Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Autor: Zita Pleštinská | 30.1.2013 o 20:16 | (upravené 31.1.2013 o 19:44) Karma článku: 19,01 | Prečítané:  6369x

Výbor  OSN sa obáva, že Rómovia na Slovensku  sú naďalej obeťami diskriminácie, najmä v oblasti vzdelávania, zamestnania, zdravotníctva a bývania. OSN má obavy aj z toho, že mnohí Rómovia u nás stále nemajú prístup k adekvátnemu bývaniu, zamestnaniu a tiež z toho, že rómske deti sú naďalej obeťami segregácie v školskom systéme, kde nemôžu navštevovať bežné triedy. Môj odkaz členom výboru OSN je: Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Návšteva Lucie Nicholsonovej v MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch( okres Stará Ľubovňa)Návšteva Lucie Nicholsonovej v MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch( okres Stará Ľubovňa)Autor fotografií: Zita Pleštinská

Keď si „verdikt" 18-členného výboru OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva štátu číta nezainteresovaný, má tendenciu uveriť, že Rómovia na Slovensku sú diskriminovaní. Výbor OSN nám odporúča, aby sme zlepšili prístup Rómov k zamestnaniu, vzdelávaniu, bývaniu aj zdravotnej starostlivosti. Výbor vychádzal z našej druhej periodickej správy, ktorá pokrývala časové obdobie rokov 2002 až 2011. Správu sme obhajovali v máji 2012.

Problém s Rómskou diskrimináciou nie je taký, ako ho vidia  v OSN. Členovia výboru by nemali vydávať stanoviská "od zeleného stola,"  ale hľadať odpovede  medzi ľuďmi, ktorí  s problémovými občanmi žijú, dôverne ich poznajú, majú motív i záujem problém riešiť a pomáhať pri hľadaní riešení. Treba vychádzať z pozitívnych prípadov a financovať osvedčené projekty, ktoré pomáhajú Rómom zlepšiť si kvalitu života. Odporučila by som im navštíviť MŠ, ZŠ a SŠ v Jakubanoch, kde sa pedagógom úspešne darí v integrovaných triedach vzdelávať rómske deti od predškolského veku v materskej škôlke až po získanie remesla v strednej škole.

Členovia výboru OSN  by mali písať stanoviská na základe osobných skúseností  v osadách, kde by si preverili, že sociálny systém a legislatíva na Slovensku Rómov nediskrimuje, skôr naopak... veď rómskych rodičom platíme, aby deti posielali do školy, dávame im zadarmo učebné pomôcky, platíme deťom stravu , staviame im byty, ktoré si až na niektoré výnimky zdevastujú... Takýmito stanoviskami  sa vyrábajú mýty, ktoré zbytočne naháňajú milióny € do rómskej problematiky.

Gordický uhol v rómskej problematike treba rozseknúť rázne v princípe veľmi  jednoduchým opatrením :  K Rómom sa treba začať správať tak, ako k ostatným občanom. Tým neplatíme, že posielajú deti do školy, ani im nedávame zadarmo učebné pomôcky a nestaviame im zadarmo byty...

Odkaz členom výboru OSN: Presťahujte sa do problémových rómskych osád!

Odkaz vláde SR: Hor sa do rómskej reformy! O uplatnení najnovších odporúčaní budeme výbor OSN opäť informovať v roku 2017.

http://vybrali.sme.sk/c/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?