelávali v rómskom jazyku alebo mali aspoň samostatný predmet rómčinu. V základných špeciálnych školách malo byť oveľa menej Rómov. Novinkou v stratégii mala byť  ich finančná gramotnosť...

Minister Róbert Kaliňák a splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu a poslanec NR SR Peter Pollák v októbri 2012 predstavili slovenskej verejnosti svoju rómsku reformu. Dozvedeli sme sa, že Správna cesta, ako sa po novom nazýva rómska reforma, nahradí Rómsku stratégiu do roku 2020, ktorú vypracovala vláda Ivety Radičovej, hoci Európska komisia ju ocenila ako jednu z najlepších.

Monika Flašíková-Beňová vyzýva členské štáty, teda aj slovenskú vládu, aby konala. Tá však, akoby sa na svoju Správnu cestu, ako nazýva svoju rómsku reformu, ešte stále neodhodlala...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?